Wczytuję dane...

Boże Narodzenie 2020 – czy będzie inne w czasach pandemii?

Boże Narodzenie 2020 – czy będzie inne w czasach pandemii?

Choć szczepionka jest już tuż tuż, a jej efekty niemal na wyciągnięcie ręki, to jednak nadal korona układa nam plan na życie i na najbliższe święta. Jak jednak pokazuje reklama ulubionych przez dzieci hamburgerów i w maseczce można się uśmiechać. I to prawda - można. Zwłaszcza, że okazji i memów do śmiechu nie brakuje. Ostatnio po sieci krąży taki, w którym zamiast rodziny przy stole świątecznym, znajdują się tylko smartofny, a rodzina łączy się ze sobą w czacie. W tym roku bowiem Święta Bożego Narodzenia, choć nie wiadomo czy będą białe, to na pewno upłyną jeszcze pod znakiem korony.

 

Święta, święta, coraz bliżej święta

 

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku… jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem… - piękny tekst, który mimo lat nie traci popularności. W tym roku jednak wszystko będzie inaczej. Zamiast bycia razem, często pozostanie jedynie czat, skype albo rozmowy telefoniczne. Korona skutecznie zatrzyma nas we własnych domach i opłatkiem połamiemy się w zdecydowanie mniejszym gronie. Te święta choćby z tego względu będą już zupełnie inne. Nie zaplanujesz wyjazdu na narty, a hotele nie zaoferują bajecznej oferty na czas przy makowcu i piernikach. Nie zaprosisz babci i kuzynów, ani przyjaciół. Możesz jednak dołożyć starań, by ten czas nawet w mniejszym gronie nadal był magiczny i świąteczny.

 

Co zrobić?

 

Zadbaj o świąteczne dekoracje!

 

W Twoim domu musi być jak u samej Melanii Trump. No może nie musisz od razu wycinać połowy lasu czy zamawiać wielkiej przyczepy, na wszystkie choinki z okolicznego targu, ale z pewnością ucieszysz dzieci wspólnymi wieczorami przy robieniu ozdób świątecznych. Aniołki, które zawisną w oknach, gwiazdki, które ozdobią ściany i ciastka, które zawisną na choince. Niech każdy centymetr Twojego domu zwiastuje, że te dni będą naprawdę wyjątkowe.

 

Aniołki wykonasz w prosty sposób z papieru. Możesz kupić brokat, by potem nim posypać skrzydełka aniołków. Włosy zrób z waty albo z białej włóczki. Aniołki mogą wisieć w oknie, na choince, na schodach czy ścianach. Pięknie wpasują się w ten magiczny czas.

 

Znasz ciasto solne? Świetna zabawa, podczas której dzieci mogą robić ozdoby na choinkę. Takie ozdoby są trwalsze niż z plasteliny i dodatkowo pomalujesz je na różne kolory.

 

Do przygotowania ciasta solnego potrzebujesz:

  • dwóch szklanek mąki,
  • szklankę wody,
  • szklankę soli.

Składniki mieszasz ze sobą, aż powstanie gładkie ciasto. Możesz dodać też dwie łyżki oleju, co sprawi, że ciasto będzie niemal jak modelina. Wyroby z ciasta solnego można upiec w piekarniku albo pozostawić do wysunięcia.

 

Wspólne pieczenie ciasteczek

 

Z czym kojarzą się święta dzieciom? Z pieczeniem ciastek, ubieraniem choinki i prezentami. Spraw więc, by te święta i u Ciebie pachniały przyprawami korzennymi, wanilią i pomarańczami. W tym roku koniecznie musicie piec pierniki, ciasteczka w kształcie gwiazdek i rogale waniliowe. Dlatego znajdź parę sprawdzonych przepisów, zaopatrz się w kilka wałków do ciasta, mnóstwo foremek i obowiązkowo kolorowy cukier, wiórki czekoladowe, masę marcepanową czy polewę czekoladową. Co dzieci bowiem jeszcze szczególnie uwielbiają, to dekorować własnoręcznie upieczone ciasteczka. Zatem do dzieła!

 

Ten czas spędźmy w domu!

 

To na pewno nie jest dobra wiadomość, zwłaszcza jeśli najbliżsi mieszkają setki kilometrów od Ciebie i Święta Bożego Narodzenia są jedną z niewielu okazji do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Warto jednak chronić siebie i innych i stosować się do zalecanych środków ostrożności, spędzając te Święta Bożego Narodzenia u siebie w domu. By ten czas jednak nadal był szczególny i upływał w dobrej atmosferze, warto pomyśleć o odpowiedniej oprawie. Może gry planszowe? Tor wyścigowy, albo puzzle? Wspólne gry i zabawy pozwalają zapomnieć, że ten rok rzeczywiście jest nieco inny. Świetne będą kalambury, do których zasiądzie cała rodzina. Kilka godzin przy śmiechu i emocjach wypełni Wam również Monopoly.

Z powodu pandemii nie możesz pojechać na basen, na narty czy spotkać się z bliskimi, ale możesz pójść na długi rodzinny spacer do parku. Jeśli musisz zostać w domu, nie możesz spotkać się z bliskimi, to wykorzystaj te chwile przynajmniej dla siebie i baw się w mniejszym, ale nadal fantastycznym gronie.