Wczytuję dane...

 Jak dbać o zęby dziecka

 Jak dbać o zęby dziecka

Wśród rodziców panuje takie przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba jakoś szczególnie dbać, bo przecież i tak wypadną, a na ich miejsce wyrosną te właściwie. Słusznie? Bardzo błędnie! O zęby nawet te mleczne trzeba dbać i to od wczesnych miesięcy. Przekonaj się dlaczego i jak to zrobić!

 

Kiedy zacząć szczotkować zęby?

Z zakupem pierwszej szczoteczki nie czekaj, aż dziecku zaczną wyrastać drugie zęby. Rytuał mycia zębów warto bowiem wprowadzać do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, jak tylko pojawią się pierwsze mleczaki. Co dobrze się sprawdzi na początku, to mała myjka nakładana na palec, którą bez problemu kupisz w sklepach drogeryjnych na dziale produktów dziecięcych. Przy jej użyciu nie podrażnisz w ten sposób dziąseł, a skutecznie usuniesz resztki pokarmu z ząbków. Kiedy ząbków pojawi się znacznie więcej, to najwyższy czas na zakup tej właściwej pierwszej szczoteczki. Nie zrażaj się, jak Maluch będzie mycie traktować jak zwykłą zabawę, głównie jedynie gryząc szczoteczkę. Najważniejsze jest, by wypracować nawyk mycia zębów po każdym posiłku i cierpliwie pokazywać mu, jak powinno właściwie szczotkować zęby.

 

Kiedy jest czas na pierwszą wizytę u dentysty?

W dbaniu o zęby u Twojego dziecka, wspomoże Cię też stomatolog. Odwiedź go najpóźniej, kiedy Maluch skończy trzy latka. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, ale najpóźniej umów wizytę, jak u dziecka pokażą się już wszystkie zęby mleczne. Kontrola mleczaków też jest bowiem ważna, ponieważ próchnica, która zaatakuje zęby mleczne, przeniesie się w przyszłości na drugie zęby. Warto więc kontrolować stan zębów, meldując się z Maluchem na przegląd uzębienia, przynajmniej dwa razy w roku. Te wizyty również zweryfikują, czy dzieci właściwie myją ząbki, ale i sprawią, że także w przyszłości dzieci nie będą się bać dentysty.

 

Pasta z fluorem czy bez?

W czyszczeniu zębów istotna jest nie tylko właściwa szczoteczka i wypracowana dyscyplina, ale też odpowiednia pasta do mycia. Przy czyszczeniu zębów mlecznych bezwzględnie sprawdzą się pasty z dużą zawartością fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i zapewnia Maluchom zdrowy uśmiech na długi czas. Jednak kiedy u dziecka pojawia się coraz więcej drugich zębów, to lepiej wybierać pasty z mniejszą zawartością fluoru albo zupełnie bez jego dodatku. Fluor może być sprawcą nieładnych jaśniejszych plam na szkliwie. Jeśli więc takie się pojawią, należy szukać wsparcia u dentysty, albo zmienić pastę.

 

Jak często myć zęby?

Na samym początku dzieci powinny myć ząbki rano i wieczorem. To w zupełności wystarczy, by usunąć bakterie i resztki jedzenia z buzi. W starszym wieku przydatne może być mycie zębów nawet trzy razy w ciągu dnia, ale jeśli dzieci piją więcej wody, a mniej, albo wcale słodkich napojów, to również szczotkowanie dwa razy w ciągu dnia, zapewni dobrą ochronę dla zębów i świeżego oddechu. Ważne jednak, by szczotkować zęby minimum przez dwie minuty. Dlatego warto kupić zegar klepsydrę piaskową albo minutnik, by dziecko wiedziało, kiedy należy zakończyć mycie.

 

Co ze słodyczami?

Dieta Maluchów również odbija się echem na zdrowiu i wyglądzie zębów. O czym tutaj pamiętać? Przede wszystkim unikaj słodkich napojów – soków, czy napojów gazowanych. Szkodzą bardziej niż batony czy ciastka, zwłaszcza jeśli Maluch sięga po nie także po myciu zębów. Warto też ograniczyć słodycze tylko do jednej przekąski w ciągu dnia. Produkty z dużą zawartością cukru (do nich również należy ketchup!!!) również bowiem przyczyniają się do rozwoju próchnicy i jedzone bez umiaru, spowodują duże ubytki w zębach.