Wczytuję dane...

Boże Narodzenie ten magiczny rodzinny czas

Boże Narodzenie ten magiczny rodzinny czas

Święta Bożego Narodzenia są świętem upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa. W Polskiej kulturze zakorzeniły się już wieki temu, jako jedna z podstawowych uroczystości liturgicznych. W czwartą niedzielę przed Świętami rozpoczyna się post, którego zwieńczeniem jest uroczysta kolacja 24. grudnia, czyli Gwiazdka. Ten dzień zawdzięcza swoją nazwę gwieździe, która prowadziła Trzech Króli do stajenki. Tego samego dnia o północy uroczyście obchodzi się Pasterkę. Dzień 25. grudnia jest dniem Bożego Narodzenia, a 26. czczeniem pamięci Św. Szczepana – pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Święta Bożonarodzeniowe kojarzą się głównie z celebrowaniem narodzin Pana Jezusa i kolacją Wigilijną, w którą to spotyka się cała rodzina wspólnie zasiadając przy jednym stole i czekając na pierwszą gwiazdę. W tym dniu w niektórych regionach Polski do domu przychodzi Gwiazdor z upominkami i prezentami dla rodziny. Postać ta jest o tyle ciekawa, iż występuje jedynie w niewielu kulturach, a wywodzi się z dawnych grup kolędników. Gwiazdor nosi rózgę i worek z upominkami, które wręcza głównie dzieciom za dobre zachowanie i znajomość m.in. kolęd czy modlitw. Jednak kiedy dziecko było niegrzeczne czeka go kara wymierzona rózgą.

Wigilia obchodzona jest 24. grudnia, a przygotowania do niej trwają nawet kilka tygodni wcześniej. Strojenie domu, ubieranie choinki, przygotowywanie potraw i szał zakupowy związany z prezentami dla bliskich to główne zwiastuny nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Czyż nie uwielbiacie świątecznej atmosfery i wspólnego śpiewania kolęd? Do tego zapach pieczonych pierników i świeżych mandarynek sprawia, że niejednemu ślinka cieknie na samą myśl. A nutka leśnego aromatu, który pojawia się z momentem wstawienia świeżo ściętego świerku do pokoju i późniejsze wspólne dekorowanie? To są właśnie święta. To jest właśnie ich idea – radowanie się narodzinami Jezusa Chrystusa razem z bliskimi. Warto tutaj wspomnieć, iż w tak uroczystym dniu należy wybaczyć sobie nawzajem dawne sprawy, które były powodem sporów, czy konfliktów. To nie jest czas na to. Weselmy się i użyjmy mocy wybaczania!
Pochwalcie się jak obchodzicie Święta Bożego Narodzenia! Lubicie zapach świątecznych wypieków i tą świąteczną atmosferę?