Wczytuję dane...

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela

W dzisiejszych czasach wiele zawodów obchodzi swoje międzynarodowe i krajowe dni. Huczne zabawy i przyznawanie nagród to jedne z elementów, które zrzeszają poszczególne grupy zawodowe. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej obchodzonych takich dni jest Dzień Nauczyciela. O tyle jest ono ciekawe i warte uwagi, gdyż naprawdę mamy za co dziękować, a każda szkoła przygotowuje się do niego z dużym zaangażowaniem.

Święto Nauczyciela jest dniem, w którym docenione zostają zaangażowanie, poświęcenie oraz cierpliwość względem dziecka. Jednak nauczyciel to również skarbnica wiedzy i osoba, która przygotowuje dziecko do dorosłego życia, uczy zachowań, postawy oraz wprowadza w jego życie aspekty społeczne. Praca nauczyciela również się nie kończy jedynie na odpracowaniu godzin. Często zostają oni po godzinach, aby dopiąć sprawy do końca, a nawet muszą zabrać swoją pracę do domu. Uzupełnianie dzienników, sprawdzanie klasówek i testów często w godzinach wieczornych wymagają prawdziwego zaangażowania i poświęcenia. Niestety nie zawsze ich praca jest doceniana przez rodziców czy nawet jednostki rządzące, co z resztą znajduje swoje odzwierciedlenie w wielu protestach i manifestacjach. Rodzice często mają pretensje do nauczyciela i obwiniają ich o złe oceny i zachowanie pociechy. Warto zaznaczyć, że bardzo wiele zachowań dziecko wynosi z domu. Jeśli rodzice poświęcają mu zbyt mało czasu, nie pilnują zdań domowych i regularnie nie kontrolują zasobów posiadanych przez malucha, to nawet najlepszy nauczyciel czy wychowawca niewiele zdziała. Rodzic przychodzący z „oblanym” sprawdzianem i zadającym pytanie o powód otrzymania takiej oceny wygląda po prostu komicznie. Nauczyciel przekazuje wiedzę i regularnie sprawdza jej poziom, jednak nie ma wpływu na dziecko poza kilkoma godzinami w tygodniu. Często się również zdarza, że wielu nauczycieli potrafi poświęcić swój czas pozalekcyjny, całkowicie nieodpłatnie, tylko po to, aby pomóc tym słabszym uczniom. Jednak nawet pomimo ich zaangażowania i poświęcenia cała wina zrzucana jest właśnie na nauczyciela.

Wyobraźmy sobie świat bez tej grupy zawodowej. Przy pędzie dzisiejszego świata niewielu z rodziców byłoby wstanie wyedukować swoje dzieci, co skutkowałoby zdecydowanie mniejszym poziomem wiedzy i inteligencji. Dziecko niepotrafiące wskazać na mapie kraju, w którym się urodziło; Dziecko, które nie zna podstawowych zasad ortografii; Dziecko, które nie przeczyta książki i jej nie zrozumie; Dziecko, które nie potrafi policzyć ile uzbierało pieniążków. To są jedne z naprawdę wielu przykładów, które mogłyby być skutkiem świata bez nauczycieli. Dlatego praca nauczyciela powinna być doceniana, gdyż bez nich niewiele innych zawodów mogłoby istnieć, a pracodawcy nie mieliby następców, bo po prostu przyszli pracownicy byliby niewystarczająco wyszkoleni i wyedukowani do wykonywania danego zawodu.

Dzień Nauczyciela jest praktycznie jedynym dniem, w którym ta grupa zawodowa ma okazję poczuć się doceniona. W szkołach organizuje się apele i konkursy na nauczyciela roku oraz przyznaje nagrody za osiągnięcia i realizację obranych celów. Wychowawcy otrzymują nawet od swoich podopiecznych upominki i kartki z podziękowaniami. Dlaczego tak nie może być cały rok? Doceniajmy to co robią nauczyciele dla nas i naszych dzieci.