Zaduszki a może Halloween?

W każdym roku przychodzi okres, w którym przeznaczamy swój czas na czczenie pamięci tych, którzy odeszli z tego świata. Korzenie obrzędów tej maści sięgają już do dawnych czasów przedchrześcijańskich, które obchodzono dwa razy w roku i nadano im nazwę znaną chyba każdemu za sprawą cyklu dramatów romantycznych Adama Mickiewicza pt: „Dziady”.
Dziady polegały na nawiązywaniu kontaktów z duszami osób zmarłych. Goszczono je ulubionymi daniami, aby zdobyć ich przychylność, ale także odprawiano intensywne modły w celu dania im wiecznego spokoju w zaświatach. Palono ogniska na rozstajach, gdyż wierzono iż dusze podróżują po nich. Tym samym oświetlano im drogę, aby bez problemu zagubione dusze mogły trafić do dawnych domostw. Warto wspomnieć, że Dziady były pogańskim obrzędem i zostały zakazane przez Kościół Katolicki. Na ich miejsce powołano chrześcijańskie Zaduszki, które wprowadził benedyktyński opat św. Odilon z Cluny w 933 r n.e.
Do dnia dzisiejszego Zaduszki są najpopularniejszym świętem czczenia zmarłych i obchodzone są w całym kraju. Są one czasem, w którym spotykamy się z bliskim w miejscu ich spoczynku. Jest to czas przemyśleń i zadumy. Zapalamy znicze i modlimy się o wieczny spokój dla duszy bliskich. Forma obchodów została nieco zmieniona i przeobraziła się raczej w święto rodzinne. Krewni zjeżdżają się z najróżniejszych zakątków i świętują, obficie zajadając się przeróżnymi daniami i wspominając tych, których już z nimi nie ma. Wiele klubów i pubów wykorzystuje tę okazje i organizują w tym czasie tematyczne imprezy, dyskoteki czy koncerty.
Alternatywą dla chrześcijańskich Zaduszek jest święto znane jako Halloween. Jego początki sięgają celtyckich tradycji sprzed 2000 lat! Podobnie jak w Dziadach palono ogniska, ale także zapalano światełka w wydrążonych dyniach. Uważano iż, migotające płomyczki są duszami zmarłych. Już w początkach istnienia tego obrzędu przebierano się w kolorowe stroje. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości było odprowadzenie korowodem zbłąkanych dusz do granic miasta, czy osady. W Stanach Zjednoczonych pojawiło się ono właśnie za sprawą irlandzkich emigrantów. Dzisiaj przyjęło ono bardziej rozrywkowy charakter, jednak niektóre elementy tradycji przetrwały do dziś. Jest to przede wszystkim odziewanie się w kolorowe i przerażające stroje, jak również strojenie domostw chociażby wydrążonymi dyniami z migotającymi światełkami. Ze względu na pogańskie korzenie święto Halloween nie zyskało uznania Kościoła Katolickiego. Pomimo tego, wiele ośrodków kultury i klubów organizuje Halloween’owe imprezy. Przebieranie się i zabawa w to święto szczególnie zyskała popularność u dzieci, które uwielbiają się przebierać i zbierać słodycze z pobliskich domów bawiąc się w „Cukierek, albo psikus”. Głęboko zakorzenione rodziny chrześcijańskie postrzegają fetowanie Halloween jako grzech, jednak czy mamy prawo zabronić dziecku przedniej zabawy?
A Wy w jaki sposób czcicie zmarłych? Preferujecie Zaduszki, Halloween, a może korzystacie z okazji i bierzecie czynny udział w obu obrzędach?