Wczytuję dane...

Alergia pokarmowa u niemowląt – jak rozpoznać i jak leczyć?

Alergia pokarmowa u niemowląt – jak rozpoznać i jak leczyć?

Z alergią pokarmową u niemowlaków walczy coraz więcej mam. Jak się okazuje, winne są nie tylko geny, ale też niedojrzałość układu pokarmowego czy odpornościowego. Problem może wystąpić, ale oczywiście nie musi. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy alergii pokarmowej, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza oraz co ważniejsze, jak postępować z taką alergią?

 

Czym jest alergia pokarmowa u niemowląt?

 

Jak każda alergia i ta, która pojawia się u niemowląt, wywołana jest przez konkretny alergen, którego nie toleruje organizm Maluszka. Taka alergia może pojawić się zarówno u dziecka karmionego mlekiem mamy, jak i takim sztucznym, modyfikowanym. Choć warto zaznaczyć, iż według badan i opinii lekarzy, częściej pojawia się u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Taka nieprawidłowa reakcja Niemowlaka na pokarm może pojawić się już w 2 – 3 miesiącu życia, ale też często diagnozowana jest w okresie rozszerzania diety, czyli w 4 – 5 miesiącu życia dziecka. Co może wywołać taką alergię? Jako najczęstszą przyczynę wskazuje się białko mleka krowiego, ale problemy mogą wystąpić także, jeśli w pokarmie pojawi się np. mięso wołowe, cielęce, jaja kurze, orzechy czy pszenica.

 

Jakie objawy towarzyszą alergii pokarmowej

 

Zdecydowanie alergii pokarmowej nie da się nie zauważyć. Objawy są dość nagłe i dość uciążliwe. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą być błędnie zdiagnozowane. Zmiany na skórze mogą okazać się zwykłą potówką, a bóle brzuszka i kolki, mogą być efektem kolki niemowlęcej. Dlatego przy ich dłuższym albo permanentnym występowaniu, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

 

Do najczęstszych objawów takiej alergii u niemowlaka zalicza się:

 

  • wszelkie zmiany na skórze – tutaj najczęściej pojawiają się zaczerwienione, szorstkie i łuszczące się placki. Takie zmiany mogą występować u dziecka na policzkach, zgięciach kolan, łokci czy na rączkach. Alergia może przebiegać jednak łagodniej i na skórze może pojawić się jedynie wysypka albo pokrzywka, której również nie wolno ignorować.
  • biegunki,
  • wymioty i ulewy,
  • wzdęcia i mocne kolki.

 

Dlatego, że alergia pokarmowa atakuje także układ oddechowy, w trakcie jej występowania można też zaobserwować katar lub kaszel. Trzeba również pamiętać o tym, że objawy nie muszą występować jednocześnie. Specjaliści doradzają, by przy występowaniu konkretnych objawów przez jakiś czas obserwować dziecko, by móc wykluczyć inny powód takich dolegliwości. Jednak czasem lepiej zadziałać profilaktycznie i od razu umówić wizytę u pediatry czy dermatologa.

 

Jak skutecznie eliminować alergię pokarmową u niemowlaka?

 

Zanim zaczniesz stosować różne sposoby na eliminowanie alergii u Twojego dziecka, najpierw bezwzględnie potwierdź, że masz z nią do czynienia. Wizyta u lekarza pediatry pozwoli Ci nie tylko zdiagnozować problem, ale również wprowadzić właściwe działania, jeśli Maluszek rzeczywiście nie toleruje któregoś składnika pokarmu. Oczywiście w przypadku biegunek, kolki czy wymiotów, warto analizować też sam skład pokarmu Malucha. Jeśli więc karmisz piersią, to powinnaś zrewidować swoją dietę. Nie rób tego jednak samodzielnie, tylko znów skonsultuj się z lekarzem. Nie wiesz przecież, co szkodzi Twojemu dziecku. W przypadku mleka modyfikowanego, możesz oprzeć dietę na pokarmach dla alergików. Takie mleka dostępne są jednak na receptę, a więc również musisz ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Dobrym wyborem są jednak mleka HA czyli tak zwane hypoalergiczne, w których składzie nie znajdują się te komponenty, które najczęściej powodują alergię u Niemowlaków.

 

Alergia pokarmowa a rozszerzanie diety Dziecka

 

Jeśli objawy alergii pokarmowej pojawią się znacznie później i zbiegną się z okresem rozszerzania diety, to możesz być pewna, że to nie białko krowiego mleka jest przyczyną takiego stanu, a produkty, które zaczynasz serwować w diecie. Tutaj możesz szybciej wyeliminować alergen, np. podając dziecku pojedyncze produkty w odstępstwie 2 – 3 dni. W sytuacji gdy pojawi się biegunka czy wysypka na skórze, zrezygnuj też z gotowych produktów, w których mogą znaleźć się np. orzechy albo soja – produkty silnie alergizujące. Te, podane nawet w małych ilościach, będą podrażniać układ pokarmowy a nawet oddechowy Malucha. Nie działaj jednak sama i znów koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by opracować właściwą dietę dla Maluszka, a także potwierdzić lub wykluczyć kwestię alergii pokarmowej.