Wczytuję dane...

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Nauka tabliczki mnożenia nie każdemu dziecku przychodzi łatwo. Z tego powodu opiekunowie wspierają swoje pociechy, najlepiej jak potrafią. Odpowiedź na pytanie, która metoda będzie najlepsza, zależy tylko od dziecka. Poznaj najpopularniejsze sposoby na naukę tabliczki mnożenia.

Poznaj wesołe rymowanki

Nauka przez zabawę aktualnie uznawana jest za najbardziej skuteczną. Jej głównym celem jest stworzenie dziecku przyjaznych warunków do poznawania nowych rzeczy. W nauce tabliczki mnożenia dużą rolę odgrywa bowiem pozytywne zastawienie. Jeżeli uważamy, że nasze dziecko najszybciej nabędzie tę umiejętność podczas zabawy, warto od tego zacząć. Z pomocą przyjdą nam nie tylko wesołe, łatwe do zapamiętania rymowanki, ale również praktyczne kolorowanki. Przy wyborze odpowiedniej metody warto jednak pozostać elastycznym i otwartym na potrzeby dziecka. Jeżeli zaobserwujemy, że wybrany przez nas sposób nie przynosi rezultatów, a powoduje jedynie frustrację, warto porozmawiać o tym ze swoją pociechą, aby dowiedzieć się, jakie są oczekiwania naszego dziecka i co mu się podoba w danej formie nauki a co nie. Tylko w ten sposób będziecie mogli wspólnie znaleźć skuteczny sposób nie tylko na poznanie tajemnic mnożenia, ale i na inne wyzwania stawiane przez system szkolnictwa w późniejszych latach.

Tabliczka mnożenia na palcach

Od ponad 20 lat jednym z najbardziej popularnych sposób na naukę tabliczki mnożenia jest metoda palcowa. Wykorzystując obydwie dłonie dziecko w szybki i przyjemny sposób, może nabyć tę umiejętność. Również ta metoda, jak każda inna dla jednych maluchów okaże się bardzo skuteczna, a w przypadku innych w ogóle się nie sprawdzi. W tym sposobie możemy dodatkowo wykorzystać zasadę działania mózgu. Jeżeli podczas uczenia skrzyżujemy ręce, zapamiętywania przebiegnie zdecydowanie szybciej niż standardowo.

Niemiecka szkoła uczenia na pamięć

W przypadku niektórych dzieci najlepszą metodą na naukę tabliczki mnożenia jest po prostu zapamiętywanie. Wynika to głównie z faktu, że wszelkiego rodzaju formy zabawy mogą rozpraszać i zamiast wspierać naukę odciągać od niej. Dzieci, które uczą się metodą pamięciową, bardzo często w późniejszych latach edukacji postępują według zasady „ZZZ”, czyli: „zakuć, zaliczyć, zapomnieć”. Z punktu widzenia samej nauki szkolnej nie ma w tym nic złego, gdyż i tak spełnione zostaje główne zadanie szkolnictwa, jakim jest rozwijanie pracy mózgu. Bardzo często słyszymy opinie mówiące o tym, że dzieci niepotrzebnie uczone są wielu rzeczy, które w życiu i tak im się nie przydadzą, a o większości z nich w ogóle zapomną, zanim osiągną wiek dorosły. Zadaniem edukacji nie jest jednak zapamiętanie na przykład budowy pierwotniaka, lecz pokazanie dziecku świata, jakiego nie znał, aby mogło się zainspirować i mieć otwarty umysł w późniejszym życiu społecznym.

Poznaj nowoczesne karty do nauki tabliczki mnożenia

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się karty służące do nauki mnożenia. Klasyczne figury tali zostały zastąpione zadaniami matematycznymi. W zależności od wybranej zabawy dziecko wykonuje albo mnożenie widoczne na posiadanych kartach lub też zaawansowane działanie polegające na otrzymaniu wyniku ze wszystkich posiadanych kartach. Zabawa ta doskonale sprawdzi się w przypadku maluchów preferujących naukę w grupie. Należą do nich osoby, które w późniejszych latach chętnie wykonują wszelkiego rodzaju zadania kilkuosobowe lub też umawiają się z przyjaciółmi na wspólne przygotowanie dla klasówki czy egzaminu.