Wczytuję dane...

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka

Kiedy dziecko zaczyna wyciągać rączki po kawałek chlebka i jest ciekawe, co masz na talerzu, a do tego skończyło już czwarty miesiąc, to najwyższy czas, by zacząć rozszerzać jego dietę o nowe produkty. Od czego więc zacząć i na co zwracać uwagę?

 

Co serwować na pierwszy raz w diecie dziecka?

W wielu poradnikach, książkach czy publikacjach internetowych znajdziesz poczciwą zasadę, którą także z pokolenia na pokolenie przekazują nasze babki i prababki, że dietę Niemowlaka należy rozpoczynać od jabłka albo marchewki. Dziś jednak lekarze pediatrzy są zdania, że nawet produkty, mogące wywoływać alergię, można podawać już od czwartego miesiąca życia, ponieważ ich unikanie czy późniejsze dodawanie nie zmniejsza ryzyka występowania alergii. Wiadomo jednak, że dzieci lepiej reagują na wszystko, co jest bardziej słodkie, dlatego zdecydowanie można pozostać przy marchewce lub jabłku, ale jeśli pod ręką masz banana, czy brzoskwinkę, to również od nich możesz zacząć rozszerzanie diety. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przynajmniej do szóstego miesiąca życia dziecka ograniczać się do mleka. Jednakże dzieci już około 20 tygodnia życia wykazują zainteresowanie innymi produktami i wtedy można wypróbować kaszki, kleiki albo właśnie owoce czy warzywa.

 

Jak stopniować rozszerzanie diety?

Młoda mama, która chce wzbogacić dietę Dziecka o nowe produkty, ma pełną dowolność w serwowania produktów. Trzeba jednak podchodzić do tego ostrożnie i na początku decydować się na bardzo małe ilości oraz wybierać przegotowane i dobrze rozdrobione warzywa czy owoce, dzięki czemu dziecko przyzwyczai się do nowych smaków i bezpiecznie przejdzie pierwszy etap rozszerzania diety. Nie musisz się też trzymać żadnego schematu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by na pierwszy posiłek wybrać nawet ziemniaczane purée czy małe kawałki ryby albo mięsa. Istotne jest tylko, by podawać to naprawdę w małych ilościach. Obecnie lekarze pediatrzy zalecają by nie rezygnować również z gotowanych jajek albo orzeszków ziemnych, które dodawane do posiłku we wczesnych miesiącach życia dziecka, mogą nawet zmniejszać ryzyko występowania alergii na tego typu produkty.

 

Baby Led Weaning – czyli Bobas lubi wybór – stosować?

Wprowadzenie nowych produktów może odbywać się za pomocą tradycyjnej metody, czyli miksowania posiłków na papki o konsystencji musu i serwowania ich łyżeczką albo na zasadzie BLW czyli Bobas Lubi Wybór. Ta druga metoda polega na położeniu przed maluszkiem różnych pokarmów – np. kawałków ugotowanego kurczaka, makaronu, pokrojonej marchewki lub ósemek jabłka. Maluszek sam dokonuje wyboru, po czym bierze pokarm do rączki i próbuje samodzielnie jeść. BLW można jednak stosować dopiero wtedy, kiedy Maluszek potrafi samodzielnie siedzieć, ponieważ podawanie pokarmu metodą BLW na leżąco, może prowadzić do zadławienia. Trzeba też mieć na uwadze, że Baby Led Weaning wcale nie musi zastępować etapu jedzenia łyżeczką. Można te dwie metody łączyć ze sobą, by urozmaicać dietę dziecka, a przy okazji dbać o jego prawidłowy rozwój.