Żniwa, żniwa i po żniwach - pracowity czas na wsi

Sierpień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z ostatnimi dniami wakacji, ale także z ostatnimi dniami żniw w naszym pięknym kraju. Jest to miesiąc ostatnich zbiorów, który wieńczony jest Świętem Plonów czyli Dożynkami. Są one świętem rolników i uroczystością dziękczynną, w której rolnicy dziękują za tegoroczne plony. Jednak Dożynki to świetna okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Zazwyczaj organizatorzy dbają o dobrą zabawę i zapraszają różnych artystów, którzy umilają czas swoimi występami. Są to zespoły muzyczne, grupy taneczne, klauni czy magicy.
Warto dodać, że dla młodszej części społeczeństwa stawia się dmuchane zamki-zjeżdżalnie oraz budki i place z różnego rodzaju grami i zabawami. Oczywiście nie braknie też tych, gdzie maluchy mogą zjeść ulubionego loda, czy watę cukrową.
To dzięki rolnikom mamy co jeść
Jednak sierpień to nie tylko zabawa. Jest to niewiarygodnie pracowity czas dla rolników. Liczne hektary zbóż muszą zostać zebrane i przeliczone. W tym okresie rolnicy dowiadują się ile zarobili, a ile stracili. Odpalają maszyny rolnicze na piąty bieg i pracują często nawet nocami. Jest to jeden z najcięższych zawodów, gdyż wymaga wielu poświęceń, siły i znakomitej organizacji czasu. Niestety nie wszyscy doceniają ich pracę, a przecież to dzięki takiemu rolnikowi mamy chlebek, płatki śniadaniowe, makarony, kasze, a nawet piwo. Wykonują oni kawał dobrej roboty, której ot tak nie mogą rzucić. Oni mają swoje zadanie – nakarmić ludzkość.
„Nie ma rzemieślnika nad rolnika”.
Warto wspomnieć również o tym, że praca i zarobki rolnika są uzależnione od pogody jak żadne inne. Gwałtowne burze, wiatry, deszcze, jak również susza mogą doprowadzić nawet do bankructwa wielkiego gospodarstwa! Połamane kłosy i zalane pola mogą spowodować gnicie ziarna, a susza może spowodować, że po prostu z braku wody zboże nie urośnie. Dlatego rolnicy pracują ciężko cały rok, doglądając swoich hektarów, jak również uważnie przyglądając się pogodzie. Ciężką pracę rolnika i jej wartość doskonale odzwierciedlają przysłowia: „Jak jest żytko, to będzie wszytko” oraz „Nie ma rzemieślnika nad rolnika”.