Wczytuję dane...

Bezpieczny i przyjazny pokój dziecięcy

Bezpieczny i przyjazny pokój dziecięcy

Każdy rodzic dba o swoje dziecko i jego bezpieczeństwo najlepiej jak potrafi. Jest to wystarczający powód, aby odpowiednio urządzić pokój malucha, dlatego należy dokładnie przemyśleć i zaplanować aranżację wnętrza waszej pociechy.


Zaczynając od podstawy każdego wnętrza, czyli podłogi należy zwrócić uwagę, na to, aby była ona łatwa do umycia. Dzieci przecież lubią ubrudzić nie tylko siebie, ale także wszystko co znajduje się w ich zasięgu. Jednak elementem zasługującym na największą uwagę jest zadbanie o to, by pociecha mogła stać stabilnie. Prawdopodobnie najlepszym wyborem jest dywan z krótkim włosiem, który można bardzo sprawnie odkurzyć i plamy nie sprawią aż tyle problemu. Jeżeli jesteście już posiadaczami drewnianej podłogi, bądź paneli i ją lakierujecie, zadbajcie o to, aby wasza pociecha nie wchodziła do pokoju, do czasu aż preparat w pełni się nie wchłonie, a podłoga nie wyschnie i zmatowieje. W przeciwnym razie ryzyko upadku na śliskiej podłodze jest ogromne, a konsekwencje tragiczne. Dobrym pomysłem byłoby zakupienie dywanu z antypoślizgowymi nakładkami, który mógłby stać przynajmniej w miejscu, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu.

Kolejnym elementem są ściany. Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w farbę, z której łatwo będzie usunąć wszelkie zabrudzenia. Z pewnością będzie to większy komfort dla rodzica, który nie będzie musiał się martwić, o to, że dziecko pobrudzi ścianę i za chwilkę będzie trzeba malować na nowo. Warto zwrócić uwagę na skład farby, gdyż ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o bardzo szkodliwym związku formaldehydu dodawanym do farb.

Meble są chyba najważniejszym elementem w pokoju. To w nich przechowywane są wszystkie rzeczy i zabawki. Dużą wagę należy przywiązać do tego, aby meble były stabilne. Dzieci uwielbiają chwytać przedmioty znajdujące się na półkach, a nawet na nie wchodzić. Dodatkowym elementem zabezpieczającym, który warto by było zastosować, jest przymocowanie mebli do ścian. Czasami w zestawie montażowym można znaleźć specjalne elementy do tego przeznaczone. Należy tutaj również zwrócić uwagę na narożniki. Warto by było je zabezpieczyć piankowymi, bądź silikonowymi nakładkami. Zabezpieczy to malucha przed urazami głowy w razie upadku. Jeżeli chodzi o łóżko, warto zastanowić się nad kupnem niskiego. W razie upadku z pewnością zredukuje to możliwość urazu.

Prawdopodobnie najniebezpieczniejszym elementem znajdującym się w dziecięcym pokoju są kontakty. Wkładanie do niech kredek, czy innych przedmiotów mogą traktować jako element zabawy – układanki. Z pomocą przychodzą różne nakładki i zatyczki do kontaktów. Są najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie wszelakich źródeł prądu w domu. Jeżeli jesteście na etapie montażu kontaktów, możecie przemyśleć zamontowanie ich wyżej, w miejscu do którego dziecko nie będzie miało dostępu.

Rośliny
są najprostszym elementem wystroju pokoju i zarazem potrafią być bardzo efektowne. Jednak w przypadku dziecka, powinny znajdować się one poza ich zasięgiem. Warto zwrócić uwagę na, to czy nie wydzielają jakichś soków, czy zapachów. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna nawet na niegroźne dla dorosłego człowieka substancje. Oczywiście poza bezpieczeństwem malucha również liczy się to, aby czuło się ono tam dobrze i komfortowo, dlatego motywy bohaterów bajek, misie, kolorowe wzorki są jak najbardziej wskazane, a wręcz obowiązkowe.