Wczytuję dane...

Kendama – kolejny hit wśród gier zręcznościowych?

Kendama – kolejny hit wśród gier zręcznościowych?

Kendama to gra, która w Japonii znana jest od wielu lat. Jakiś czas temu trafiła również do Polski, choć dopiero teraz zyskała na swojej popularności. W sieci krążą filmy mistrzów Kendamy, którzy od wielu lat trenują już te nawet bardziej zaawansowane triki. Warto tę grę kupić i swoim dzieciom?

 

Kendama – co to jest za gra?

 

Kendama przypomina nieco żonglowanie piłeczkami. To gra, która składa się z drewnianego trzonka, wyposażonego w szpicę i trzy miseczki (o różnej wielkości). Zabawa polega na tym, by zawieszoną na sznurku piłeczkę złapać do jednej z miseczek, albo nabić na drewniany trzonek. Od razu porzuć myśli, że skoro kulka jest na sznurku, a miseczki mają różną wielkość, to Kendama jest łatwą i prostą grą. Nic z tego. Ćwiczenie tych nawet najprostszych trików, może zająć i kilka dobrych miesięcy. Z wyglądu ta zabawka jest dość niepozorna i może wydawać się nawet nudną, ale potrafi wciągnąć dzieci do super zabawy i to na długie lata.

 

Dla kogo jest gra Kendama?

 

Zgodnie z zaleceniami producenta, grę można sprezentować już dzieciom powyżej 4 lat. Czyli dla pięcioletniej córki, która ma problemy z koncentracją czy wyobraźnią, Kendama będzie jak najbardziej trafionym prezentem. Również sześciolatek, lubiący gry zręcznościowe spędzi z Kendamą wiele godzin. Musisz jednak pamiętać, że to gra, która wymaga sporo sprytu, cierpliwości i pomysłowości. Dlatego młodsze dzieci mogą się też szybko znudzić albo zniechęcić, zwłaszcza jeśli pokażesz im od razu filmy z bardziej zaawansowanymi trikami. Dlatego jeśli Kendamę wybrałaś dla młodszych graczy, to zdecydowanie zabawę zacznijcie od prostszych trików – łapania kuli do jednej z trzech miseczek – większej zwanej Ozarą, mniejszej Kozary i trzeciej, umieszczonej na spodzie trzonka – Chuzary. Nieco trudniejszym trikiem, ale również do wykonania dla początkujących, jest umieszczenie piłki na szpicę, zwanej kenem.

 

Kendama jest świetną grą zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Ćwiczy koncentrację, poprawia myślenie, ale i pozwala trenować zręczność.

 

Jak grać w Kendamę?

 

Ta mała gra zręcznościowa zmieści się w plecaku, czy w torbie. Dziecko może ją więc zabrać ze sobą na piknik, rodzinne przyjęcie u babci albo na spotkanie z przyjaciółmi. Kendamę lepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu, jeśli nie chcesz liczyć późniejszych strat w dziecięcym pokoju czy w salonie. W tę grę można z powodzeniem grać samemu ale również z przeciwnikiem, np. rywalizując na ilość wykonanych trików, bądź grając na czas. Jeśli dziecko opanuje już podstawowe triki, to może podpatrywać filmy, zamieszczone w sieci. Mistrzowie Kendamy, nie tylko z Polski, pokazują tam różne zaawansowane techniki, które można potem samodzielnie trenować w domu. Może Twoje dziecko za jakiś czas, samo nakręci film, prezentując własne pokazy i pretendując do tytułu mistrza Kendamy?

Gra zręcznościowa Kendama nie jest drogim pomysłem. Sprawdzi się u dzieci poszukujących wyzwań i lubiących rywalizować z innymi. Będzie dobrym przerywnikiem w nauce i pogromcą nudy na rodzinnym przyjęciu. Powinna znaleźć się więc również wśród gier i zabawek Twojego dziecka.