Wczytuję dane...

Buty dla dziecka na zimę – jakie wybrać?  

Buty dla dziecka na zimę – jakie wybrać?   

Właściwe nie ma znaczenia jaka jest pora roku, bo zakup butów dla dziecka zawsze jest wielkim wyzwaniem dla rodziców. Za każdym razem trzeba dobrze dopasować rozmiar, przewidzieć różne sytuacje oraz dokonać odpowiedniego wyboru pomiędzy markowymi, a tymi tańszymi produktami. Jednakże szukając tych idealnych butów na zimowy czas, warto zapoznać się z kilkoma złotymi wskazówkami, które ułatwią podjęcie dobrej decyzji w sklepie obuwniczym.

 

Co jest priorytetem przy wyborze butów zimowych?

 

Wszytko oczywiście zależy od wieku dziecka, ale i aury pogodowej, nie mniej jednak kilka zasad może śmiało zastosować każda mama:

  • buty na zimę muszą być wodoodporne i ciepłe – nawet jeśli nie każda zima spowita jest białym puchem, to przy wyższych temperaturach i opadach deszczu z pewnością trzeba pokonywać kałuże, które i w zimowy czas kuszą Maluchów, by po nich poskakać czy sprawdzić ich głębokość. Dlatego buty na zimę muszą odznaczać się wodoodpornością. Powinny być też ciepłe, by dzieci mogły spędzić dłuższy czas na świeżym powietrzu, niezależnie od tego, jaką liczbę pokazuje termometr za oknem,
  • buty na zimę powinny być odpowiednio wysokie. To jednak nie znaczy, że to muszą być obowiązkowo wysokie kozaki, ale zdecydowanie powinny być to botki minimum powyżej kostki. Tu jednak warto zwracać uwagę na samą pogodę, ponieważ na zabawy w śniegu lepsze będą wyższe buty, które uchronią przed wpadaniem śniegu do środka,
  • zimowe buty dla dzieci powinny być też łatwe w zakładaniu i zapianiu. Tu jednak trzeba zwrócić uwagę, że buty na rzepy nie są tak szczelne jak na przykład buty na suwak i w miejscu zapięcia mimo wszystko może się do środka dostawać śnieg albo woda.

 

Buty markowe czy z niższej półki cenowej?

 

Tu jak zawsze zdania są podzielone, tym bardziej, że tańsze produkty również cieszą się uznaniem rodziców, bo są także wytrzymałe czy wodoszczelne. I marka nie będzie mieć znaczenia, jeśli rodzic sprawdzi między innymi czy materiał, z którego wykonane są buty jest bezpieczny w użytkowaniu oraz wytrzymały na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Markowe buty często są także lepiej wyprofilowane, dzięki czemu takie buty można lepiej dopasować np. do bardzo wąskiej nóżki dziecka. I tu zdecydowanie warto dopłacić do markowego obuwia, ponieważ zbyt szerokie zelówki mogą prowadzić do otarć, a zdecydowanie uprzykrzy Maluchowi każdy spacer i wypad na sanki. Producent powinien też udzielić szczegółowych informacji, czy buty są idealne nawet na węższe mrozy albo na ile są wodoszczelne. Jeśli takich informacji nie ma przy butach z tańszej półki, to trzeba się liczyć z tym, że są słabszej jakości i mogą przemakać bądź nie zapewniać właściwego komfortu podczas tych bardziej mroźnych dni.

 

Miej pewność, że wybierasz dobry rozmiar buta

 

W przypadku butów zimowych niezwykle ważne jest ich właściwe dopasowanie. Takie buty powinny być w miarę luźne, by dziecko mogło założyć też grubszą skarpetkę i by było mu optymalnie ciepło przez cały dzień, a jednocześnie na tyle dopasowane, by były wygodne w noszeniu. Nie należy iść na łatwiznę i opierać się na butach z jesieni. Po pierwsze noga mogła urosnąć, a po drugie, każdy producent stosuje inną „rozmiarówkę”, przez co możesz mieć tylko złudne wrażenie, że kupujesz idealne i wygodne buty dla Twojego Szkraba. Jeśli planujesz kupić dobre buty przez internet, to sprawdź wcześniej jaki dziecko ma rozmiar, wyciągając wkładki i stawiając na nich stopy dziecka albo udając się do sklepu obuwniczego, gdzie można skorzystać z profesjonalnych miarek. Wybierz też najlepiej dwa rozmiary i upewnij się w domu, że buty będą komfortowe w użytkowaniu. Pamiętaj, że zbyt duże buty nie tylko mogą utrudniać chodzenie, ale też negatywnie wpływać na rozwój fizyczny dziecka. Dlatego buty zimowe powinny być nieco luźniejsze, ale zdecydowanie tak dopasowane, by noga nie wyskakiwała, a but nie obcierał pięty czy paluszków.

 

Jakie buty okażą się strzałem w dziesiątkę?

 

Od kilku lat hitem na zimowy czas są lekkie, wodoodporne, szczelne i komfortowe buty trekkingowe. I warto dodać, że przy okazji uniwersalne na każdy rodzaj pogody. Można je bowiem wykorzystać podczas zabaw na śniegu, jak i bardziej jesiennej aury. Takie będą idealne do biegania, chodzenia do szkoły i sprawdzą się podczas zjeżdżania na sankach. Nie jednak egzaminu w większych zaspach śnieżnych, dlatego na wyjazd w góry lepszym wyborem będą już śniegowce. To oznacza, że często konieczny będzie zakup dwóch par butów – na mroźniejsze i bardziej śnieżne dni, jak i takie, w których podczas tych wyższych temperatur dziecku nie będzie się nadmiernie pociła nóżka.