Wczytuję dane...

Poznanie własnego ciała ważnym elementem w rozwoju dziecka

Poznanie własnego ciała ważnym elementem w rozwoju dziecka

Dziecko uczy się od najmłodszych lat, nie ma spraw tabu

Już od najmłodszych lat dziecko obserwuje innych ludzi, a nawet zwierzęta próbując naśladować ich ruchy i wydawane dźwięki. Jest to elementem niezbędnym do zbudowania w sobie człowieczeństwa oraz częścią przygotowania do życia w otaczającym społeczeństwie. Bardzo ważnym elementem edukacyjnym oraz przygotowującym malucha do funkcjonowania w świecie jest poznanie własnego ciała i odpowiedź na pytania:

  • Jak ono wygląda?
  • Z czego się składa?
  • Jak ono działa?

Najlepszym elementem poznawczym jest pokazywanie dziecku i tłumaczenie mechanizmów działania poszczególnych części ciała. Maluch poprzez praktykę przyswoi sobie tę wiedzę niesamowicie szybko. Zacznie naśladować ruchy oraz dotykać własnego ciała, co jest podstawą zbudowania w sobie świadomości bytu, istnienia. W pierwszych miesiącach i latach dziecko nie jest w pełni świadome swojej fizyczności, gdyż po prostu takie pojęcie jeszcze nie istnieje w słowniku malucha. Powinno ono się oswajać ze swoim ciałem już od narodzenia. Pozwoli to uniknąć przyszłemu dorosłemu braku akceptacji własnego ciała w późniejszym życiu.

Pomóż dziecku poznać swoje ciało

W świecie „wyścigu szczurów” istniejącym na każdej płaszczyźnie życia, osoby nieprzyzwyczajone do swojego ciała, te które nie do końca oswoiły się ze swoim ciałem popadają w kompleksy, często będące podstawą do występowania stanów depresyjnych. Jest to powód, dla którego rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko poznało własne ciało jak najlepiej, lecz nie tylko na zasadzie jak ono funkcjonuje. Powinno się uczyć także tego jak wygląda, własnej akceptacji. Być może brzmi to abstrakcyjnie, jednak nie wolno zapominać, że mózg dziecka pochłania wiedzę i najróżniejsze informacje jak gąbka.

Edukacja dziecka, a dalszy rozwój

Elementy zachowawcze, a nawet społeczne są budowane już od najmłodszych lat. Dobrym przykładem mogą być różnego rodzaju fobie. Wiele osób nie wie dlaczego niektóre elementy wzbudzają w nich strach, czy niepokój. Nie mają żadnych złych wspomnień w pamięci. Jednak warto zwrócić uwagę na to, iż nie wszystko pamiętamy i być może w już w pierwszych latach życia coś wywołało u nas daną reakcję. Osadziło się w podświadomości tak bardzo, iż wpłynęło na dalszy rozwój stwarzając okazję do budowania w sobie elementów zachowawczych takich jak lęki, czy odwaga.

Zabawki edukacyjne - jakie wybrać?

Wracając do mechanizmów działania ludzkiego organizmu. Warto wspomnieć tutaj o edukacyjnych zabawkach uczących anatomii człowieka. Na rynku jest wiele dostępnych rozmaitych zabawek tematycznych. Od świecących i mówiących „rączka”, „brzuszek” misiów, po plansze i atlasy anatomiczne przystosowane specjalnie dla młodszej części społeczeństwa. Nauczą one dzieci podstaw, jak i wytłumaczą w prosty sposób zasady działania poszczególnych elementów ludzkiego ciała. Rozwiną one także ciekawość, pozwolą dostrzec podobieństwa, a nawet zrozumieć relację przyczyna-skutek. Mamy dla Was i Waszych dzieci bardzo fajną zabawkę, która w ciekawy sposób pomoże edukować pociechy w poznawaniu własnego ciała. Jest to zabawka od włoskiej firmy Clementoni - Ciało Ludzkie

Jest to to realistyczny model ludzkiego ciała do złożenia ze szkieletem i organami. Zabawka ta wg producenta jest odpowiednia dla dzieci od 8 roku życia, natomiast dla młodszych dzieci polecamy znaną grę od Hasbro - Operacja z dźwiękami i światełkami. Mamy tu zabawnego pacjenta z czerwonym nosem :)

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na zabawki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku!