Wczytuję dane...

Jak rozpoznać kaszel u dziecka

Jak rozpoznać kaszel u dziecka

Pojawia się nagle i najczęściej atakuje Malucha w nocy, nie dając mu spać. Nie zawsze towarzyszą mu inne objawy, bo np. kaszel suchy pojawia się na początku rozwoju różnych infekcji. Chcesz pomóc dziecku, bo sama wiesz, jak uciążliwe są odruchy wykrztuśne, ale w aptece słyszysz jednak zasadnicze pytanie – kaszel suchy czy mokry? Jak rozpoznać różnicę?

 

Kaszel suchy a kaszel mokry – po czym go właściwie zdiagnozować?

 

Pewnie sama nie raz miałaś kaszel. Wiesz więc, że może być taki, który odznacza się nieznośnym drapaniem w gardle i gwałtownymi atakami wykrztuśnymi, ale bez żadnej wydzieliny (kaszel suchy, zwany bezproduktywnym), albo taki, który zwany jest mokrym, ze względu na to, że pojawia się przy potrzebie wykrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Dzieci, zwłaszcza te małe, same jednak nie potrafią określić rodzaju kaszlu, dlatego warto obserwować same objawy:

 

 - Kaszel suchy - najczęściej pojawia się na początku infekcji, jest niezwykle męczący, ponieważ nie kończy się wraz z oderwaniem się plwociny, tylko trwa dużej, najczęściej wywołany podrażnieniem gardła. Suchy kaszel może być powodem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie dziecko śpi, początkiem grypy, ale też objawem poważniejszych chorób, jak i nadużywaniem niektórych leków. Dlatego jeśli taki kaszel suchy dłużej męczy Malucha, należy szukać pomocy nie w aptece, a u lekarza pediatry. Kaszel suchy może też pojawić się po wyleczeniu konkretnej infekcji, np. grypy czy zapalenia oskrzeli, jest to efekt regeneracji dróg oddechowych po przebytej chorobie.

 

 - Kaszel mokry – pojawia się jako objaw konkretnej choroby, np. zapalenia płuc, zapalenia zatok czy grypy. Jest znacznie łagodniejszy niż kaszel suchy, ponieważ pojawia się tylko wtedy, kiedy zachodzi konieczność odksztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Taki kaszel pomaga pozbyć się wydzieliny, zalęgającej nie tylko w gardle, ale także w krtani czy w płucach. Jest więc przydatny i pomaga w walce z chorobą.

 

Co pomoże na kaszel suchy?

 

Kaszel zawsze powiązany jest z jakąś chorobą albo ze złymi warunkami, panującymi w pomieszczeniu, gdzie często przebywa dziecko. Kaszel suchy może pojawić się w związku z dymem z papierosa albo zbyt suchym powietrzem w sypialni. Może jednak być efektem infekcji wirusowej, dlatego jeśli masz do czynienia z nagłymi, niekontrolowanymi i długimi napadami kaszlu, a do tego Dziecko skarży się na drapanie w gardle, to najpierw:

 

  • zrewiduj warunki, w jakich przebywa dziecko, zadbaj o dostęp do świeżego powietrza i optymalne nawilżenie (np. mokre ręczniki na kaloryferach, nawilżacze itp.),
  • dbaj o to, by dziecko regularnie i dużo piło, najlepiej wodę albo niesłodzone herbatki.

 

Jeśli to nie pomaga, to możesz wspomóc się syropem, zakupionym w aptece, ale najlepiej, jeśli przypadek skonsultujesz z lekarzem pediatrą.

 

Co zrobić, kiedy pojawia się kaszel mokry?

 

Pamiętaj, że jeśli kaszel mokry pojawia się wraz z katarem, to nie ma powodu do paniki. Dzieci najczęściej nie radzą sobie z wydmuchaniem wydzieliny z nosa i próbują ją połknąć. Ta z kolei zalega w krtani i w gardle, dlatego organizm próbuje się jej pozbyć przy pomocy właśnie kaszlu. W takiej sytuacji warto zachęcać dziecko, by odkaszlnęło i wypluło wydzielinę z budzi. W eliminowaniu wydzieliny pomoże też spożywanie dużej ilości wody, dlatego Maluch powinien więcej pić. Przydatne są też inhalacje i syropy, które powodują rozrzedzenie się wydzieliny i jej łatwiejsze usuwanie z organizmu. Zadbaj też o optymalne nawilżenie pokoju i dostęp do świeżego powietrza.

 

Kaszel suchy a mokry – kiedy do lekarza?

 

Właściwie każdy niepokojący objaw, szczególnie u małych dzieci powinien być skonsultowany z lekarzem. Kaszel może być bowiem symptomem również groźniejszych powikłań, które należy jak najszybciej diagnozować i leczyć. Możesz jednak odczekać kilka pierwszych dni i zobaczyć, jak sytuacja się rozwija, czy np. kaszel suchy zamienia się w mokry, albo czy kaszel mokry stopniowo ustępuje. Warto pamiętać, że kaszel najbardziej atakuje podczas snu. Dlatego szczególnie wieczorem przyda się syrop wykrztuśny, który rozrzedzi wydzielinę i sprawi, że będzie odznaczać się mniejszą gęstością i lepkością. Jeśli chcesz mieć pewność, że podajesz dziecku właściwy syrop, to również skonsultuj się wcześniej z lekarzem.