Wczytuję dane...

Pierwsza wizyta u fryzjera

Pierwsza wizyta u fryzjera

Czy pierwszą wizytę dziecka u fryzjera macie już za sobą?

Pierwsze spotkanie z fryzjerem może być aferą nie tylko dla dziecka. Maluch nie rozumie po co obcinać włosy, przecież ono się dobrze czuje ze swoją fryzurą. Niejednemu rodzicowi, ale także dziecku taka wizyta dała się we znaki. Jedne płaczą i krzyczą, boją się, że stanie się im krzywda, a inne z chęcią idą na przystrzyżenie włosków. Dzieci zazwyczaj nie mają dobrych wspomnień z pielęgnacją włosów. Szczypiący szampon dostający się w oczka, a nawet spłukiwanie go cieknącego po całej twarzy, wędrującego w okolicach uszu, nosa i ust może skutecznie zniechęcić dziecko.

W Polsce panuje przekonanie, że obcinanie włosków przed ukończeniem pierwszego roku życia wiąże się z pechem dlatego rodzice zwlekają z wizytą u fryzjera. Jednak czasami niezbędne jest ścięcie pierwszych włosków znacznie wcześniej, gdyż nachodzą na uszka i oczka, co nie jest zbyt komfortowe i zdrowe dla tych części ciała, szczególnie dla oczu. Szybkość rośnięcia włosków zależy od indywidualnych preferencji każdego człowieka. Pierwsze włoski są zazwyczaj cieniutkie i delikatne dlatego wielu rodziców decyduje się na samodzielne strzyżenie maluchów. Jest to dobry sposób na przyzwyczajenie dziecka do sytuacji znanych z salonów fryzjerskich. Dziecko otrzyma okazję, aby się przyzwyczaić do narzędzi używanych przez fryzjera. Dodatkowo oswoi się z sytuacją ścinania włosów i zyska pewność, że nic złego się nie stanie.

Co może pomóc w przekonaniu dziecka do obcięcia włosków?

Dodatkowym elementem pomocnym przy oswajaniu dziecka z wizytą w salonie fryzjerskim są różne zabawki, które mogą okazać się złotym środkiem. Grzebienie, maszynki, nożyczki zazwyczaj wchodzące w skład zabawkowego zestawu dla małych fryzjerów będą zdecydowanie pomocne. Producenci zadbali również o specjalne lalki do stylizacji włosów, jednak z reguły są one przeznaczone dla dziewczynek. Małe księżniczki uczą się stylizować i czesać swoje ukochane lalki. Po takiej zabawie chyba każda mała dziewczynka będzie się chciała poczuć jak w bajce i z przyjemnością odda włosy w ręce profesjonalisty.

Bardzo pomocna może okazać się również rozmowa z maluchem. Dokładne wytłumaczenie dziecku powodu takiej wizyty i wykonywanych w salonie czynności pozwoli dziecku zrozumieć całą tą sytuację. Należy pamiętać tym samym, że dzieci dopiero uczą się świata i funkcjonowania w nim, dlatego warto zadbać o to, aby dać dziecku odpowiednia ilość czasu na przyswojenie tych informacji. Jeżeli dziecko nie było strzyżone uprzednio w domu przez jednego z rodziców, można by stopniowo wdrażać do zabawy elementy znane z wizyty w salonie fryzjerskim. Dodatkową pomocą może być ulubiony pluszak lub lalka. Maluchy zazwyczaj czują się bezpieczniej z ukochaną zabawką i towarzyszem zabawy.

Ważną częścią pierwszej wizyty u fryzjera jest dobranie odpowiedniego salonu. Niektóre z nich posiadają kąciki zabaw i elementy kojarzące się dziecku z zabawą: plakat z bajki, miś na kanapie, kolorowanki itd. Dodatkowym atutem potencjalnego fryzjera byłoby posiadanie doświadczenia w strzyżeniu dzieci. Dobrze by było, aby fryzjer był cierpliwy i miał odpowiednie podejście do malucha.

Jesteśmy ciekawi jak było u Was, piszcie :)