Wczytuję dane...

Mamo kup mi to - jak sobie z tym radzić

Mamo kup mi to - jak sobie z tym radzić

Konsekwensja i stanowczość rodziców to klucz do sukcesu

Dzieci uwielbiają chodzić na zakupy z rodzicami, gdyż jest to idealna okazja, aby zjeść ulubione lody, a nawet dostać nową zabawkę. Maluchy oczekując otrzymania upatrzonej rzeczy potrafią zszargać nerwy nawet najcierpliwszym rodzicom. Niektóre krzyczą i płaczą, a inne stoją przy zabawce i ani myślą o opuszczeniu miejsca bez niej. Często rodzice ulegają takim próbom wymuszenia, a jeśli dany przedmiot przekracza możliwości finansowe starają się dziecku zrekompensować to czymś innym. Jest to dobry sposób, aby uspokoić dziecko, lecz jednorazowo. Należy pamiętać, że jeśli maluch wyczuje brak konsekwencji i miękkie serce, będzie nagminne to wykorzystywać dążąc do celu. Pomimo tego, iż czasami trudno dziecku odmówić to rodzić musi być asertywny względem swojej pociechy. Jest to ważny element wychowania mający również wpływ na późniejsze życie dziecka.

"..bo nie!" nie jest elementem wychowawczym dziecka

Podstawowym elementem odmawiania dziecku jest podanie konkretnej przyczyny naszej decyzji. Należy spokojnie maluchowi wytłumaczyć i dać mu szansę zrozumienia. Na pytanie „dlaczego?”, najgorszą odpowiedzią jest często spotykany zwrot „bo nie”. Pamiętajmy, że dzieci starają się dostosować do otaczającego je świata i go zrozumieć, a taka odpowiedź właśnie najczęściej wywołuje płacz i smutek, gdyż maluch nie rozumie dlaczego nie może tego dostać. Dziecko do zrozumienia potrzebuje tylko konkretnych informacji. Wystarczy kilka krótkich i zwięzłych zdań tłumacząc, że zabawka jest na przykład przeznaczona dla starszych dzieci, albo po prostu przekracza budżet.

Jednak czasami taka metoda nie działa i trzeba sięgnąć po alternatywne środki. Dobrym sposobem jest znalezienie dziecku innego przedmiotu, który mógłby zainteresować malucha i przede wszystkim mógłby mu służyć przez dłuższy okres. Dzieci często działają impulsywnie, a reklamy i kolorowe witryny sklepów dodatkowo pobudzają zmysły, przez co upatrzona zabawka, wystawiona na samym przodzie sklepu, niekoniecznie byłaby rozsądnym wyborem.

Kolejnym sposobem na uniknięcie niekomfortowych sytuacji dla siebie i innych kupujących wywołanych krzykiem i płaczem dziecka może być dokładne zaplanowanie zakupów. Jeżeli często odwiedzacie dany sklep i znacie rozkład półek, możecie zaplanować zakupy omijając półki i regały, na których znajdujące się przedmioty pobudziłyby malucha do działania. Z pewnością pozwoli to uniknąć takich sytuacji, tym samym zwiększając przyjemność z robienia zakupów.

Naucz dziecko odpowiedzialności

Warto również dziecku założyć skarbonkę. Będzie mogło odkładać pieniądze na swoje zachcianki, ucząc się przy okazji oszczędzania oraz wartości przedmiotów. Maluch otrzyma okazję, aby zrozumieć, iż nie zawsze dostaje się wszystko, czego się pragnie. Dziecko pojmie, że na wiele rzeczy trzeba ciężko pracować i doceni wartość samego przedmiotu, jak i pieniądza.

Konsekwencja i asertywność względem dziecka oraz planowanie zakupów z pewnością przyniosą korzyści dla obu stron. Oprócz szybszych, przyjemniejszych zakupów i zaoszczędzonych pieniędzy dla rodzica, maluch otrzyma dobrą lekcję wychowania. Nauczy się wartości pieniądza, cierpliwości oraz postawi kolejny krok w stronę zrozumienia otaczającego go świata.