Wczytuję dane...

Morze czy góry – porównanie wakacyjnych miejsc

Morze czy góry – porównanie wakacyjnych miejsc

Jak co roku i tym razem jedziemy nad morze. Dzieci uwielbiają morskie fale i zabawę w piasku, do tego zbieranie muszelek i karmienie mew. Zdecydowanie nie można się nudzić! Co jednak jeśli nie dopisze pogoda? To może lepsze góry? Tam przynajmniej można coś zrobić, nawet kiedy pada deszcz. Z drugiej strony, w upalne dni dzieci nie będą miały ochoty na górskie wycieczki i wszędzie jest tak drogo... – Też masz takie dylematy?

 

Gdzie masz gwarantowaną pogodę?

 

Trudno dyskutować z powiedzeniem, że nie ma niewłaściwej pogody, jest tylko niewłaściwe ubranie. Jednakże jeśli już przeznaczasz spore oszczędności na hotelowy pokój i marzysz tylko o relaksie i wypoczynku, to zacinający na plaży deszcz, będzie zawsze nietrafiony, nawet jeśli założysz kalosze i płaszcz. Chyba, że wybór padnie na słoneczne Włochy, uroczą Mallorkę czy tropikalny Egipt, wtedy słońce masz zawsze gwarantowane. Upalne dni masz jakby w cenie też w Chorwacji czy Portugalii. Trzeba jednak sporo wydać na przeloty, choć dla zabawy i gwarantowanej pogody zdecydowanie zawsze warto. Polskie morze jest pod tym względem nieco bardziej kapryśne. I niestety rezerwując pokój, trudno przewidzieć pogodę, ponieważ lepsze ośrodki i fajniejsze miejscówki zajęte są już nawet w okolicach marca czy kwietnia. Trzeba więc jechać w ciemno, albo szukać alternatywy na brak pogody – kino, aquapark albo hotelowe pokoje zabaw.

 

W górach nie można się nudzić?

 

Jeśli poczytasz oferty w sieci, to zarówno w Zakopanem, Szklarskiej Porębie czy Szczyrku atrakcji znajdziesz całkiem sporo nie tylko zimą, ale również latem. Trzeba jednak pamiętać, że górskie miejscowości każdego roku przyciągają wielkie tłumy i do tych ciekawszych atrakcji, mogą być całkiem długie kolejki, zwłaszcza w Zakopanem. Warto jednak wspomnieć, że np. w Szklarskiej Porębie jest całkiem fajny park rozrywki z dinozaurami, a w Ustroniu Leśny Park Niespodzianek czy Extreme Park. Spędzisz tam bez wątpienia wiele ciekawych chwil z dzieckiem. W Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba przejechać się też gondolą na Śnieżkę, a oprócz tego szlakami i leśnymi duktami zdobywać mniejsze czy większe szczyty. To jednak propozycje dla tych bardziej aktywnych. Jeśli Ty wolisz słodkie leniuchowanie, zdecydowanie przemyśl pobyt na polskiej plaży.

 

Za co dzieciaki kochają morze?

 

Jeśli decyzja byłaby w rękach tych najmłodszych, to być może dylematu nie byłoby wcale. W większości dzieci bez zastanowienia pakują strój kąpielowy, okulary do nurkowania i w kilka minut są gotowe na podbój morskich głębin. Mogą każdego dnia iść na plażę i nie będą się nudzić. Mają tam tyle do zrobienia – budowanie zamku, zbieranie muszelek czy skakanie przez fale, a mimo to po plaży będą mieć jeszcze siłę na dodatkowe atrakcje, jak np. parki linowy, plac zabaw, kino czy automaty do gier. Warto jednak dobrze przeanalizować, do jakiej miejscowości się wybierasz. Może się zdarzyć, że wykryte w morzu sinice czy bakterie Coli nieco pokrzyżują plany, przynajmniej pod względem zażywania morskich kąpieli.

 

Gdzie jest drożej?

 

Cena również odgrywa jakąś rolę w podjęciu takiej decyzji. Tu jednak koszty będą podobne, zarówno jeśli chodzi o noclegi, jak i stołowanie się w pobliskich restauracjach i knajpkach. Do tego trzeba pamiętać o licznych kramach, które ustawione są w kolorowych korowodach do samego zejścia na plażę czy na głównej drodze w górskiej miejscowości. Tam w automatach do gier, na wacie cukrowej czy rurkach z kremem możesz też stracić mnóstwo pieniędzy.

 

Czego jeszcze nie widziały Twoje dzieci?

 

Czasem warto wziąć pod uwagę, że każdy potrzebuje jakiegoś urozmaicenia. Jeśli co roku odwiedzacie polskie morze, to zdecydowanie ten jeden raz warto postawić na góry. I na odwrót, jeśli za każdym razem jeździcie na podbój górskich szlaków, to zróbcie sobie miłą odmianę, wyjeżdżając też nad morze. Fajnym rozwiązaniem są też Mazury i Pojezierza. Tutaj można upolować domek wakacyjny w fajnej cenie, gdzieś blisko plaży nad jeziorem w otoczeniu drzew i z placem zabaw dla dzieci. Rewelacyjny sposób, by wypocząć i znaleźć dużo atrakcji dla dzieci.