Wczytuję dane...

Zabawki edukacyjne - dlaczego warto w nie inwestować?

Zabawki edukacyjne - dlaczego warto w nie inwestować?

Zabawki edukacyjne cieszą się niezmiennie sporym zainteresowaniem wśród rodziców. Sięgamy po nie z wielu powodów, a oferta dostępna na rynku w tym zakresie jest naprawdę imponująca. Dlaczego jednak warto stawiać na takie właśnie rozwiązanie? Otóż jak się okazuje dobrze dobrana zabawka edukacyjna to prawdziwa inwestycja w przyszłość dziecka. Zabawki edukacyjne potrafią bowiem naprawdę wiele i dostarczają maluchom wyjątkowych korzyści.

Zabawki edukacyjne stymulują rozwój dziecka

I co istotne, na wielu płaszczyznach. Takie stwierdzenie to nie tylko zdanie wielu rodziców, ale także, a może przede wszystkim, opinia specjalistów w zakresie dziecięcego rozwoju, w tym psychologów, pedagogów, czy też logopedów. Wyniki licznych badań przeprowadzonych w tym zakresie jasno wskazują, że dobre zabawki o charakterze edukacyjnym mogą w znacznym stopniu przyczynić się do lepszego rozwoju dziecka w następujących obszarach:

  • językowym,
  • matematyczno - logicznym,
  • przyrodniczym,
  • muzycznym,
  • ruchowym,
  • przestrzennym,
  • społecznym (interpersonalnym),
  • intuicyjnym (intrapersonalnym).

Maluch postrzega zabawkę, jako wyraźny element służący zabawie i przyjemności. Ciekawe formy, przyciągające uwagę kolory oraz możliwości zabawy dające mnóstwo radości i zaspokajające nieograniczoną dziecięcą ciekawość sprawiają, że dziecko bardzo chętnie sięga po zabawkę. Nauka nowych umiejętności, czy też rozwijanie pewnych zdolności jest tutaj czymś w rodzaju efektu ubocznego. Jednak jakże pożądanego! 

Wybierając konkretną zabawkę edukacyjną, umożliwiamy dziecku naukę i zdobywanie nowych umiejętności, np. w zakresie liczenia, poznawania kolorów, literek, czy też nazw zwierząt. Poszczególne zabawki znakomicie rozwijają dziecięcą motorykę i zręczność. Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię, także przestrzenną. Grające poruszające się autko uwrażliwia na dźwięki i motywuje malucha do aktywności ruchowej. Tak naprawdę korzyści płynących z zabawy zabawkami edukacyjnymi jest mnóstwo. A ich pozytywne oddziaływanie na dziecięce zmysły i wyobraźnię, jest wprost bezcenne.

Zabawki edukacyjne to świetny sposób na wprowadzanie dziecka w życie

Zabawki edukacyjne służą zarówno do indywidualnej zabawy, jak i zabawy w gronie rówieśników, czy też z innymi członkami rodziny. Takie możliwości zabawy znakomicie wpływają na rozwój dziecka w zakresie kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Dobra zabawka edukacyjna sprzyja kształtowaniu konkretnych postaw, uczy współpracy i działania w grupie.

Nauka przez zabawę to w przypadku zabawek edukacyjnych stwierdzenie w 100% słuszne i prawdziwe. Wybierając poszczególne rozwiązania, umożliwiamy bowiem maluchom zdobywanie nowych umiejętności w bardzo przyjazny i niewymuszony sposób. Takie podejście z pewnością zaowocuje lepszym rozwojem dziecka także w kolejnych etapach jego życia, np. w szkole.

Czym kierować się wybierając zabawki edukacyjne?

Sięgając po zabawki edukacyjne dla swojej pociechy, pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. Dzięki temu zdobędziemy pewność, że zabawka przyniesie naszemu dziecku konkretne korzyści i będzie prawdziwa inwestycja w jego rozwój.

Przede wszystkim wybierajmy zabawki pochodzące ze sprawdzonych źródeł, czyli dobrych sklepów cieszących się zaufaniem innych rodziców. Tacy dostawcy oferują bowiem zabawki dobrych producentów, gwarantujących bezpieczeństwo zabawek, ich solidne wykonanie i naprawdę wysoką jakość.

Równie istotną kwestią jest dobieranie zabawek do wieku dziecka. Dla maluszka świetną propozycją będzie mata edukacyjna. Dla dziecka nieco starszego - klocki. Jeśli maluch będzie jeszcze za mały na daną zabawkę, może nie poradzić sobie z jej użyciem i zniechęcić się. 

W końcu pamiętajmy, że więcej wcale nie musi oznaczać lepiej. Zbyt dużo zabawek, a tym samym wiele docierających do dziecka bodźców, może je rozpraszać i generować trudności, np. w dokonaniu przez dziecko samodzielnego wyboru zabawki.