Wczytuję dane...

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

W czasach, kiedy iPad, smartfon i różnego rodzaju gry komputerowe pochłaniają bez końca uwagę nawet młodszego dziecka, wydaje się, że książki są na straconej pozycji. Po co je czytać, skoro można np. obejrzeć film? Książki jednak są niezmiernie istotnym elementem w rozwoju dzieci. Pozytywnie oddziałują na wyobraźnię, kształtują dobre nawyki w pisaniu wypracowań i ograniczają popełnianie dużej ilości błędów ortograficznych w przyszłości. Pozostaje tyko jedna kwestia – trzeba Malucha zachęcić do czytania. Jak?

 

Wypracuj nawyk sięgania po książkę! Jak?

Kiedy dziecko zacznie pakować drugie śniadanie do tornistra, a jego zeszyt wypełni się literkami z alfabetu, na animowanie do sięgania po książkę może być już stanowczo za późno. Z książkami warto bowiem zaprzyjaźnić się o wiele wcześniej, nawet kiedy Maluch jeszcze nie składa liter. Dla najmłodszych znajdziesz miękkie, jak i w twardej oprawie książeczki obrazkowe. Nie ma tam liter, ale kolorowe obrazki będą świetnym wabikiem, by dziecko chciało spędzić z małą książeczką czas już nawet w pierwszych miesiącach swojego życia.

 

Poczytaj dziecku i to nie tylko przed snem

Zanim dziecko samo zacznie czytać książki, powinno być aktywnym słuchaczem. Na początek jednak nie wybieraj długich historii. Zbyt trudne wyrazy i złożona fabuła, a na domiar oszczędność obrazków w książce, znudzi Malucha i wręcz zniechęci do czytania w przyszłości. Dlatego na początek wybieraj książeczki bogate w ilustracje. Nawet, jeśli przeczytasz Dziecku jedno czy dwa zadnia, to sprawisz mu niezwykłą radość i stopniowo będziesz zachęcać go do dłuższego czytania w przyszłości. Im Maluch jest starszy, tym powinnaś wybierać książeczki z większą ilością ciekawej treści.

 

O ulubionych bohaterach Maluch poczyta najchętniej!

Zanim przyjdzie czas na lektury czy książki zgłębiające wiedzę, inwestuj w książeczki, po które Maluch sięgnie najchętniej. Twój syn interesuje się dinozaurami albo historiami o piratach? To będą idealni bohaterzy pierwszych książek. Twoja córka uwielbia taniec albo kocha zwierzęta? I tutaj znajdziesz wiele ciekawych pomysłów. Kapitalnym rozwiązaniem są też serie książeczek dla dzieci. Jeśli Malucha zainteresują losy głównego bohatera, nie będzie się mógł doczekać, aż kupisz czy wypożyczysz kolejną część.

 

Świeć przykładem i też czytaj książki

Pokaż Twojemu dziecku, że czytanie książek jest wartościowe i o wiele ciekawsze niż telewizja czy iPad. Jeśli będziesz zaganiać Malucha do książek, a sama zasiądziesz przed telewizorem, to Szkrab poczuje się zwyczajnie oszukany i niekoniecznie będzie chciał sam czytać, nawet bardzo interesujące książki.

 

Zapisz się do biblioteki i pozwól dziecku wybierać książki

Miejsca, wypełnione milionem stron do czytania jest właściwym miejscem, by zaszczepić książkowego Bakcyla i u pięciolatka. Opcja wybrania książeczki czy przejrzenia obrazków, ale i wypożyczenia będzie niesamowitą przygodą dla Twojego Dziecka. Fajnie, jeśli i Ty dla siebie wypożyczysz książkę, by dziecko znów widziało, że lubisz czytać i zachęcasz go do czegoś naprawdę ciekawego.

 

Nawet jak dziecko potrafi czytać – czytaj nadal razem z nim

Dzieci lubą, kiedy poświęcasz mu sporo uwagi. Nawet jak już samodzielnie potrafi czytać, to pozostawione samo sobie w pokoju, szybko skieruje uwagę na inne przedmioty czy czynności. Dlatego warto nadal organizować wspólne chwile, czytając np. trudniejsze książki o dawnym życiu dinozaurów czy zwierzętach, żyjących na Arktyce, ale i wspólnie czytając książki o ulubionych bohaterach. Dziecku będzie się dobrze kojarzyć czytanie książek i po jakimś czasie również samo chętnie sięgnie po książkę.