Wczytuję dane...

Bezpieczne i praktyczne maty do zabawy

Bezpieczne i praktyczne maty do zabawy

Maty edukacyjne, kojarzone najczęściej jedynie z zabawkami, pełnią również inne niezwykle istotne funkcje. Przede wszystkim stwarzają dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy. Na co zwracamy uwagę, kupując matę? Po pierwsze na podłoże. Z czego jest wykonane i czy jest łatwe w czyszczeniu. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że podczas zabawy może dojść do różnego rodzaju zabrudzeń. Niektóre mają podstawę wykonaną z materiałów łatwo ścieralnych, co zdecydowanie ułatwia dbanie o jej czystość. Maty do zabawy powinny być również wykonane z bezpiecznych tkanin barwionych nietoksycznymi środkami. Dlaczego stwarzają one dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy? Odpowiedź jest bardzo prosta – posiadają ścianki ograniczające dziecku możliwość przemieszczania się. Jest to niezwykle istotne kiedy maluch zaczyna się obracać lub pełzać. Stosując tego typu ograniczniki, pozwalamy mu się rozwijać, pamiętając jednak, że nie wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek, jest dla niego bezpieczne.

mata fisher price

Maty od pierwszych miesięcy życia

Maty edukacyjne można stosować już od pierwszych miesięcy życia. Są bardzo przydatne, kiedy zaczynamy kłaść dziecko na brzuszek, czyli mniej więcej od drugiego/trzeciego miesiąca życia. Niemowlę położone na matę zwraca uwagę w pierwszej kolejności na kontrasty. Barwne wzory przyciągają jego uwagę, zachęcając do unoszenia głowy, a co za tym idzie - ćwiczenia mięśni pleców i szyi. Dziecko bardzo chętnie ćwiczy na macie, ponieważ interesuje się otaczającym go światem i kolorowe elementy maty stanowią dla niego swego rodzaju nagrodę za unoszenie czy przekręcanie główki na boki. Dzięki temu dają również rodzicom chwilę wytchnienia – dla opiekunów nie ma nic wspanialszego niż samodzielnie i wesoło bawiący się maluch w bezpiecznych i rozwijających go warunkach. Maty posiadają także pałąki, na których umieszczone są różne elementy. Piszczące zabawki, lusterko, kolorowe elementy o różnej fakturze zachęcają dziecko do chwytania, kiedy jest na plecach.

Stoliki edukacyjne dla najmłodszych

Stoliki edukacyjne mogą towarzyszyć dziecku od pierwszych miesięcy życia. Podobnie jak maty edukacyjne rozwijają jego zmysły poznawcze oraz stymulują do zabawy. Dziecko doskonali zdobyte już umiejętności oraz uczy się zupełnie nowych rzeczy. Stoliki edukacyjne dla najmłodszych skupiają się na nauce chwytania, dźwiękach i efektach świetlnych. Zachęcają one również dziecko do nauki pionizacji, czyli po prostu siadania, stania i chodzenia. Dopasowane do wzrostu dziecka są świetną podporą dla doskonalenia umiejętności motorycznych.

Nauka przez zabawę ze stolikami edukacyjnymi

Im starsze dziecko, tym więcej funkcji spełnia zabawka. Początkowo jest to chwytanie i uderzenie. Kolejne stoliki skupiają się na doskonaleniu umiejętności manualnych dziecka, przygotowując je tym samym do nauki pisania. Zabawki te są również pomocne w nauce mowy. Wesołe piosenki zachęcają dziecko do naśladowania oraz pomagają w kojarzeniu konkretnych słów z przedmiotami lub czynnościami. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy maluch ma zadania typu „znajdź zielony przycisk”, „dotknij kotka” czy gdy słyszy „niebieski”, zapala się lampka w tym kolorze.

Stoliki edukacyjne, które rosną razem z dzieckiem

Stoliki edukacyjne zostały tak przemyślane, aby rosły razem z dzieckiem. Ich zadania dopasowane są do możliwości i umiejętności malucha. Dla starszych dzieci wybierz modele, które pozwalają na zabawę w sklep, budowanie z klocków czy naukę dobrych manier przy stole.