Gdy jedynak przestaje być jedynakiem

Gdy jedynak przestaje być jedynakiem

Oczekiwanie narodzin kolejnego dziecka jest czasem szczęścia i radości, lecz także trudnym okresem przygotowania rodziny oraz domu na przyjście malucha. Często się zdarza, iż pierwsze dziecko boi się, że straci zainteresowanie rodziców i nie będą poświęcali mu tyle czasu ile by chciało. Oczywiście wszystko zależy od jego wieku i stosunku z rodzicami. Inaczej zareaguje niczego nieświadomy roczny maluszek, a inaczej rozbrykany 6-cio latek. Jak sobie radzić z takimi trudnościami i jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Mamy na to kilka rad i sposobów!

Największym wrogiem jest zazdrość. Dziecko może starać się coraz częściej zwracać na siebie uwagę zachowując się czasami kompletnie nieracjonalnie, zupełnie inaczej niż wcześniej. Maluch może zacząć walczyć o miłość i zainteresowanie rodziców – będzie chciał być cały czas na pierwszym planie. Jeżeli dziecko już jest na tyle duże, aby zrozumieć całą sytuację należy mu tłumaczyć przez cały czas, czego oczekujecie od niego. Należy spokojnie wyjaśnić, iż małe dziecko wymaga stałej opieki i chcąc, nie chcąc trzeba się zająć małym braciszkiem, bądź siostrzyczką. Również dobrym pomysłem jest proszenie malucha o pomoc nawet w najprostszych czynnościach. Wspólne mycie, zmienianie pieluchy, czy karmienie z pewnością wzbudzi w dziecku poczucie obowiązku. Być może z przyjemnością będzie pomagało, co stworzy swoistą więź i zdecydowanie wpłynie na komfort życia rodziny.

Aby dodatkowo przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa warto przypomnieć maluchowi i pokazać jak to z nim było. Być może posiadacie jakie fotografie, na których uchwycono mamę z ciążowym brzuchem, tuż po porodzie, zdjęcia, na których widać miłość i szczęście. Dziecko w ten sposób uświadomi sobie, że również potrzebowało dużo opieki i pochłaniało znaczną ilość czasu matki, i to samo się powtórzy, gdy narodzi się kolejne dziecko. Budowanie świadomości jest jedną z najlepszych metod wychowawczych i potrafi zdziałać cuda również w wielu innych aspektach, nie tylko rodzinnych i społecznych. Świadome dziecko, to dziecko, które rozumie daną sytuację i zostało odpowiednio do niej przygotowane. To dziecko, które nie ma pretensji i nie stara się za wszelką cenę być na pierwszym planie. To dziecko, od którego możemy spodziewać się pomocy nawet w najtrudniejszych chwilach, bo one je weryfikują.

Kolejnym sposobem jest opowiadanie o rodzeństwie, jakie niesie za sobą plusy. To, że będzie miał przyjaciela, towarzysza zabawy, kogoś z kim będzie mógł zrobić praktycznie wszystko. Należy również pamiętać o okazywaniu miłości pierwszemu dziecku. Pamiętajcie, że dziecko widzi wszystko i nawet zwykłe błahostki mogą wpłynąć na uczucia i emocje malucha. Należy entuzjastycznie podchodzić do ciąży i nauczyć starszaka również cieszyć się z przyjścia rodzeństwa przy równoczesnym i równomiernym kochaniu i opiekowaniu się pierworodnym.

Bardzo ważną rzeczą jest, aby pamiętać o tym, że dzieci nie widzą Waszego statusu społecznego i posiadanego majątku. One nie oczekują Waszych pieniędzy i drogich prezentów, które w rzeczywistości pomogą tylko na chwilę. Bezsprzecznie najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest po prostu być. Być z dzieckiem, dawać mu miłość, okazywać troskę i zainteresowanie. To jest klucz i to jest najskuteczniejszy sposób na przygotowanie dziecka na rodzeństwo. Wtedy dziecko zna swoją wartość i nigdy Was nie zawiedzie.