Pierwsza noc poza domem

Pierwsza noc poza domem

Spędzanie czasu poza domem to dla dzieci nie tylko wspólna zabawa w piaskownicy, czy granie w piłkę, lecz także noclegi u najlepszych przyjaciół. Dzieci wspólnie bawią się ulubionymi zabawkami, grają na komputerze, a nawet odtwarzają scenki z najlepszych bajek.

Wielu rodziców ma obawy przed posłaniem dziecka na nocleg do kolegi. Nie zawsze znają rodziców i dodatkowo nie chcą im sprawiać kłopotu. Boją się, że dzieci nie będą odpowiednio pilnowane i stanie się maluchowi jakaś krzywda. Dzisiejsi rodzice bywają przewrażliwieni i zbyt zatroskani o swoje dzieci, czego skutkiem może być po prostu smutek w oczach dziecka, bądź uczucie braku zaufania od własnych rodziców. Decyzje takie mogą mieć nieprzyjemne następstwa w przyszłości. Należy pamiętać, że więzi rodzinne składają się nie tylko z miłości, ale także z zaufania, wsparcia i obustronnego zrozumienia. Te podstawowe czynniki są również odczuwane przez dzieci, które wbrew pozorom potrafią zrozumieć o wiele więcej, niż się mogło by wydawać. Okazany brak zaufania może się odbić na rodzicach już nawet w niedalekiej przyszłości i z wielu względów dziecko będzie unikało bliższych relacji, co dla nikogo nie będzie ani miłe, ani korzystne.

Najlepszym sposobem, aby wszystkie strony były zadowolone jest poznanie rówieśników i ich rodziców. Wspólna rozmowa na pewno rozwieje wiele wątpliwości i pozwoli uniknąć wielu przykrych sytuacji będących następstwem nie do końca przemyślanych decyzji. Jeżeli nie do końca odpowiada miejsce i ludzie przebywający w miejscu noclegu dziecka nie można informować o tym swojej pociechy, gdyż może się wygadać przed innymi kolegami powodując niemiłe dla nikogo sytuacje. W takim wypadku, aby nie ucierpiały dzieci, warto przemyśleć propozycję noclegu koleżanki/kolegi u naszego dziecka. W ten sposób będziemy mieli swoje dziecko na oku i pewność, że maluchy będą uradowane.

Jeżeli już podjęliście decyzję i zgodziliście się na nocleg u kolegi warto zadbać, aby dziecko miało wszystkie niezbędne rzeczy. Zaczynając od szczoteczki do zębów, piżamy i świeżej odzieży, po ukochaną przytulankę i jaśka. Warto również zbytnio nie kontrolować co aktualnie pociechy robią i dać im trochę swobody. Pamiętajmy, że inni rodzice również martwią się o swoje dzieci i nie pozwolą, aby działa im się jakakolwiek krzywda. Dziecko wyczuje okazane zaufanie i na pewno prędzej, czy później się odwdzięczy.