Wczytuję dane...

Kocyk dla niemowlaka – bo otulanie jest ważne

Kocyk dla niemowlaka – bo otulanie jest ważne

Kocyk dla niemowlaka – bo otulanie jest ważne

Kocyk jest nieodłącznym elementem, który towarzyszy dziecku niemalże od pierwszych dni życia. Trudno przecenić jego rolę. Poza ważnymi funkcjami praktycznymi, odpowiednie użycie kocyka wpływa pozytywnie na nastrój małego dziecka.

Kocyk, który w ramach wyprawki został kupiony dla noworodka pozostaje często z nim na wiele lat. Trochę zmienia swoje przeznaczenie, ale nadal jest ważnym elementem w życiu dziecka. A to dzięki dobrym skojarzeniom – pozwala na poczucie bezpieczeństwa i często jest traktowany na równi z ukochaną przytulanką. Kocyki to oczywiście też szereg funkcji praktycznych. Dzięki szerokiej ich ofercie można wybrać dla dziecka kocyk, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania i zapewniał dziecku to, co ważne od pierwszych chwil życia przez kolejne lata. Czyli komfort i poczucie bezpieczeństwa. Prawie wszystko o kocykach, ich rodzajach i zastosowaniu w dalszej części tekstu.

Kocyk i otulanie – poczucie bezpieczeństwa

Tuż po narodzinach noworodek napotyka całkiem nowe otoczenie. Inne niż to, które panowało w łonie mamy. Dlatego też potrzebuje czasu, by z tymi nowościami – jak: dużo światła, więcej miejsca, inna temperatura – się oswoić. Bardzo pomaga w tym otulanie dziecka kocykiem. Umiejętnie wykonane pozwala dziecku poczuć się bezpiecznie. Podobnie jak w dobrze znanych warunkach, w których maluch przebywał przez dziewięć miesięcy. Pediatrzy polecają też otulanie noworodków z innych powodów. Należą do nich między innymi:

  • ułatwienie zasypiania dziecka,
  • łatwiejsze przenoszenie malucha,
  • zapobieganie kolkom,
  • utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała dziecka.

Dziecko otulać w ten sposób można do trzeciego miesiąca życia. Warto obserwować reakcje malucha i pamiętać, by nie krępować go kocykiem za mocno. Do otulania dziecka można użyć odpowiedniego (pod względem pory roku) kocyka, pieluszek lub otulacza. Jaka jest różnica między kocykiem a otulaczem? O tym w dalszej części tekstu.

Otulacze a kocyki dla niemowląt – różnice

Przede wszystkim zazwyczaj otulacze to oferta bardziej ograniczona pod względem rozmiarów. A to dlatego, że są one przeznaczone do otulania dzieci w pierwszych miesiącach życia. Kocyk – zastosowany w okresie noworodka w tej samej funkcji – pozostanie z nami i naszym dzieckiem na dłużej. A to właśnie dzięki większym rozmiarom. Zamiast otulania skutecznie przykryje dziecko w wózku czy też łóżeczku. Poza tym kocyki dla dzieci to większy wybór, jeśli chodzi o rodzaj materiału.

Kocyk dla niemowlaka – jaki materiał wybrać

Jak już wcześniej wspomniano, kocyki dla niemowląt mogą być uszyte z wielu rodzajów materiału. Dzięki czemu łatwo jest je dostosować do pory roku i do tego, czy dziecko ma tendencję do obfitszego pocenia się podczas snu. Kocyki są najczęściej wykonane z:

  • bawełny – najbardziej uniwersalny materiał, wytrzymały i przewiewny odpowiedni na większość pór roku;
  • minky – miękka przytulna tkanina, ciepła, ale też dostosowująca swoje właściwości do panującej temperatury;
  • włókien bambusowych – tkanina z nich wykonana jest odpowiednia na lato dzięki perfekcyjnemu odprowadzaniu wilgoci i dużej przepuszczalności powietrza; taki kocyk ma właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, dlatego nadaje się dla alergików,
  • welwetu – delikatny, ciepły i miły w dotyku jak plusz;
  • polaru – w sam raz na zimę, gdyż doskonale izoluje ciepło;
  • poliestru – niski poziom przepuszczalności powietrza, doskonale odprowadza wodę, nadaje się na zimniejsze pory roku i jest polecany dla alergików.

Materiał to jeden z parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kocyka. Ale niejedyny.

Wybór kocyka – co jeszcze wziąć pod uwagę

Oprócz wzięcia pod lupę materiału, z którego jest wykonany kocyk dla niemowlaka, dobrze jest się przyjrzeć innym jego parametrom. A należy do nich np. rozmiar. W szerokiej ofercie kocyków dla niemowląt najpopularniejsze ich rozmiary to 70 cm na 100 cm oraz 90 cm na 110 cm. Kupując kocyk, należy wziąć pod uwagę to, czy do jego produkcji zostały użyte bezpieczne i przyjazne dla dziecka materiały. Chodzi tutaj także o nietoksyczne barwniki. Wiele kocyków dla niemowląt od sprawdzonych producentów ma certyfikaty potwierdzające to, że zostały one wyprodukowane zgodnie z określonymi normami. W przypadku kocyków bawełnianych dla dzieci warto postawić na takie wykonane z biobawełny. Nie podrażnia ona wrażliwej skóry małego dziecka i jest odpowiednia dla maluchów że skłonnościami do alergii. Koce dla niemowląt to także wiele wzorów i kolorów. Dzięki czemu taki kocyk można dopasować do wystroju pokoju, koloru wózka czy po prostu wybrać print i design, które będą wzbudzać zainteresowanie dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są kocyki, które łączą dodatkowo ze sobą funkcje poduszki i przytulanki. Kocyk to także praktyczny i estetyczny prezent. Jeśli chcesz sprawić taki podarunek, warto pomyśleć o umieszczeniu na kocyku jakiejś oryginalnej aplikacji czy też inicjałów dziecka.

Kocyk dla niemowlaka to wierny towarzysz dziecka praktycznie od pierwszych dni. By posłużył przez dłuższy czas – nawet przez kilka lat – warto wybrać produkt wysokiej jakości.