Wczytuję dane...

Ferie zimowe 2023 – gdzie je spędzić?

Ferie zimowe 2023 – gdzie je spędzić?

Ferie zimowe już tuż tuż. Prawo do w pełni zasłużonego dwutygodniowego odpoczynku jako pierwsze będą miały dzieci z województwa śląskiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Gdzie zatem pojechać i jak spędzić ten czas?

 

Ferie na stokach narciarskich – gdzie jechać?

 

Zima to wymarzony czas, by zapiąć narty albo deskę snowboardową i wybrać się na stoki. Takich nie brakuje ani w Polsce ani w sąsiednich czy nieco odległych krajach, choć w tym roku pogoda pod tym względem rzeczywiście nie rozpieszcza, a dodatnie temperatury mogą skutecznie przekreślić niektóre plany. Gdzie zatem się wybrać, by mieć pewność, że stoki pokryte będą białym puchem? Trafnym wyborem bez wątpienia będą Czechy albo Słowacja. W porównaniu ze szwajcarskimi czy włoskimi Alpami, ceny są tam naprawdę korzystne, a sztucznie dośnieżane stoki, zapewniają dużo frajdy. Plusem jest też krótszy czas dojazdu oraz fakt, że instruktorzy komunikują się także w języku polskim. Trzeba jednak nadmienić, że równie dobre warunki można zapewnić sobie i w Polsce np. w Szczyrku, Zakopanem czy w Szklarskiej Porębie. Dla fanów długich i ekstremalnych tras dobrym punktem będzie z kolei Austria albo Włochy. Tam jednak ceny są już dużo wyższe oraz przydaje się przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Trzeba się także liczyć z dłuższym dojazdem czy płatnymi autostradami.

Jak wypadają ferie 2023?

 

Ferie w Turcji albo w Egipcie – warto zimą?

 

W tych krajach zima zamienia się w łagodną i słoneczną wiosnę. I zdecydowanie kto bardziej woli wygrzewać się w słońcu, to powinien właśnie tam się wybrać. Niestety zawirowania na rynku paliwowym, wojna na Ukrainie i inflacja spowodowały, że nawet krótka wycieczka do Egiptu, Turcji czy na Mallorkę również nie należy do najtańszych. Można jednak szukać prawdziwych gratek, bo biura podróży zapewniają czasem naprawdę korzystne rabaty. Oczywiście temperatury nie są tak wysokie, by w pełni zażywać kąpieli słonecznych, ale jest przyjemnie i nieco bardziej egzotycznie. Średnia temperatura w styczniu w Turcji utrzymuje się na poziomie 13 - 17 stopni, ale ze względu na inny klimat, jest tam zdecydowanie dużo cieplej niż w Polsce. Więcej słońca i przyjemnego ciepła zagwarantuje Egipt, gdzie temperatura sięga nawet 26 stopni Celsjusza. Wybierając hotel z różnymi atrakcjami, można przyjemnie wypocząć, a przy mniejszej ilości turystów w okresie zimowym, łatwiej będzie także zwiedzić wszystkie atrakcje i ważniejsze miejsca w okolicy.

 

Wycieczki objazdowe – czyli jak zwiedzić świat podczas ferii

 

Osoby, które nie lubią jeździć na nartach i wolą poznawać nieznane dotąd zakątki, mogą zainteresować się fantastycznymi wycieczkami objazdowymi. Oferta jest naprawdę szeroka, a zimą ceny wycieczek zwłaszcza do egzotycznych krajów są naprawdę kuszące. Można więc wybrać się na przykład do Singapuru, Tajlandii. Indii czy Maroko. Taniej będzie z wizytą w Rzymie, Londynie czy na Malcie. Wycieczki objazdowe można sobie zaplanować na okres całych ferii, ale biura podróży zapewniają też krótsze wyjazdy, nawet na kilka dni. To świetny pomysł, by poznać nowe kultury i spędzić milo czas z całą rodziną.

 

Ferie zimowe w Polce – gdzie jechać?

 

Zimą najwięcej uroku mają górskie miejscowości – Karpacz, Szczyrk, Wisła, Szklarska Poręba czy oczywiście Zakopane. Można tam znaleźć wiele atrakcji dla całej rodziny i to nawet jeśli pogoda nie dopisze z białym puchem. W Karpaczu czy w Szklarskiej Porębie funkcjonuje między innymi tor saneczkowy, w Zakopanem można wybrać się choćby na kręgielnię czy do Aquaparku. Kapitalnym wyborem jest też np. Kraków, Warszawa albo Toruń. To miejscowości, w których nie brakuje atrakcji do zwiedzania, ale i rewelacyjnej zabawy. Sama Warszawa zapewnia tyle ciekawych miejsc, że spokojnie można tam zaplanować nawet cały tydzień. Podobnie jest z Krakowem, z którego blisko jest też do Katowic, Żywca czy do Oświęcimia.

 

Pakiety na ferie – opłaca się?

 

Wiele hoteli i pensjonatów także kusi rodziny, by to właśnie u nich spędzić ferie zimowe. Basen, sauna, spa, czy centrum sportów i rozrywek gwarantuje wysoki poziom zabawy i relaks dla całej rodziny. Jeśli do tego hotel organizuje np. zimowy kulig po lesie, wycieczki fakultatywne, jazdę quadami czy dyskotekę dla najmłodszych, to zdecydowanie nie ma się nad czym zastanawiać. Większość hoteli zapewnia również program z animacjami dla dzieci, dzięki czemu rodzice mogą zyskać nieco czasu dla siebie i optymalnie się zrelaksować. Opłaca się wybrać nawet na Mazury, które także zimą mogą oferować ciekawe atrakcje łącznie z trasami narciarskimi, ale też fenomenalnymi pokazami walk rycerskich.