Wczytuję dane...

Nauka przez zabawę - znajomość zegarka

Nauka przez zabawę - znajomość zegarka

Od zarania dziejów ludzkość szukała sposobu na odmierzanie czasu. Pierwsi ludzie korzystali z obiegu słońca i księżyca. Tym sposobem powstał również kalendarz. Pierwsze zegary były zegarami słonecznymi, które powstały ponad 5000 lat temu. Na przestrzeni wieków udoskonalano tę metodę pomiaru czasu i tak powstały znane do dziś klepsydry, zegary kołowe, wahadłowe, a później elektroniczne i atomowe. Pomimo wielu możliwości pomiaru czasu, najpopularniejszymi zegarami są tradycyjne zegary kołowe, czyli po prostu te mechaniczne oraz elektroniczne. Popularność zawdzięczają swoim kompaktowym rozmiarom.    

Zegarek miernikiem codziennych czynności

Czas ma w dzisiejszym świecie ogromne znacznie. Każdy człowiek funkcjonuje według określonego planu. Chodzi do pracy na określoną godzinę, umawia się ze znajomymi, planuje wakacje, a nawet ogląda telewizję. Czas jest głównym narzędziem planowania. Bez niego świat by nie funkcjonował prawidłowo, przez co jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka na ziemi, a umiejętność posługiwania się nim jest niezbędna. Dlatego już w bardzo młodym wieku uczy się obsługi tego urządzenia.

Dzieci zazwyczaj niechętnie podchodzą do tematów związanych z matematyką, a odmierzanie czasu bezsprzecznie do nich należy. Oprócz tego, że dziecko będzie wiedziało, która jest obecnie godzina i ile czasu ma na przygotowanie się chociażby do szkoły, podszkoli swoje zdolności matematyczne. Otrzyma okazję, aby przećwiczyć odejmowanie i dodawanie, a nawet pozna liczby i wartości jakie one przedstawiają. Nauczy się dodatkowo kolejności liczb oraz ich odliczania. Warto wspomnieć, iż nauka zegara jest jednym z najtrudniejszych elementów nauki dla dzieci w pierwszych latach szkoły podstawowej. Wydawać by się mogło, że nie powinno to sprawiać problemu, gdyż dla starszych dzieci i dorosłych obsługa zegara jest czymś naturalnym, lecz w tym przypadku pozory mylą.

W jaki sposób nauczyć dziecko znajomości zegarka?

Najlepszą metodą nauki zegara jest praktyka. Możemy podawać dziecku wybraną godzinę i zlecić mu jakieś zadanie o wyznaczonym czasie, wcześniej prosząc na przykład o podanie liczby minut, jaka pozostała do wyznaczonej pory. Dla mniejszych dzieci można zaopatrzyć się w zegary bardziej wyraziste i kolorowe, które pobudzą zmysły malucha, a przy okazji barwy pomogą w zapamiętaniu poszczególnych liczb, czy wyznaczonych pól, na które podzielony został zegar. Kolorowe wskazówki będą dodatkowym ułatwieniem na dziecka.

Należy pamiętać również o cierpliwości wobec dziecka podczas nauki zegara. Początki są niezwykle trudne, a pojęcie czasu może dzieciom wydawać się bardziej abstrakcyjne niż jest w rzeczywistości. Na starcie nauki dziecko może nie rozumieć czym jest czas i jak się nim posługiwać, jednak umiejętność ta potrafi przyjść w niespodziewanym momencie, ot tak, po prostu. Dziecko zrozumie, przyswoi i znajdzie zastosowanie w praktyce, nawet na własne potrzeby.

A gdy już dziecko zapozna się z zasadami funkcjonowania zegarka, dla tych nieco starszych i bardziej dociekliwych polecamy zestaw naukowy od Clementoni - Jak działa zegar