Wczytuję dane...

Od kiedy i kiedy zabawki do wody?

Od kiedy i kiedy zabawki do wody?

Zastanawiasz się, od kiedy wprowadzić zabawki edukacyjne do kąpieli? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i zależy od samego dziecka. Najczęściej proponuje się korzystanie z zabawek po ukończeniu przez niemowlę 3 miesięcy, a im maluch straszy, tym większy wybór produktów oferuje rynek. Możemy nie tylko sprawić, że kąpiel będzie świetną zabawą, ale również okazją do wesołej nauki. Zabawki edukacyjne zachęcają bowiem dziecko do aktywności fizycznych w różnej formie. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się również podczas zabawy w ciągu dnia. Pamiętajmy także, że woda rozluźnia mięśnie dziecka, ułatwiając ćwiczenia. Jeżeli więc maluch wymaga dodatkowego usprawnienia, wybierz zabawki edukacyjne, aby odwrócić jego uwagę od wykonywanych czynności lub zachęcić do wspólnej aktywności, zwiększając tym samym efektywność rehabilitacji.

Kiedy dziecko boi się wody

lustereczko do wody

Zazwyczaj dziecko czuje się doskonale w wodzie, kojarząc ją jeszcze z życiem płodowym. Niektóre maluchy czują się jednak bardzo niepewnie podczas kąpieli. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zabawki edukacyjne. Maluchy uwielbiają patrzeć na swoje odbicie. Wykorzystaj wodne lusterka do odwrócenia uwagi niemowlaka od kąpieli. Pamiętaj także, że dzieci lubią ciepło. Podczas kąpieli zadbaj więc o stałe polewanie go wodą w tych partiach, które nie są zanurzone. Pozwoli to także na oswajanie dziecko z kąpielą.

Poznaj świat z pierwszymi książeczkami

motylek fisher price

Twoje dziecko uwielbia książeczki? Jeśli tak, poznaj ich wersję stworzoną z myślą o kąpieli. Pierwsza książeczka nie musi być poznana podczas zabawy w ciągu dnia. Niemowlęta z pewnością zainteresują miękkie i wydające dźwięk strony. Dla starszych dzieci wybierz modele łączące naukę z zabawą i koordynacją ruchową. Skorzystaj z praktycznej przyssawki i przyczep książeczkę do ściany wanny. Dziecko może wtedy samodzielnie przekładać strony, ćwicząc motorykę oraz poznawać pojedyncze litery czy cyfry. Kolorowe zabawki przyciągają uwagę i zachęcają do wspólnego spędzania czasu.

Wodne atrakcje dla najmłodszych

fontanna do wody

Zabawa podczas kąpieli to nie tylko nauka. Zabawki edukacyjne rozwijają również umiejętności poznawcze dziecka. Pływające fontanny pozwolą maluchowi na stworzenie niezwykłego Aquaparku z lejącą i pluskającą wodą. Dziecko będzie w ten sposób rozwijało swoją wyobraźnię, kreatywność, ale również koordynację psychoruchową – poszczególne elementy trzeba bowiem samodzielnie umieścić na pływającej platformie.

Kredki dla małych artystów

kredki do kąpieli

Twoje dziecko uwielbia kredki i rysuje nimi wszędzie? Pozwól mu na tę niezwykle rozwijającą zabawę również w wannie. Wesołe kredki pozwolą na bezpieczne spędzanie czasu ćwiczącą nie tylko wyobraźnie, ale także zdolności manualne dziecka. Pisaki zachęcą również malucha do poznawania kolorów. Wybierz model z zabawką, aby urozmaicić dziecku zabawę oraz trzymać kredki w jednym miejscu. Po skończonej zabawie możecie wspólnie policzyć, czy są wszystkie elementy.

Nauka porządku również w wannie

Zabawki edukacyjne do wanny to nie tylko zabawa czy nauka na poziomie poznawczym. Stwarzają one także świetną okazję do ćwiczenia porządku. Przygotuj pojemnik na zabawki, aby po skończonej kąpieli dziecko mogło posprzątać wszystkie zabawki. W ten sposób uczymy nie tylko, aby nie pozostawiać po sobie bałaganu, ale również, że wszystko ma swoje miejsce i o rzeczy trzeba dbać, żeby się ani nie niszczyły, ani nie gubiły. Jest to szczególnie ważne, kiedy dziecko ma swoje ulubione zabawki – wtedy wspólnie możecie sprawdzić, czy niczego nie brakuje. Dzięki temu dziecko rozwija nie tylko swoje umiejętności poznawcze, motoryczne czy manuale, ale także społeczne i emocjonalne.