Klocki elementem budowy wyobraźni dziecka

Klocki elementem budowy wyobraźni dziecka

Na rynku istnieje wiele firm oferujących klocki o rozmaitych barwach i kształtach. Jedne są większe, innej mniejsze, ale wszystkie mają wspólną zaletę. Rozwijają bowiem wyobraźnię dziecka, jak i orientację przestrzenną. Nie są tylko przykrym doświadczeniem, kiedy to niezauważony potrafi mocno wbić się w stopę. Kiedy nie masz pomysłu na prezent, warto zainwestować w klocki, gdyż posiadają one wiele zalet. Niektóre z nich posiadają wbudowane moduły dźwiękowe, a nawet te, zawierające efekty świetlne.  Dziecko ma okazję poznać alfabet, nowe słowa, liczby, a nawet nauczyć się prostych piosenek. Zabawa klockami bezsprzecznie rozwija wyobraźnię, sprawność manualną oraz kreatywność. Dzieci układają z nich najróżniejsze bryły. Budują domy, wieżowce, samochody, motory, postacie z ulubionych bajek. Poprawiają tym samym koordynację wzrokową oraz pamięć niezbędną do odtworzenia pożądanych kształtów.

Jakie są zalety klocków dla dzieci?

Dodatkową zaletą zabawą klockami jest to, iż zazwyczaj się one nie nudzą. Możliwości są właściwie nieograniczone, a kiedy dopadnie malucha znudzenie budowaniem, może zburzyć konstrukcje i zacząć zabawę od nowa. Producenci zadbali o to, aby wydawać coraz to nowe kształty klocków jednak pasujące do wcześniejszych modeli tej samej serii. Tak więc kiedy pociecha zacznie się nudzić, bez problemu można urozmaicić mu zabawę nowymi elementami układanki. Przy wyborze klocków zawsze należy je dostosować do wieku malucha. Te przeznaczone dla starszych dzieci czasami posiadają bardzo małe elementy, które mogą zostać połknięte przez najmniejsze pociechy powodując ryzyko zadławienia. Jednak producenci zadbali także o tych małych oferując duży wybór klocków przeznaczonych specjalnie dla nich. Często zawierają one moduły pobudzające zmysły pociechy: świecą kolorowo, wydają dźwięki, śpiewają piosenki. Można znaleźć również takie, które wymagają od malucha wykonania prostych czynności niezbędnych do otrzymania nagrody w postaci chociażby ww. piosenek. Dodatkowo dzieci nauczą się kolorów, kształtów, a nawet liczenia.

O klockach dla najmłodszych pisałam już wcześniej na naszym blogu - Pierwsze klocki Malucha - czym się bawić? - zapraszam do zerknięcia.