Ciastolina - co można z niej zrobić?

Za co dzieci uwielbiają ciastolinę?

Ciastolina to masa, której podstawowe składniki to mąka, woda, sól. Dodatkowo dodaje się do niej barwniki i ulepszacze, które sprawiają, że jest gładka, pachnąca i łatwo się modeluje.

Pionierem na rynku w produkcji ciastoliny jest marka Hasbro, która opatentowała produkt o nazwie Play-Doh w latach 50. ubiegłego wieku. Do dziś jej oryginalny skład jest pilnie strzeżony. Jeżeli szukasz nowej, kreatywnej zabawy dla swojej pociechy, to koniecznie wypróbuj polecane przez nas produkty!

Co można zrobić z ciastoliny?

Lepienie ciastoliny to zabawa dla całej rodziny, która w niczym nie ogranicza. W zależności od Twoich upodobań, możesz tworzyć wyroby z ciastoliny, korzystając z foremek, maszynek do wyciskania, lub lepić samodzielnie, czy wycinać z masy odpowiednie kształty.

  • Zabawa w kucharza

Z ciastoliną Play-Doh stworzysz niepowtarzalne desery lodowe, makarony, czy kolorowe warzywka. Kupując odpowiedni zestaw marki Hasbro, zafundujesz swojemu dziecku wiele godzin dobrej zabawy. Razem ze swoimi przyjaciółmi będą mogli przygotowywać ciastolinowe dania i desery, bawić się w restaurację, czy sklepik z warzywami.

  • Zabawa w ZOO

  • Nie znajdziesz malucha, który nie lubi zwierzątek. Przy okazji nauki rozpoznawania zwierząt i nazywania kolorów możesz pobawić się ze swoim dzieckiem w tworzenie ZOO z plasteliny. Bardzo łatwo wykonasz różową świnkę, szarego słonia, czy żyrafę. Pamiętaj, że po zostawieniu ciastoliny na powietrzu, stwardnieje, dzięki czemu Twoja pociecha będzie mogła bawić się nowymi figurkami zwierząt w dżunglę, czy farmę jeszcze przez kilka dni.

  • Bohaterowie z bajek

Na początek dowiedz się, jaka jest obecnie ulubiona bajka Twojego dziecka. Następnie wydrukuj z internetu obrazki z bohaterami tej kreskówki. Świetną zabawą dla malucha będzie próba stworzenia swojej własnej figurki ulubionego kucyka Pony z ciastoliny, świnki Peppy, czy strażaka z Psiego Patrolu.

Którą ciastolinę najlepiej wybrać?

Największą renomą na rynku cieszy się ciastolina Play-Doh marki Hasbro. To nie przypadek, ponieważ nie sprawia żadnych kłopotów podczas użytkowania. Jest odpowiednio miękka, dzięki czemu z łatwością ulepisz z niej wymyślone kształty. Do tego oferta marki Hasbro jest bardzo obszerna - posiada szeroką gamę kolorystyczną ciastolin, a także dodatkowe akcesoria i zabawki, takie jak wyciskarki, czy foremki. Produkt ten jest dostępny dla dzieci w wieku od 2 lat. Został przetestowany i opracowany z myślą o tych najmłodszych, którzy chętnie wszystko, co nowe wkładają do swojej buzi. Pozwalając dziecku bawić się ciastoliną, nie musisz bać się o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Podczas samego lepienia maluch nie będzie w stanie skaleczyć się ani uderzyć bezpośrednio przez ten produkt. Zwróć jedynie uwagę, gdy będzie chciało ten produkt zjeść.

Jak działa ciastolina?

Zamknięta w szczelnym opakowaniu ciastolina zachowuje swoją świeżość na długi czas. Po wyciągnięciu z pudełka może być dowolnie modelowana, obrabiana i kształtowana - im cieplejsza, tym jest bardziej podatna na zmiany. Aby ulepić z ciastoliny wybrany kształt, wystarczy wyciągnąć ją z pudełka i rozrobić w dłoniach. Najłatwiej uformować z niej kulki lub paski. Pozostałe kształty można wyciąć plastikowymi nożyczkami lub za pomocą foremki. Poprzez kontakt z powietrzem ciastolina twardnieje. Do pewnego czasu można ją uratować, mieszając z niewielką ilości wody. Jeżeli jednak pozostawisz ciastolinę na dłużej, to zupełnie stwardnieje i nie będzie się nadawać do ponownego użytku. Pamiętaj, że w zabawie z ciastoliną ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Czy zabawa z ciastoliną jest bezpieczna?

Profesjonalna ciastolina marki Play-Doh została odpowiednio przetestowana, a jej formuła opracowana przez naukowców. Nie musisz martwić się o to, że posiada toksyczne, czy trujące składniki. Zabawa w formowanie kształtów z masy nie uczula ani nie rani delikatnej skóry dziecięcych dłoni. Jedyne, na co trzeba uważać w przypadku zabawy dwulatków jest to, żeby nie wkładały jej do buzi. Poza tym ciastolinę można wykonać samodzielnie w domu, tworząc masę z mąki, wody, soli i barwników. Jednak nie będzie ona na tyle przyjemna w użytkowaniu, co ta zakupiona w sklepie. Domowa ciastolina posiada też krótki termin przydatności.

Skoro wiesz już wszystko na temat ciastoliny, nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać zestaw dla swojego dziecka i rozpocząć rodzinną przygodę z lepieniem figurek. Miłej zabawy!