Wczytuję dane...

Czym kierować się przy wyborze butów dla dziecka?

Czym kierować się przy wyborze butów dla dziecka?

Temat butów to chyba dylemat każdej mamy. Jakie buty wybrać, kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie kupować, kiedy jest już starsze? Czym się kierować przy wyborze konkretnej marki? Czy używane buty to właściwy wybór? W tym artykule podpowiadamy, co ułatwi zakup właściwych butów dla Twojego dziecka.

 

Jakich butów potrzebujesz?

 

Wbrew pozorom, nie wystarczy znać rozmiaru stóp dziecka, by dokonać pewnego i trafnego wyboru butów. Tych informacji, którymi kierować się będziesz przy zakupie, jest bowiem znacznie więcej. Przede wszystkim warto przemyśleć również, jakie przeznaczenie mają mieć buty, gdzie i jak często dziecko będzie w nich chodzić oraz czy Twój maluch ma już za sobą naukę chodzenia, albo czy jest dopiero na jej etapie. Wszystko ma tutaj znaczenie. Jeśli bowiem, wybierasz dziecku sportowe obuwie, to musisz zwrócić uwagę, by było odpowiednio przewiewne, tak by noga się nie pociła oraz by było wygodne również podczas biegania czy skakania. Z kolei buty na zimę nie mogą być zbyt ciasne i bezapelacyjnie muszą być nieprzemakalne. Całkiem inne kryterium postawisz sobie w przypadku dzieci, które zaczynają chodzić. W ich przypadku podeszwa musi być odpowiednio miękka. Co jeszcze jest ważne?

 

Jakie powinny być pierwsze buty?

 

Właściwie o pierwsze buty warto się postarać, kiedy Maluch zaczyna raczkować. Łatwo przegapić ten moment, kiedy Szkrab próbuje stawiać pierwsze kroki. Być może nie jest ich dużo, ale warto, by na twardej nawierzchni nie wykonywać takich ćwiczeń w samych skarpetkach. W naukę chodzenia obligatoryjnie wpisane są upadki, czy potknięcia. Dlatego nawet w cieplejsze miesiące kup dziecku pełne buciki i o miękkiej podeszwie. Dzięki temu paluszki dziecka nie są narażone na kontakt np. z ostrymi kamieniami i nie będą poranione, jeśli dziecko upadnie na chodniku. Musisz też dobrze dopasować butki, tak by nie były ani za ciasne, ani za duże. Dlatego pierwsze buty najlepiej wybrać w sklepie stacjonarnym, gdzie sprzedawca na profesjonalnej miarce sprawdzi rozmiar stóp dziecka. Ważne jest też, by zostawić trochę zapasu, między 0,5, a 1 cm, co zapewni lepszą swobodę poruszania się.

 

Z jakiego materiału kupować buty?

 

Przy kupowaniu butów, warto kierować się nie tylko wielkością buta, czy jego formą, ale również materiałem, z jakiego jest wykonany. Sztuczne syntetyki będą prowadzić do nadmiernego pocenia się nogi i również odbiją się na wygodzie podczas chodzenia. Dlatego warto o tym pamiętać, wybierając zwłaszcza sportowe buty, trampki, ale i sandały. Istotna jest tutaj zwłaszcza wkładka, która powinna być zawsze wykonana z ekologicznej skóry. Sportowe obuwie warto kupować z oddychających, przepuszczających materiałów. Pamiętaj, że dziecko jest aktywne, dużo się rusza i spędza sporo czasu na świeżym powietrzu. Źle dobrane buty nie tylko sprawią, że stopa będzie się odkształcać, ale mogą też prowadzić do rozwoju groźnych chorób, również grzybicy.

