Wczytuję dane...

Jak zwiększyć laktację

 Jak zwiększyć laktację

Lekarze pediatrzy zalecają karmienie piersią. To zdrowa, bezpieczna i zarazem najbardziej ekonomiczna metoda, by w pierwszych miesiącach dobrze i prawidłowo odżywiać Maluszka. Nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza jeśli Mama narzeka na odpowiednią ilość pokarmu. Czy można więc zwiększyć laktację, a jeśli tak, to jak to zrobić?

 

Czy w ogóle można zwiększyć laktację?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ilość pokarmu w piersiach u młodej mamy zależy od wielu czynników, również od jej samopoczucia, czy poziomu stresu. Dlatego wprowadzenie odpowiedniej diety może okazać się niewystarczające, jeśli mama jest zestresowana i przemęczona. Bardzo ważne są pierwsze dni, kiedy mama przy pomocy odpowiednich czynności może sama skutecznie stymulować wytwarzanie pokarmu. Produkcja mleka zaczyna się bowiem już w czasie ciąży, ale dopiero ssanie piersi czy przystawienie laktatora pobudza nerwy w skórze brodawki i prowadzi do uwolnienia prolaktyny, bezpośrednio odpowiadającej za wytworzenie pokarmu. Dlatego już kilka godzin po porodzie zaleca się dostawienie Maluszka do piersi albo odsysanie mleka za pomocą laktatora (jeśli np. Maluszek jest w inkubatorze). Przy bardzo małej ilości mleka w piersiach warto wypróbować wszystkie metody na zwiększenie laktacji, pamiętając również o tym, by mama była zrelaksowana i wypoczęta. Istotne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu oraz właściwa metoda chwytania brodawki przez Maluszka. Jak więc widać wszystko ma znaczenie dla uzyskania optymalnej ilości pokarmu.

 

Jak zwiększać laktację poprzez częste karmienie?

 

Najlepszym sposobem na zwiększenie produkcji mleka, jest po prostu częstsze karmienie piersią. Dlatego zaleca się, by na samym początku karmić Maluszka co 2 – 3 godziny, również w nocy. Należy zwrócić uwagę, by Niemowlaka karmić naprzemiennie z dwóch piersi. Jeśli Maluszek nie odczuwa potrzeby tak częstego karmienia, to dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną pompę do laktacji. Odpompowane mleko można zostawić na później, przechowując w lodówce albo zamrażając. Taką elektryczną pompę można również wypożyczyć i zdecydowanie opcja jest warta przemyślenia, ponieważ tańsze manualne pompy nie zapewniają tak dobrych efektów. Laktator przyda się szczególnie podczas pierwszych dni po wyjściu ze szpitala i w zupełności wystarczy wypożyczyć taką pompę jedynie na 14 dni (koszt około 200 złotych).

 

Dieta, dzięki której zyskasz więcej pokarmu w piersiach

 

Na poziom laktacji wpływ mają również produkty, które na co dzień spożywasz, dlatego w okresie karmienia piersią, zaleca się spożywanie chudego mięsa, dużej ilości nabiału, roślin strączkowych czy tłustych ryb morskich. W aptece można znaleźć też gotowe mieszanki ziołowe, wspomagające zwiększenie laktacji albo herbatki mlekopędne, powstające na bazie kopru włoskiego, anyżu czy czarnuszki. Możesz też sama przygotować pożywne przekąski, które zapewnią odpowiednią dawkę energii i wspomogą produkcję mleka. Do takich przekąsek należą owsiane kuleczki. Do ich przygotowania potrzebujesz (około 12 porcji):

 

- 80 gram płatków owsianych,

- 80 gram musu orzechowego (możesz zamienić na olej kokosowy),

- 20 gram siemienia lnianego,

- 40 gram orzechów,

- 40 gram miodu,

- 40 gram daktyli albo innych suszonych owoców.


Wszystkie składniki zmiksuj i uformuj z nich małe kuleczki, następnie włóż do lodówki na kilka godzin, a następnie spożywaj w ciągu dnia. Kuleczki można też mrozić. Smacznego!