Wczytuję dane...

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Powrót ze szkoły do domu od strony przepisów prawnych

 

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, czy prawa rodzinnego nie ma określonego wieku, w którym dziecko może już samo pokonywać drogę ze szkoły do domu. Można się jednak oprzeć na innych przepisach, szczególnie prawa ruchu drogowego, zgodnie z którym dzieci, które ukończyły siódmy rok życia, mogą samodzielnie korzystać z dróg, chodników czy ścieżek rowerowych. To oznacza, że pierwszoklasista, który ukończył siódmy rok życia może sam wrócić ze szkoły na pieszo albo rowerem. Te młodsze dzieci muszą pozostać pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat, czyli na przykład starszego rodzeństwa. Trzeba jedynie pamiętać że granicę wiekową wyznacza nie rocznik, a miesiąc, w którym dziecko faktycznie ukończyło siódmy rok życia.

 

Powrót do domu a przepisy szkolne

 

Choć prawo rodzinne czy karne dość łagodnie traktuje kwestię samodzielnego wracania do domu ze szkoły, to należy mieć na uwadze, że dyrekcja szkoły może ustanowić zupełnie inne zasady, podwyższając próg wiekowy np. do 10 lat. Może to wynikać np. z niebezpiecznego odcinka drogi między szkołą a domem albo zwyczajnie z troski o te najmłodsze dzieci. To jednak nie oznacza, że rodzice muszą się do tego bezwzględnie stosować. Jeśli nie mają możliwości odebrania dziecka ze szkoły bądź uważają, że Maluch jest w stanie samodzielnie pokonać drogę do domu, to mogą wystosować pismo, w którym wezmą odpowiedzialność za podjęcie innej decyzji.

 

Jak rodzice powinni podejść do tego tematu?

 

W takich kwestiach nie zawsze warto kierować się jedynie przepisami prawnymi. Droga do domu może bowiem wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 

  • czy dziecko zna drogę do domu,
  • czy potrafi samodzielnie ją pokonać w bezpieczny sposób (przejścia dla pieszych, zachowanie się na chodniku itd.),
  • czy droga jest zlokalizowana jest w bezpiecznym miejscu, np. w centrum miasta, gdzie przebywa dużo osób, a dziecko może spokojnie pokonać odcinek na chodniku.

 

Rodzice powinni się upewnić, że dziecko ma świadomość wszelkich zagrożeń oraz wie, jak zachować się poprawnie w ruchu drogowym. To można ćwiczyć już w czasie wakacji, ale nie zaszkodzi także, by w pierwszych dniach szkoły, drogę do domu pokonać wspólnie.

 

Taką decyzję szczególnie powinni przemyśleć rodzice, mieszkający w dużej odległości od szkoły. Inaczej bowiem jest, jeśli dziecko ma do pokonania maksymalnie kilkaset metrów prostej drogi po chodniku, a inaczej, jeśli musi pokonać np. 2 kilometry, w tym na przykład drogę przez park. Trzeba też wziąć pod uwagę krytyczne sytuacje, jak np. zaczepianie dzieci przez obce osoby, proponowanie im transportu do domu czy dokuczanie przez starsze dzieci.

 

Dlatego w przypadku siedmio czy ośmiolatków warto bardzo gruntownie przemyśleć taki krok. Być może lepszym rozwiązaniem są zajęcia na świetlicy albo powrót ze starszą siostrą? Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem cywilnym to rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność, za szkody wyrządzone przez dziecko. Jeśli Maluch zarysuje samochód albo wybije szybę, to wtedy również rodzice będą wezwani do uregulowania takiej szkody.