 

Rozmiar i podeszwa buta

 

Noga dziecka szybko rośnie, może być, że nawet tylko w jednym sezonie konieczny będzie zakup dwóch par butów. Nie próbuj oszczędzać, kupując buty od razu dwa rozmiary większe. Utrudnisz w ten sposób swobodne poruszanie się Maluchowi i zafundujesz mu obtarcia na palcach i piętach. Ponadto zbyt duże buty mogą wyskakiwać przy bieganiu czy skakaniu, co może doprowadzić do poważnych upadków i skaleczeń. Dzieci też nie zawsze poskarżą się, że buty już są za małe. Kości dziecka są jeszcze na tyle miękkie, że łatwiej je dopasować do mniejszego rozmiaru. To jednak może skutkować poważnymi deformacjami na przyszłość. Dlatego rozmiar buta należy regularnie kontrolować i nawet jeśli nie zamierzasz kupować nowych butów, to wejdź do sklepu, by na profesjonalnej miarce sprawdzić, czy buty jeszcze są odpowiednie. Do podanego rozmiaru zawsze dodaj między 0,5 a 1 cm luzu. Kupując buty zwróć uwagę też, by podeszwa była miękka i sprężysta, tak by odginała się w okolicy zginania palców.

 

Jakie zapięcie?

 

Rzepy są idealne dla małych dzieci, zwłaszcza jeśli nie potrafią jeszcze wiązać sznurówek. Warto jednak zwrócić uwagę, że rzepy po jakimś czasie stają się luźne i nie przytrzymują butów w odpowiedniej pozycji. Dlatego warto dzieci uczyć jak najwcześniej wiązać sznurówki, ale również trzeba zwracać uwagę, by buty nie były zbyt mocno ściśnięte ani zbyt luźne.

 

Odpowiednie buty na każdą porę roku

 

Wiesz jaki rozmiar, jaki materiał i jakie zapięcie, zastanawiasz się, jak dobrać buty do pory roku? Wybierając buty na zimę, zwróć uwagę, by były z nieprzemakalnego materiału, ale również, by część buta, znajdująca się powyżej kostki, była wykonana z miękkiego materiału, tak by nie ograniczać ruchów dziecka. Dobrze jeśli buty są w miarę lekkie i ocieplone. Jeśli szukasz butów na lato, to wybieraj sandałki z naturalnej skóry. Pamiętaj, że popularne „crocsy” nie są najtrafniejszym wyborem, choć dzieci lubią w nich chodzić. Buty na wiosnę powinny być z okrągłym czubkiem. Czubki zakończone na szpic mocno ściskają palce i prowadza też do potknięć.

 

Używane czy nowe buty?

 

Z pewnością buty po starszym bracie, kuzynie czy synu przyjaciółki pozwalają świetnie załatać dziury w domowym budżecie. W końcu buty dla dziecka to spory wydatek, a jeśli w jednym sezonie tych par trzeba kupić trzy albo cztery dla całego rodzeństwa, to suma do wydania jest całkiem spora. I choć oszczędności są duże, to trzeba jednak pamiętać, że używane buty będą już odkształcone i mogą deformować stopy kolejnego dziecka. Dlatego lepiej szukać dobrych promocji czy przecen na nowe, markowe buty, niż decydować się na spadek po starszym bracie.

 

Drogie kontra tanie – na jakie buty się decydować?

 

Jeśli buty dla dziecka mają być zdrowe, bezpieczne i wygodne, to muszą być z tej najdroższej półki cenowej? To nie jest regułą. Jeśli tańsze marki oferują również dobry materiał i pozwolą idealnie dopasować buty do nogi dziecka, to również możesz w nie inwestować. Dużo fajnych gratek trafi Ci się w internecie, jednak buty przed zakupem warto sprawdzić, czy się dobrze odginają na podeszwie, z jakiego materiału są wykonane oraz czy rzeczywiście wybierasz właściwy rozmiar. Dlatego wcześniej mimo wszystko zerknij do sklepu stacjonarnego, a jeśli upewnisz się, co do wyboru, to zakupu dokonać możesz i online.

 

Z pewnością już wiesz, że nie będzie łatwo, nic tak bowiem nie zabiera czasu i cierpliwości, jak zakup butów dla dzieci. Pamiętaj jednak, że inwestując w dobre buty, inwestujesz przede wszystkim w zdrowie i komfort Twojego dziecka. Zadbaj, by się właściwie rozwijało i wybierz odpowiednie buty na każdą porę roku.