Grzechotka – pierwsze zainteresowanie dźwiękiem

Grzechotka towarzyszy dziecku właściwie od początku. Niemowlę nie rozpoznaje jeszcze kolorów ani kształtów, ale doskonale słyszy. Ogromną zaletą grzechotek jest wydawany przez nie dźwięk, który bardzo szybko zwraca uwagę malucha. W kolejnym etapie rozwoju dziecko interesuje się ich kształtem. Grzechotka jest najczęściej pierwszą zabawką, z którą maluch rozpoczyna swoją przygodę z chwytaniem. Następnie przychodzi czas, kiedy jest ona oglądana w rączkach, a później oczywiście brana do buzi. Niewątpliwą zaletą grzechotek dla rodziców jest ich cena – kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych, a dostarczają bardzo dużo zabawy i radości dziecku.
Zabawka, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie
Niewątpliwą zaletą grzechotki jest fakt, że możesz zabrać ją ze sobą dosłownie wszędzie. Producenci zadbali o wiele praktycznych szczegółów. Niektórzy oferują grzechotki, które możesz z łatwością przyczepić do wózka lub fotelika samochodowego. Umieszczone na wysokości wzroku dziecka przykuwają jego uwagę, sprawiając, że maluch po prostu się nie nudzi. Klasyczne grzechotki są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dzięki czemu mogą zawsze towarzyszyć maluchowi. Jest to bardzo ważna zaleta, szczególnie jeżeli dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, bez której nigdzie nie chce się ruszyć. Ponieważ grzechotki bardzo szybko zwracają uwagę niemowlęcia, będą niezastąpione w celu uspokojenia malucha na przykład po szczepieniu.
Bezpieczna zabawa z grzechotką
Wybierając grzechotki znanych marek, mamy pewność, że spełniają one wszystkie rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Dodatkowo producenci często wyposażają je w dodatkowe funkcje. Grzechotka to nie tylko zabawka posiadająca elementy, które wydają dźwięk lub kolorowe kuleczki. Niektóre modele mają funkcję odtwarzania dźwięków lub wyposażone są dodatkowo w lusterko. Rynek oferuje także grzechotki, których kształt można zmieniać – jest to niezastąpiona funkcja w zachęcaniu niemowlaka to ćwiczenia koordynacji psychoruchowej. Jak widać, różnorodność dostępnych grzechotek sprawia, że są one dostosowane do rozwoju i możliwości dziecka. Pierwsze zabawki są proste w obsłudze i zwracają uwagę samym dźwiękiem, kształtem i kolorem. Następne wyposażone są w praktyczne lusterka, dzięki którym dziecko identyfikuje odbicie z własną osobą. Ostatnia grupa grzechotek wspiera rozwój motoryczny, zachęcając do chwytania i aktywnej pracy nadgarstków a w późniejszym etapie do pierwszego przemieszczania się w celu dosięgnięcia ulubionej zabawki.
Gryzak kontra ząbkowanie, czyli do kiedy jest potrzebny
Gryzaki służą pomocą dziecku od początku ząbkowania, natomiast kiedy to dokładnie następuje, jest już kwestią indywidualną. Kiedy niemowlę ma pierwsze jego objawy, warto przyzwyczajać go i uczyć korzystania z nich. Gryzaki potrafią bowiem skutecznie przynieść ulgę na różnych etapach wychodzenia zębów. Pierwsze mogą stanowić połączenie z popularnymi grzechotkami. Dziecko będzie zainteresowane wydawanym przez nie dźwiękiem oraz pojawieniem się nieznanego dotąd elementu. Czas ząbkowania to również okres wkładania wszystkiego do buzi, więc maluch chętnie będzie „próbował” nowych rzeczy.
Gryzaki nie tylko na ząbkowanie
Podstawową funkcją gryzaków jest przyniesienie ulgi podczas ząbkowania. Zabawki te mają jednak zdecydowanie szersze zastosowanie. Dziecko najczęściej zaczyna z nich korzystać, kiedy rozpoczyna swoją przygodę z chwytaniem. Gryzaki to doskonały sposób na doskonalenie nauki „trafiania” do buzi, przydatną w późniejszym okresie samodzielnego jedzenia. Pomagają one również chronić malucha przed powstaniem nawyku wkładania rąk do buzi, który może towarzyszyć dziecku nawet do ukończenia 3-4 roku życia.
Dobierz gryzak do potrzeb dziecka
Wielu rodziców zastanawia się, czy lepsze są gryzaki twarde czy miękkie. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji dziecka oraz etapu, na jakim jest ząbkowanie. Krótko mówiąc - trzeba po prostu próbować. Najczęściej jednak pierwsze gryzaki to połączenie ich z grzechotkami. Nowe zabawki łatwo bowiem wprowadzić, kiedy wiążą się one z tymi już znanymi. Pierwsze gryzaki zazwyczaj są twarde, ponieważ maluch bardzo mocno gryzie, aby przynieść ulgę swędzącym dziąsłom. W kolejnym etapie częściej wybierane są wodne, miękkie zabawki. Można schłodzić je w lodówce, aby przyniosły ulgę, bolącym, rozpulchnionym dziąsłom. Na szczęście gryzaki kosztują niewiele, więc można kupować różne rodzaje i sprawdzać, które najbardziej odpowiadają dziecku.