Wczytuję dane...

Świadczenie 500 plus – plusy i minusy

Świadczenie 500 plus – plusy i minusy

500 plus to pieniądze, które co miesiąc trafiają do kieszeni wielu rodziców w Polsce. To taki plan mający na celu wspomóc polskie rodziny, ale i znacznie poprawić sytuację demograficzną. 500 złotych wypłacane jest bowiem na każde dziecko. Masz dwójkę – otrzymujesz 1000 złotych co miesiąc. Masz trójkę, w kieszeni masz już 1500 złotych i tak dalej. Jak polski rząd finansuje ten program i co z tego wynika dla beneficjentów? O plusach i minusach programu 500 Plus.

Złóż wniosek i nie trać innych świadczeń

To chyba jedna z większych zalet tego programu. 500 plus nie wlicza się do dochodu i tym samym nie należy od niego odprowadzać podatku dochodowego. To oznacza również, że rodzice nie tracą ulg podatkowych oraz innych świadczeń socjalnych, których wypłata zależna jest od uzyskiwanego dochodu rocznego. To duży plus dla mniej zamożnych rodzin, które do tej pory pobierały również np. zasiłek rodzinny. Dzięki tak przemyślanym zasadom 500 plus poprawia sytuację materialną i nie powoduje że rodzina na rzecz jednego zasiłku, straci inny. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek na każde dziecko, by następnie każdego miesiąca odnotować na koncie wpłatę 500 złotych. Wniosek możesz złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej, Urzędzie Gminy, ale również online. Od 2021 roku zniesione zostały również kryteria dochodowe, w związku z przyznaniem pieniędzy na pierwsze dziecko. Dlatego oprócz wniosku nie jesteś już zobowiązany do przedstawiania innych dodatkowych zaświadczeń.

500 plus aż do 18 roku życia każdego dziecka

To kolejny plus tego świadczenia. Pieniądze przyznawane są aż do osiągnięcia pełnoletniości, przez zgłoszone w programie dziecko. To pozwala lepiej zarządzać budżetem rodzinnym, planować wydatki, związane z wychowaniem dzieci, a bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo finansowe w każdej rodzinie. Pieniądze wypłacane są regularnie każdego miesiąca, dzięki czemu można z nich opłacać zajęcia sportowe czy pozaszkolne dla dzieci czy realizować ich marzenia. 500 plus przydaje się zwłaszcza przy konieczności uzupełniania garderoby dziecięcej, zakupie książek, gier, podręczników czy choćby roweru.

Trzeba jednak pamiętać, że 500 plus to świadczenie na dzieci, dlatego jeśli gmina otrzymuje sygnały o niewłaściwym wykorzystaniu tych pieniędzy, np. na potrzeby rodziców czy opiekunów, to może przeprowadzić kontrolę, na skutek której świadczenie zostanie wstrzymane, zawieszone, albo zamienione na pomoc materialną. Wtedy rodzina może otrzymać np. bony na zakup rzeczy dla dziecka. Jednakże o tym w jakiej formie realizowany będzie nadal program 500 plus dla takich osób, decyduje już gmina.

Więcej pieniędzy w portfelu – lepsza przyszłość dla dzieci

Choć 500 plus to nadal zbyt mała kwota, by np. zdecydować się na powiększenie rodziny czy przejście na bezpłatny urlop macierzyński, to jednak pozwala zaplanować lepszą przyszłość dla dzieci. Rodzice mają bowiem więcej środków, by lepiej inwestować w rozwój dziecka, rezerwować droższe wakacje czy odkładać pieniądze na okres studiów. I to kolejny plus, który przekłada się na lepszą sytuację finansową każdej rodziny.

 

Tu jednak nie wolno zapomnieć i o minusach tego programu. W pierwotnym założeniu 500 plus miał przełożyć się na wyż demograficzny. Wsparcie rządu miało być zachętą, by przede wszystkim rodziny 2+1 pomyślały o powiększeniu rodziny. Dlaczego mimo wszystko tak się nie stało, albo przynajmniej nie w takim stopniu, jak euforycznie zakładano w prognozach? Być może dlatego, że 500 złotych to wciąż za mało, by np. rodzina mogła zrezygnować z jednego dochodu na czas wychowania dziecka, ale pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki. 500 plus nie wyrównuje też wszystkich potrzeb, związanych np. z opłaceniem żłobka, zakupem pieluch czy ubrań itd. Dlatego 500 plus to mimo wszystko większy ukłon w stronę rodzin wielodzietnych.

Skąd te pieniądze na 500 plus?

Świadczenia socjalne od zawsze wzbudzają kontrowersje wśród podatników. W końcu trafiają do określonej grupy społeczeństwa, ale pieniądze na to wydawane są z puli, do której cegiełkę dokłada już każdy podatnik. 500 plus wzbudza jednak tych kontrowersji znacznie więcej, ponieważ pieniądze trafią również do osób niepracujących, a więc nie odprowadzających żadnych podatków. I choć trzeba jednak przyznać, że część z tych pieniędzy pozostaje w obiegu i wraca do budżetu państwa, choćby w postaci Vatu, to jednak 500 plus jest sporym wydatkiem dla rządu. Póki co ten program nie prowadzi do nadmiernego zadłużenia państwa, ale jak wyglądać będzie sytuacja w przyszłości?