Wczytuję dane...

Tablica dobrego zachowania – czy to dobry sposób na wychowanie dziecka

Tablica dobrego zachowania – czy to dobry sposób na wychowanie dziecka

System słoneczek i chmurek z deszczykiem nie jest żadną nowością. Dorośli mogą pamiętać go jeszcze z kolonii czy obozów, gdzie słoneczkiem nagradzano np. idealnie zaścielone łóżko. Za siedem słoneczek przewidziana była nagroda. Dziś takie tablice funkcjonują w przedszkolach, ale można je też wprowadzić do metod wychowawczych w domu. Działa w ogóle taka tablica?

 

Tablica motywacyjna – zrobić samemu czy kupić gotową?

Rodzice nie są sami w pokonywaniu trudności w wychowaniu dziecka. Mogą korzystać z różnych pomocy, które w większym lub mniejszym stopniu ułatwiają komunikację z Maluchem i pozwalają pokonywać różne przeszkody. Do nich należy między innymi właśnie tablica motywacyjna. Co to takiego? To tablica na której możesz nagradzać dziecko za poszczególne zachowania czy wykonane obowiązki. Magnetyczną tablicę dobrego zachowania oferuje np. Alexander. Wpisanych jest na niej kilka standardowych zachowań, np. samodzielnie się ubieram, odkładam na miejsce zabawki oraz dwa puste pola, gdzie rodzice mogą sami wpisać zachowania czy obowiązki dziecka. To fajne rozwiązanie, zwłaszcza że tablica ma fajny wygląd i z pewnością wciągnie do takiej zabawy też Twoje dziecko. Magnetyczna tablica jest też funkcjonalna, wystarczy bowiem, że pod koniec tygodnia ją wyczyścisz, by znowu zacząć zabawę od początku.

 

Jak działa tablica?

Małe dzieci od samego początku potrzebują reguł. Tylko jasne zasady i konsekwentnie przestrzegane reguły pozwolą Wam dojść do wspólnego konsensusu. Czasem jednak dzieci sprawdzają, jak daleko mogą przeciągać ustanowione granice i dlatego nie zawsze wykonują polecenia. Właśnie w takich momentach warto sięgnąć po magiczną broń, czyli tablicę. System punktów uświadamia dziecku, że jesteś konsekwentna i egzekwujesz ustalone wcześniej zasady. Warto jednak tylko przeanalizować nagrodę. Jeśli bowiem umówisz się z synem, że za utrzymanie porządku przez cały tydzień, kupisz mu sterowaną ciężarówkę, to możesz mieć problem w kolejnych tygodniach, kiedy sprzątanie nie będzie się wiązać z żadną ekstra premią. Warto stosować tutaj mądre triki, np. powiedzieć dziecku, że teraz się uczy sprzątania i za podjęcie wyzwania czeka go nagroda. Natomiast pod koniec tygodnia wyliczyć mu zalety utrzymania porządku (łatwo znaleźć zabawki, miejsce na zabawę, itp.), by dziecko zrozumiało, że nie robi tego tylko dla nagrody.

 

Jakie obowiązki i czynności powinny się znaleźć na tablicy?

To, czy tablica zadziała i spełni swoje zadanie, zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jakie zadania i obowiązki się na niej pojawią. Pamiętaj, że nie wszystko należy nagradzać punktami. Jeśli chcesz w dziecku wyćwiczyć nawyk sprzątania, czy samodzielnego ubierania się, to jak najbardziej tablica będzie świetnym rozwiązaniem. Nie stosuj jej jednak np. do realizowania potrzeb fizjologicznych. Problemy z moczeniem się czy brakiem chęci biegania do toalety mogą mieć różne podłoże, często też psychiczne. Należy więc z dzieckiem rozmawiać i szukać przyczyn. Negatywne punkty na tablicy mogą pogłębić tylko ten problem i sprawić, że dziecko nie przyzna się do moczenia. Nie stosuj też tablicy do poprawy wyników w nauce. Nie odrobienie zadań może wynikać z braku zrozumienia przerobionego w szkole materiału albo z problemów z rówieśnikami. Nie zmobilizujesz więc dzieciaka do poprawy, sadząc mu radosne słoneczka czy deszczowe chmurki na tablicy.  

Jakie nagrody stosować przy takiej tablicy? 

Przy stosowaniu tablicy również system premiowania dzieci ma ogromne znaczenie. Jeśli zastosujesz zawsze nagrody materialne, to wypracujesz zasadę korzyści, czyli coś za coś. W przyszłości dziecko nie zrobi więc niczego, jeśli nie obiecasz mu, że w zamian coś otrzyma. Dzieci jednak cieszą się z różnych przyjemności, możesz więc nagrodzić je wspólną wycieczką rowerową, wyjściem do kina, czy obejrzeniem ulubionej bajki. Nie obiecuj jednak dziecku za każdym razem nagród materialnych, nawet o niskiej wartości i pamiętaj, by uzgodnić na początku nagrodę oraz dotrzymać danego słowa. Inaczej dziecko poczuje się oszukane i w kolejnym tygodniu nie będzie chciało wykonywać powierzonych mu zadań.

 

O jakich zasadach pamiętać?

Według pedagogów tablica jest świetnym narzędziem, zwłaszcza w przypadku dzieci, które sprawiają problemy wychowawcze albo potrzebują jasnych zasad, by zrozumieć, co jest dobre, a co złe. Ważne jest jednak, że na tablicy powinno się znaleźć maksymalnie pięć zadań. Taka ilość nie będzie wielkim wyzwaniem dla Malucha i sprawi, że chętnie weźmie udział w tej zabawie. Pamiętaj też, że tablica nie jest rozwiązaniem na wszystkie Twoje problemy. Jest pomocą, by mobilizować malucha do działania, ale nadal warto mu tłumaczyć, dlaczego powinien sprzątać pokój albo samodzielnie się ubierać. Dopiero wtedy bowiem odniesiesz sukces.