Wczytuję dane...

Powrót do szkoły

Powrót do szkoły

Temat powrotu do szkoły w końcówce sierpnia jest nieunikniony. Dzieci ze smutkiem żegnają ostatni czas beztroski i zabawy. Każdy dzień co raz bardziej przybliża do pierwszych, wrześniowych dni szkolnych. Jak przed każdym powrotem do szkoły starannie należy przemyśleć czego nasza pociecha będzie potrzebowała. Jest to okres wielu wydatków na podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Czasami do kosztów należy wliczyć bilety okresowe na autobus, czy pociąg.

Jeżeli maluch dopiero zaczyna przygodę z edukacją jest to bardzo trudny okres nie tylko dla dziecka. Również rodziców czekają nowe obowiązki i wyzwania. Dokładnie należy zapoznać się z planem edukacyjnym placówki, dobrać odpowiednią ofertę ścieżki nauczania, a nawet zapytać dziecko czego oczekuje. Obecnie wiele placówek już na początku ścieżki edukacyjnej oferuje klasy językowe, sportowe, a nawet muzyczne i matematyczne. Warto więc zwrócić na to uwagę, gdyż najważniejsze jest to, aby dziecko nie męczyło się na przykład zbyt wiele z matematyką w momencie kiedy zdecydowanie lepiej potrafi przyswoić język obcy. Jest to bardzo ważny element, który może przynieść korzyści nie tylko w stopniach, ale także w zadowoleniu i usatysfakcjonowaniu malucha. Z pewnością dziecko będzie bardziej zadowolone i zmotywowane do nauki. Kolejna zaletą może być to, iż waszemu maluchowi zdecydowanie łatwiej będzie nawiązać kontakty z rówieśnikami, gdyż znajdą z pewnością więcej tematów do rozmów i zabawy. Wspólne płaszczyzny zainteresowania kolegów z klasy przyniosą same korzyści. Dziecku będzie łatwiej się zaadaptować w nowym otoczeniu i oswoić z nową i nie łatwą na początku sytuacją.

Kiedy dziecko kontynuuje już któryś rok edukacji, powrót do szkoły może być łatwiejszy. Zna nauczycieli, posiada przyjaciół i wie, czego się spodziewać. Jednak w sytuacji kiedy pociecha nie miała udanego poprzedniego roku, zdarzały się kłótnie z kolegami i gorsze stopnie niż zwykle, może utrudnić taki powrót. Dziecko nie będzie chciało wracać do miejsca, które kojarzy mu się po prostu z monotonną i nudną nauką oraz sprzeczkami z rówieśnikami. W takiej sytuacji należy porozmawiać z dzieckiem. Czasami rozmowa sama w sobie potrafi wiele zdziałać. Rodzice powinni zapytać dziecko o oczekiwania i uczucia dotyczące obecnej sytuacji.

Często się zdarza, że właśnie rówieśnicy doprowadzają do skrajnych sytuacji namawiając do robienia różnych rzeczy, które wpływają na zachowanie i oceny. W przypadku, kiedy rodzic dostrzeże, że rówieśnicy mają zły wpływ na ich dziecko warto zastanowić się nad zmianą otoczenia. Dzieci zazwyczaj reagują na taką wiadomość ze złością i niechęcią, jednak czasami taki zabieg jest konieczny. Należy dziecku wytłumaczyć dlaczego podjęto taka decyzję oraz w miarę możliwości pomóc mu w adaptacji. Warto wspomnieć, iż czasami sama wiadomość na temat zmiany szkoły potrafi korzystnie wpłynąć na zachowanie. Taka „terapia szokowa” pozwoli dostrzec dziecku błędy i je naprawić. Obawa przed zmianą placówki nauczania pomoże wyznaczyć nowe granice i wyćwiczyć powściągliwość. U malucha pojawi się myśl: „Muszę przestać słuchać się Michała, bo rodzice zmienią mi szkołę” lub „Chyba jednak nie zachowywałem się dobrze, czas to zmienić”.

Tak więc, jak widać powrót do szkoły, czy początek edukacji nie jest łatwy. Jest to czas bardzo ważnych decyzji, dotyczących przyszłości dziecka. Wybór musi być rozsądny i dobrze przemyślany, gdyż nietrafne decyzje zniechęcą malucha do nauki. Czasami należy działać stanowczo i konsekwentnie, co zdecydowanie może być najtrudniejsze względem własnego dziecka. Jeżeli Wasza pociecha czuje się zmotywowana do nauki, posiada dobre relacje z nauczycielami i rówieśnikami, to z chęcią wróci do szkoły czyniąc powrót do szkoły łatwym i przyjemnym dla siebie, ale także rodziców.