Wczytuję dane...

Zabawki z dzieciństwa poprzednich pokoleń ws. współczesne zabawki

Zabawki z dzieciństwa poprzednich pokoleń ws. współczesne zabawki

Dziś dzieci nie muszą szukać animacji pod podwórkowym trzepakiem, bawiąc się w podchody, kapsle czy zbieranie kamieni. Rzadziej też konstruują procę czy łuk z patyków. Mają przecież w domu konsolę do gier, elektroniczną ciuchcię czy robota co tańczy i wykonuje wszelkie rozkazy. Na tle tak fantastycznych zabawek drewniana ciuchcia czy popularny kiedyś bączek, to tylko sentymentalne wspomnienia dziadków czy rodziców? Chyba jednak nie zawsze.

 

Szmaciana Zuzia kontra płacząca i śpiewająca Ania

 

Kto dziś pamięta piosenkę – „Zuzia lalka nieduża”? Tak bez wątpienia szmaciana Zuzia królowała w latach 70 – tych, 80 – tych czy jeszcze nawet na początku lat 90 – tych. Zuzia była słodka i kochana, można było z nią spać, jechać pociągiem do babci i wozić w małym wózku po ulicy. To nie znaczy, że dawniej nie było innych lalek. Były i to nawet takie, które przewracały oczami, czy mówiły „kocham Cię“. Należały jednak do tych luksusowych zabawek i nie gościły w każdym dziecięcym pokoju. Jakimi lalkami bawią się dziś dziewczynki? Nadal są słodkie szmaciane Zuzie, ale obecnie muszą już dzielić pokój z bajerancką Anią, co płacze, robi siku a nawet śpiewa.

 

Bierki, bączek i Kostka Rubika – czy jeszcze są w pokoju Twojego dziecka?

 

Kiedyś kiedyś dzieci śmiały się z przygód Bolka i Lolka i godzinami układały kostkę Rubika. A dziś? Dziś również, choć jest też Disney, czy w sklepach nie brakuje kolorowych i ciekawszych gier logicznych. Są bowiem takie zabawki czy bajki, które zwyczajnie przechodzą z pokolenia na pokolenie. Do takich gier należą właśnie bierki, kostka Rubika albo bączek. Zmienia się ich wygląd, bo np. współczesny bączek dodatkowo wydaje dźwięki czy animuje światełkami, ale wciąż są to także zabawki należące także do naszych współczesnych czasów.

 

Rzutnik kontra Playstation albo DVD

 

To było kiedyś naprawdę wielkie przeżycie, kiedy z małej skrzynki na rozwieszonym na ścianie prześcieradle, ukazywały się kolorowe, ulubione bajki czy filmy. Taki rzutnik obowiązkowo musiał być w każdym domu, by wieczorem można był urządzić prawdziwe kino. Dziś nie trzeba tylu przygotowań. Wystarczy dvd, tablet albo playstation w domu czy wycieczka do kina 3D. I choć jest prościej, szybciej i dzieci mają większy wybór w filmach, to jednak nic nie odda już tej atmosfery, jaka wytwarzała się podczas takich pokazów z rzutnikiem.

 

Drewniana kaczka na sznurku kontra pluszowy szczekający piesek

 

Dzisiejsze zabawki są o wiele bardziej innowacyjne, mają ciekawszy design i więcej funkcji. Kiedyś dzieci miały uciechę, ciągnąc na sznurku drewnianą kaczuszkę. Dziś takie zabawki wzbudzają bardziej u rodziców sentyment do dawnych czasów. I nic dziwnego. Kaczuszka przecież nic nie potrafiła, oprócz tego, że posłusznie jeździła na drewnianych kółkach, to też mały piesek, który chodzi, szczeka i robi siusiu, zdecydowanie sprawia więcej frajdy.

 

Drewniane klocki

 

Niezależnie od tego, jak nowoczesny i odlotowy jest pokój dziecka, drewniane klocki obowiązkowo muszą się w nim znaleźć. Jak kiedyś, tak dzisiaj drewniane klocki są numerem jeden dla wszystkich dzieciaków. Owszem muszą być też inne, np. kolorowe klocki Lego, które poruszają wyobraźnię i animują do zabawy. Jednak tymi drewnianymi klockami, którymi bawił się i dziadek, i tata, chętnie bawi się też i syn. Można z nich tyle zbudować - wieżę, zamek, most, czy garaż dla małych resoraków, dlatego klocki jak szmaciane lalki, zwyczajnie muszą być.