Wczytuję dane...

Patriotyzm. Kto Ty jesteś? - Polak mały...

Patriotyzm. Kto Ty jesteś? - Polak mały...

Wartości patriotyczne takie jak miłość i szacunek do ojczyzny powinny być częścią edukacji dziecka nawet w wieku wczesnoszkolnym. Być może brzmi to staroświecko, jednak wychowanie patriotyczne potrafi nie tylko pomóc utożsamić się maluchowi z jego ojczyzną i mieć wpływ na korzystny rozwój, ale także będzie się dobrze bawić.

Na wstępnie należy pamiętać, iż patriotyzm to nie jest to samo co nacjonalizm, chociaż oba te pojęcia są bliskie. Patrioci kochają swoją ojczyznę, jej symbole narodowe oraz historię. Nacjonaliści podobnie kochają i szanują ojczyznę, jednak również wierzą w wyższość swojego narodu nad innymi, co często jest powodem wielu konfliktów i tworzeniu się nowych nacjonalistyczno-podobnych doktryn, które już w przeszłości odcisnęły swoje piętno w historii.

Żyjemy w czasach globalizacji, gdzie coraz więcej miast, a nawet państw staje się wielokulturowych, a dostęp do internetu sprawia, że możemy skontaktować się z osobą żyjącą na drugim końcu ziemi. Postęp technologiczny i rozwój środków transportów pozwala na przemierzanie tysięcy kilometrów w zaledwie kilka godzin. W XXI wieku mix narodów jest nieunikniony, jednak powinno się pamiętać, że każdy człowiek jest sobie równy, a każda osoba żyjąca na tej planecie jest mieszkańcem ziemi. Dlatego wpajanie dzieciom wartości patriotycznych wcale nie jest złe. Budują one poczucie wartości swoje oraz miejsca, z którego pochodzą. Nawet pomimo przeprowadzki do odległych krajów zawsze człowiek ma poczucie przynależności do pewnej grupy posiadającej wspólną historię i język.

Patriotyzm wzmacnia poczucie również tożsamość malucha – zna chociażby tradycje, czy obyczaje. Dziecko dowiaduje się, skąd pochodzi i jakie są jego korzenie, co pozwoli mu odpowiedzieć na wiele pytań zadawanych nawet przez dorosłych: „Kim jestem?”, „Skąd pochodzę?”, „Dlaczego akurat tutaj mieszkam?”. Jest to kawał ciekawej historii, która z pewnością zainteresuje ludzi pochodzących nawet z obcych kultur. Przy nauce patriotyzmu należy pamiętać o kultywowaniu tradycji i zwyczajów. Odwiedzanie zmarłych 1. listopada , kolędowanie w okresie bożonarodzeniowym, czy wywieszanie flagi w Dzień Niepodległości. Przy takich okazjach należy dziecku dokładnie wytłumaczyć poszczególne zachowania i zwyczaje.

Do edukacji patriotycznej dzieci można wnieść elementy zabawy takie jak przeglądanie ilustrowanych podręczników historycznych, czy rysowanie godła, lub flagi. Również ciekawym pomysłem jest uczenie dziecka hymnu i wspólne odśpiewanie go nawet podczas jakichś międzynarodowych zawodów sportowych. Wycieczki do muzeów, czy odwiedzanie miejscowości historycznych z pewnością przyniesie maluchowi frajdę, a takich rozrywek w naszym kraju jest co niemiara. Warto również przejrzeć strony takich instytucji, gdyż czasami organizowane są specjalne wydarzenia z myślą o dzieciach. Można spotkać ciekawe atrakcje zachęcające dzieci do bliższego poznania historii, jak na przykład różne scenki bitewne i inscenizacje, albo możliwość przejechania się opancerzonym samochodem. Jest to gwarancja udanej zabawy nie tylko dla maluchów, lecz także dla dorosłych. Oprócz edukacji historycznej i patriotycznej jest to świetna okazja, aby spędzić miło czas w rodzinnym gronie.