Wielkanoc - najważniejsze święto w roku

Wielkanoc jako najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie
Święto to obchodzone jest na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Dzień ten zaczynamy od uroczystej porannej mszy i procesji oraz rodzinnego śniadania i składania sobie życzeń. Dzień ten jest zwieńczeniem Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Święta mają charakter barwny i radosny, dzięki licznym zwyczajom i tradycjom.
Do Wielkiej Nocy ludzie przygotowują się na różne sposoby zaczynając od świątecznych porządków, które mają na celu wymiecenia z mieszkania wszystkich chorób oraz zła. Kolejna tradycją jest przygotowywanie palemek na szczęście. W trakcie Niedzieli Palmowej kapłani święcą bukiety zrobione z bukszpanu, czy wierzby ozdobione kolorowymi kwiatowymi elementami, aby przyniosły rodzinie spokój i szczęście. Czym by była Wielkanoc bez Wielkiej Soboty i święconki? Święcenie koszyczka z jedzeniem, które ma symboliczną wartość jest nierozłącznym elementem Święta. Wielka Sobota to czas radosnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. A co znajdziemy w koszyczku? Baranka – symbol zmartwychwstania, mięsa i wędliny oznaczające poprzedzający niedzielną, poranną ucztę Wielki Post, masło – symbol dobrobytu i jajka będące synonimem narodzin. W wielu święconkach możemy również znaleźć chrzan, jako oznakę pokonania goryczy męki pańskiej i śmierci poprzez zmartwychwstanie. Wszystkie te przygotowania znajdują swój finał podczas radosnej i szczęśliwej Wielkiej Niedzieli rozpoczynającej się od mszy, po której zasiadamy do stołu dzieląc się jajkiem i składając życzenia.
Czas na wielkanocne atrakcje dla dzieci
A po śniadaniu zaczyna się zabawa uwielbiana przez wszystkie maluchy, czyli szukanie wielkanocnego zajączka. Szukanie prezentów zawsze sprawia wiele frajdy i radości całej rodzinie. Kolejnym obyczajem związanym z Wielkanocą jest Lany poniedziałek, znany również jako Śmigus-dyngus. W ten dzień wszyscy oblewają się, a panny, które zostały oblane mają większe szanse na zamążpójście. Te, które się obraziły musiały się bardziej wysilić w życiu szukając męża. Oczywiście można było uniknąć zmoczenia bez konsekwencji wykupując się pisanką, a chłopak, który wręczył pisankę dziewczynie dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Nieodłącznym elementem tego święta jest również przygotowywanie pisanek. Jajko jako symbol życia i odrodzenia odgrywa bardzo ważną rolę. Tradycyjnie jajka barwi się na czerwono, gdyż wtedy mają one magiczną moc – odpędzają złe uroki oraz są symbolem serca i miłości.
A Wy jak obchodzicie święta Wielkanocne? Może macie jakieś swoje autorskie sposoby, aby świętować ten dzień? Podzielcie się emocjami jakie Wam towarzyszą w święto Zmartwychwstania Chrystusa oraz jakie upominki przygotowujecie dla bliskich. Może wciąż wierzycie w Zająca?