Wczytuję dane...

Poród siłami natury a cesarskie cięcie – wady i zalety

Poród siłami natury a cesarskie cięcie – wady i zalety

Czasem decyzję za przyszłą mamę podejmują konkretne uwarunkowania, ponieważ np. w publicznych szpitalach cesarskie cięcie można przeprowadzić jedynie wtedy, gdy są ku temu konkretne przesłanki medyczne. Mama więc często nie ma innego wyboru, jak urodzić siłami natury. Inaczej jest w prywatnych placówkach, gdzie pacjentka sama może zdecydować o sposobie porodu. Pytanie więc czy warto decydować się na cesarskie cięcie, czy wbrew wszystkim znakom na niebie i ziemi, rodzić siłami natury?

Kiedy są przesłanki medyczne do wykonania cesarskiego cięcia?

Dla niejednej mamy to właśnie wielki ból, powiązany z naturalnym porodem, jest wystarczającym powodem, by zdecydować się właśnie na cesarskie cięcie. Jednakże zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przyszła mama może się zdecydować na takie rozwiązanie jedynie w kilku przypadkach. Na stronie szpitali publicznych wyróżnione są wskazania planowe i tak zwane pilne. Planowe zachodzą wtedy, jeśli u przyszłej mamy stwierdzone zostanie między innymi nieprawidłowe położenie płodu, cienka blizna macicy czy niewspółmierność płodowo – miednicza, czyli kiedy miednica jest zbyt wąska bądź kiedy waga Maluszka jest zbyt duża. W takich przypadkach pacjentka musi się zgłosić do lekarza przed 28 tygodniem ciąży i ustalić termin cesarskiego cięcia. Wskazania pilne to m.in. nieprawidłowe położenie płodu, czy zaburzenia związane z rozwieraniem się szyjki macicy. Lekarze ginekolodzy wyróżniają jeszcze wskazania naglące albo nagłe np. zamartwica płodu, wypadnięcie pępowiny, czy podejrzenie krwotoku wewnętrznego. W publicznej placówce to lekarz ginekolog zdecyduje więc o cesarskim cięciu, natomiast w prywatnej klinice to mama wskazuje metodę porodu i nawet jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, może wybrać cesarskie cięcie.

Jakie są zalety cesarskiego cięcia?

Większość mam, jako główną zaletę cesarskiego cięcia wymienia brak bóli porodowych i skrócenie czasu trwania całego porodu. To jednak tylko pół prawdy, ponieważ z bólem i to całkiem dotkliwym, trzeba będzie się zmierzyć po samym porodzie. Cesarskie cięcie to nic innego jak operacja, podczas której dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych. Zabliźnienie się i gojenie się ran, wiąże się natomiast z bólami, szczególnie podczas wstawania, siadania czy chodzenia. Nie mniej jednak i cesarskie cięcie ma wiele zalet. Tą największą jest precyzyjne wyznaczenie terminu. Nie ma więc obaw, że poród zacznie się w środku nocy albo podczas podróży w pociągu. Przyszła mama może zorganizować opiekę dla dzieci czy transport. Tu jednak trzeba mieć na uwadze, że czasem dziecko samo decyduje o dacie przyjścia na świat i poród może się zacząć przed wyznaczeniem terminu. Cesarskie cięcie też zdecydowanie krócej trwa. Wykonanie znieczulenia i przeprowadzenie całego cięcia, nie wiąże się także z bólem. Jeśli dziecko ułożone jest w tzw. pozycji pośladkowej albo jego waga jest powyżej 4 kg, to cesarskie cięcie gwarantuje bezpieczniejszy poród bez większych komplikacji.

Jakie są wady cesarskiego cięcia?

Decydując się na takie rozwiązanie bez żadnych poważniejszych przyczyn, warto mieć na uwadze wszelkie wady cesarskiego cięcia, ale też ewentualne komplikacje, związane z jego przeprowadzeniem.

Do pierwszych wad zalicza się bardzo długą rekonwalescencję po cesarskim cięciu. Nie da się ukryć, że po naturalnym porodzie mama już po pierwszych kliku godzinach może zajmować się Maluszkiem, przystąpić do pierwszych lekcji laktacji itd., w przypadku cesarskiego cięcia konieczne jest zagojenie się ran, a powrót do normalnego funkcjonowania jest wydłużony, dlatego pierwsze dni po porodzie pacjentka musi pozostać w łóżku. Kwestia karmienia piersią, spacery z Maluszkiem czy nawet przewijanie go, schodzi na drugi plan. Nie wolno pominąć też konsekwencji w dalszej przyszłości, ponieważ istnieje ryzyko także pęknięcia blizny na macicy przy kolejnym porodzie, prowadząc do wewnętrznego krwotoku i poważnych komplikacji porodowych. Konieczność zagojenia się ran po cięciu powłok brzucha, wymusza też odczekanie minimum 18 miesięcy na planowanie kolejnej ciąży.

Poród naturalny – najlepsza decyzja każdej mamy?

Według lekarzy i położnych poród naturalny jest najlepszym rozwiązaniem i dla mamy i dla przyszłego dziecka. Przejście, a bardziej przeciskanie się przez kanał rodny przyczynia się też do lepszej kondycji i zdrowia dziecka. Między innymi Maluszek ma rzadziej problemy z oddychaniem, ponieważ podczas przechodzenia przez bardzo wąski kanał szyjki macicy, eliminowany jest płyn owodniowy z dróg oddechowych. Podczas naturalnego porodu tworzy się też naturalna flora bakteryjna, dzięki czemu Maluszek jest mniej narażony na różnego typu choroby w przyszłości, typu astma, alergia czy cukrzyca typu II. Ponadto poród naturalny nie osłabia tak mocno mamy, jak cesarskie cięcie. Dlatego mama nawet już po kilku godzinach może opuścić szpital, a co ważne zacząć się właściwie opiekować dzieckiem.

Minusy porodu naturalnego

Największym minusem porodu naturalnego jest fakt, że nigdy nie wiadomo kiedy się zacznie i kiedy się skończy. Trudno więc zaplanować wszystko, a niejednokrotnie sytuacja może mocno zaskoczyć przyszłych rodziców. Trzeba jednak mieć na uwadze też inne komplikacje już podczas samego porodu, jak pęknięcie szyjki macicy czy urazów odbytu.

Czy coś grozi dziecku podczas naturalnego porodu?

Choć przed porodem najważniejsze jest pozytywne nastawienie i optymistyczne podejście, to warto wiedzieć, że i naturalny poród może zakończyć się poważnymi komplikacjami. Do najgroźniejszych zalicza się niedotlenienie dziecka, owinięcie pępowiny wokół szyi czy wycieńczenie porodowe u dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, by lekarz ginekolog w odpowiednim czasie podjął decyzję o cesarskim cięciu, by w krytycznej sytuacji uratować życie dziecku i matce.