Wczytuję dane...

Kiedy posłać dziecko do przedszkola?

Kiedy posłać dziecko do przedszkola?

Kiedy mama wraca do obowiązków zawodowych, taki dylemat rozmywa się w zwykłych, życiowych potrzebach. Konieczność zarabiania pieniędzy czy utrzymania stanowiska zwyczajnie wymusza posłanie nawet mniejszego dziecka do przedszkola. Sytuacja jest inna, gdy któryś z rodziców, pozostaje w domu. Lepiej wtedy dziecku z bliskimi, czy warto zmieniać mu otoczenie?

 

W jakim wieku dziecko powinno zostać przedszkolakiem?

 

Dzieci, które pierwsze rozstania z mamą, czy tatą przeżyły już na etapie żłobka, z pewnością są w jakimś stopniu zahartowane i do przedszkola mogą maszerować i w wieku dwóch czy trzech lat. Również według wielu psychologów przedszkole powinno się zacząć od trzeciego, najpóźniej czwartego życia dziecka. Wtedy łatwiej nawiązywać dzieciom relacje społeczne, oraz wyprzeć z pamięci ewentualne traumatyczne przeżycia. To jednak nie jest regułą i zależy od samego Maluszka, ale i od jego rodziców. Do spędzania czasu w przedszkolu można bowiem albo przyzwyczaić, albo wręcz zniechęcić. Dlatego ważne jest, by dobrze to wszystko zaplanować, a pójście do przedszkola nie było spontaniczną decyzją, zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

 

Sygnały, które dadzą znać, że Maluch może iść do przedszkola

 

Wiele mam uważa, że dzieci, które są bardziej otwarte i odważne, są też gotowe, by maszerować już do przedszkola. Teoretycznie tak, ale w praktyce dzieci też są otwarte i odważne jedynie w znanym im otoczeniu. W otoczeniu, gdzie czują się pewne i bezpieczne, kiedy mama albo znana im osoba jest zawsze w pobliżu. To nie zawsze oznacza więc, że Twoje dziecko chętnie zostanie w przedszkolu. Jeśli jednak Twoje dziecko wręcz szuka towarzystwa innych osób, a co ważniejsze też innych dzieci, to pierwsze dni w przedszkolu będą dla niego dużo łatwiejsze.

 

Jakie to jeszcze sygnały:

  • maluch nie płacze na widok obcych osób,
  • w piaskownicy szuka kontaktu z innymi dziećmi,
  • przed sklepem na chwilę zostaje z sąsiadką,
  • potrafi przynajmniej pokazać, co mu się podoba, albo czego chce, np. pić.

 

Ułatw dziecku aklimatyzację w przedszkolu

 

Tak naprawdę nawet pięciolatek może mieć problem, by zostać na dłużej w przedszkolu. Jeśli chowasz go pod kloszem i kurczowo trzymasz go blisko siebie, to sama sprawiasz, że boi się obcych ludzi, a dzieci w przedszkolu traktuje jak intruzów. Dlatego jeśli wiesz, że Twoje dziecko powinno iść do przedszkola, ponieważ chcesz wrócić do pracy albo zależy Ci na jego prawidłowym rozwoju socjalnym i emocjonalnym, to ułatw mu to. Powinnaś często zabierać dziecko w publiczne miejsca – basen, plac zabaw, galerie handlowe, teatr, zoo itp. Nie trzymaj dziecka za rękę i nie rozwiązuj za niego problemów, jeśli mu ktoś w piaskownicy zabierze łopatkę. To będzie hartować Malucha i sprawi, że sala pełna dzieci, nie będzie dla niego niczym nowym i w jego odczuciu niebezpiecznym. Małe Szkraby mają też problem z pożegnaniem mamy czy taty. Tak się dzieje najczęściej, jeśli wcześniej nigdy się nie rozstawaliście. Dlatego szukaj okazji, by np. na 10 minut dziecko zostawić pod opieką sąsiadki, albo przyjaciółki.

 

Nie chcę, by moje dziecko płakało przy pożegnaniach

 

Tego najczęściej boją się właśnie mamy. Tej sytuacji, kiedy dziecko w napadzie histerii paniki kurczowo łapie mamę za nogę i do tego tak strasznie płacze. Musisz być jednak świadoma, że takie zdarzenia będą i Wam towarzyszyć, przy oddawaniu dziecka do przedszkola.

 

Weź jednak pod uwagę dwie kwestie:

  • Maluch właśnie stosuje wobec Ciebie klasyczny szantaż emocjonalny,
  • możesz łagodzić te wybuchy, postępując w określony sposób.

 

Jeśli takie zachowanie pojawia się w pierwszych dniach, to zachowaj spokój i bądź cierpliwa. Próbuj tłumaczyć, że przecież za chwilę znów się zobaczycie. Stosuj tutaj określenia czasowe, które Maluch zrozumie, a więc nie za cztery godziny czy za jakiś czas, ale np. po obiedzie, po podwieczorku itd. Taka reakcja nie musi być jednak oznaką, że dziecko za wcześnie poszło do przedszkola, pod warunkiem, że napady histerii będą stopniowo słabnąć i zanikać. Powodem do niepokoju jest moment, w którym histeria się nasila, kiedy dziecko już jakiś czas chodzi do przedszkola. Wtedy należy się zastanowić, co do tego doprowadziło i być może rzeczywiście Twój syn nie jest gotowy na zmianę środowiska.

 

Kiedy możesz myśleć, że popełniłaś błąd?

Tak naprawdę nie ma reguły, kiedy więc dziecko powinno iść do przedszkola i często dopiero pierwsze miesiące pokazują, czy decyzja była trafna, czy błędna. Jeśli Twoje dziecko zaczyna się ponownie moczyć w nocy, histeria z porannym rozstawaniem trwa już dłużej niż kilka miesięcy, a przedszkolanki zgłaszają Ci, że dziecko nie nawiązuje relacji z innymi rówieśnikami, to warto zastanowić się, czy może czegoś nie zmienić. To nie znaczy, że trzeba kategorycznie zabrać dziecko do domu. Pomyśl jednak czy dobrze wybrałaś przedszkole albo czy może dziecko nie przebywa w przedszkolu zbyt długo, być może wystarczy skrócić ilość godzin, by dać Maluchowi możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji?