Wczytuję dane...

Jak przygotować noworodka do pierwszego wyjścia z domu?

Jak przygotować noworodka do pierwszego wyjścia z domu?

Te pierwsze momenty są zawsze najpiękniejsze - pierwszy uśmiech, pierwsze usypianie, pierwsze ściśnięcie rączki i oczywiście pierwszy spacer. Z pewnością nie możesz się już doczekać, kiedy położysz Maluszka do wózeczka i wyjdziesz z nim choćby na chwilę do pobliskiego parku. Podpowiemy Ci, jak się do tego przygotować, na co zwrócić uwagę i kiedy jest ten najlepszy czas na pierwszy wspólny spacer.

 

Kiedy pierwszy raz wyjść z Maluszkiem z domu?

W szpitalu albo od położnej z pewnością usłyszałaś, że noworodki potrzebują się odpowiednio zahartować, zanim spędzą nieco więcej czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście nie należy liczyć takich wyjątków jak konieczna wizyta u lekarza czy wyjście na zakupy, jeśli nie masz z kim zostawić Maluszka. Warto też pamiętać, że dziś możesz o wiele lepiej zatroszczyć się o komfort i zdrowie dziecka, a dzięki temu na spacer wybrać się z nim nawet 3- 4 dni po porodzie. Ważna jest jednak też pora roku oraz stan zdrowia dziecka. Dlatego kieruj się kilkoma zasadami:

  • wiosną i latem pierwszy spacer możesz zaplanować nawet 4 – 5 dni po porodzie,
  • jesienią i zimą odczekaj przynajmniej tydzień, a jeśli Maluszek wcześniej się urodził albo jego stan zdrowia budzi Twoje wątpliwości, to wstrzymaj się z pierwszym spacerem jeszcze tydzień.

Pamiętaj również, by obserwować pogodę i np. rezygnować ze spaceru przy bardzo silnym wietrze, mocnym słońcu czy rażąco niskich temperaturach. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z balkonu czy ogrodowego tarasu, gdzie Maluszek może bezpiecznie spędzić kilka – kilkanaście minut w swoim wózku.

Jak długo spacerować z Maluszkiem?

W tych pierwszych dniach może się okazać, że same przygotowania będą trwać dłużej niż sam spacer. Warto bowiem zaplanować krótką przechadzkę, maksymalnie na 15 – 20 minut. I to nie tylko dlatego, by stopniowo przyzwyczajać Maluszka do świeżego powietrza, ale również dlatego, że w pierwszych dniach dzieci różnie odczuwają głód i często się moczą. Wiadomo natomiast, że pusty brzuszek albo mokra pieluszka zdecydowanie sprawią mocny dyskomfort podczas spaceru, a karmienie czy przebieranie noworodka poza domem nie będzie dobrym rozwiązaniem. Kiedy już poznasz rytm dnia Maluszka i przyzwyczaisz go do warunków pogodowych, możesz stopniowo wydłużać spacery. Obserwuj przy tym swoje dziecko, kiedy bowiem zauważysz, że się wychładza albo nerwowo reaguje na wysokie temperatury, to warto wrócić do domu.

Pierwszy spacer dopasuj do temperatury otoczenia

Świeże powietrze jest niezwykle ważne dla Twojego dziecka. Z tego względu pierwszy spacer warto planować jak najwcześniej, by dotleniać dziecko i przy okazji odpowiednio je hartować już od pierwszych tygodni życia. Jeśli jednak źle wybierzesz porę dnia, to możesz sprawić, że takie pierwsze przechadzki zakończą się poważną infekcją dróg oddechowych. Dlatego szczególnie zimą obserwuj pogodę i zostań w domu przy większym mrozie. Niebezpieczna jest już nawet temperatura poniżej 5˚C. Jesienią rezygnuj ze spaceru w deszczowe i mocno wietrzne dni, a latem przy mocnych upałach. Choć lekarze ostrzegają przed upałami powyżej 30˚C, to warto przemyśleć wyjście już przy temperaturze 25˚C. Bierz pod uwagę, że temperatura szczególnie zimą szybko się zmienia, dlatego do spaceru przygotuj się już odpowiednio wcześniej, by móc się błyskawicznie pozbierać, zanim np. zacznie padać albo mocniej wiać. 

Gdzie zaplanować swój pierwszy spacer?

15 – 20 minut to niekoniecznie wiele, dlatego dobrze przemyśl, gdzie wybierzesz się na przechadzkę z Maluszkiem. Najlepszym wyborem będzie skwerek, park albo las, gdzie jest zawsze cicho i przyjemnie. Jeśli droga do parku zajmuje Ci już 15 minut w jedną stronę, to ogranicz się do wędrówek na swoim osiedlu. Najlepiej jednak, jeśli wybierzesz okolicę z dala od spalin samochodowych i większego hałasu. Pod żadnym pozorem nie decyduj się też na wycieczkę do pobliskiego centrum handlowego, co prawda jest tam ciepło, ale duże skupiska ludzi mogą wywołać nadmierny stres u Malucha i narazić go na różnego typu infekcje. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że układ odpornościowy dopiero się kształtuje i tym samym nie jest w stanie odpowiednio się bronić.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

 To dopiero wyzwanie dla świeżo upieczonej mamy i chyba największy dylemat. Co ubrać zimą, a co latem? Noworodki są znacznie bardziej narażone na wyziębienie czy przegrzanie, niż starsze dzieci czy dorośli, dlatego nawet latem trzeba absolutnie pamiętać o czapeczce niemowlęcej i lekkim sweterku. Z kolei zimą chroń główkę dziecka ale i nóżki. Przyda się więc ciepła czapeczka i grube skarpetki. Zasłaniaj też szyję Maluszka zarówno latem, jak i wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest śpiwór – nie krępuje ruchów dziecka a zapewnia optymalne ciepło. Łatwiej też Malucha ubierzesz i szybciej wyjdziesz z domu. Nie zaszkodzi, jeśli do wózka zapakujesz dodatkowy koc. Jeśli Maluszkowi będzie zbyt zimno – szybko uratujesz sytuację. Sprawdzaj też czy Dziecko się nie wychładza zbyt mocno. Wystarczy od czasu do czasu przyłożyć do jego karku ciepłą rękę, dlatego w zimowy czas sama nie zapominaj o rękawiczkach. Natomiast takie symptomy jak czerwone policzki czy spocona główka świadczą o tym, że Maluszek jest ubrany zbyt ciepło. Nie ściągaj jednak ubranek na spacerze, nagła zmiana temperatury, zwłaszcza jeśli dziecko jest spocone, może doprowadzić do rozwoju choroby czy przeziębienia. Wtedy najlepiej wróć do domu – również z takich powodów warto planować krótkie spacery, by w razie awarii móc zawsze szybko zawrócić.

 Pierwszy spacer – nie zapominaj o kremie!

 Zanim wyjdziesz na świeże powietrze, dobrze nasmaruj Maluszka. Zimą sprawdzi się krem ochronny, a latem z filtrem ochronnym – minimum 50. Krem nałóż minimum 15 – 20 minut przed wyjściem z domu. Jeśli nie masz ubranek z filtrami ochronnymi, to latem najlepiej nasmaruj całe ciało Maluszka. W czasie lata, ale i wiosny zaopatrz się też w moskitierę, która zapewnia dostęp świeżego powietrza do gondoli, ale chroni Maluszka przed wszelkiego rodzaju insektami.