Wczytuję dane...

Czy jako dziecko pisałeś list do świętego Mikołaja?

Czy jako dziecko pisałeś list do świętego Mikołaja?

„Mój drogi Święty Mikołaju, przez cały rok byłem grzeczny, no może parę razy kłóciłem się z siostrą, ale to się nie liczy, bo ona przecież pierwsza zaczęła. Byłem grzeczny i proszę, by w Twoim worku rózga była dla mojej siostry, a dla mnie kolejka elektryczna, samochodzik na resorach i tyle czekolady, by starczyło przynajmniej do zajączka…..” - kto z nas nie pisał listów do świętego Mikołaja?

 

Historia stara jak świat, no może o parę dni młodsza?

 

Gdzie mieszka św. Mikołaj? W Finlandii, Grenlandii, a może na Alasce? Do Polski przylatuje na wielkich saniach, ciągniętych przez renifery, a więc jeśli dziecko chce otrzymać swój wymarzony prezent, to musi dużo wcześniej napisać list. Mikołaj nie ma whatsappa. Dlatego trzeba napisać list (może być mailowy) i wysłać go do biura świętego Mikołaja w Finlandii. Właściwie to, że zbliżały się święta u mnie w domu zwiastowały dwie rzeczy – zapach korzennych przypraw w kuchni i list, który jako dzieciaki pisaliśmy już w listopadzie. W końcu do Laponii długa droga, a tu jeszcze powinna przyjść też odpowiedź. Skąd ten Mikołaj wziął się w Laponii? Czy to ten sam Mikołaj, który uśmiecha się z czerwonej, fantastycznie oświetlonej ciężarówki Coca – Coli? Historia zaczyna się od audycji radiowej dla dzieci, której głównym bohaterem jest właśnie św. Mikołaj. Dziś na przedmieściach Rovaniemi działa biuro św. Mikołaja, gdzie rzeczywiście można wysłać swój osobisty list.

 

Mikołaju, Mikołaju, chciałbym…

 

Małe dzieci to mają wielki problem z takim listem. Przecież nie potrafią pisać!! Dlatego taki list powinny napisać z rodzicami. Fajnym pomysłem jest malowany list do świętego Mikołaja. Dziecko może samo namalować, co chce dostać – auto, lalkę, klocki czy inną wymarzoną zabawkę. Następnie mama dopisuje pozostałe informacje i razem z dzieckiem maszeruje na pocztę, by wysłać zaklejony już w kopercie bardzo ważny list.

 

Duże dzieci mogą taki list napisać i bez pomocy mamy. Co tam napiszą?

Ja jako dziecko pisałam:

„Drogi Mikołaju, cały rok marzę o takiej lalce, co ma moja koleżanka. Ta lalka ma blond włosy i buty na takim obcasie, jak moja mama na bal zakłada. Jest bardzo ładna, też jak moja mama i ma taki cudowny uśmiech. Wszystkie dziewczynki już mają takie lale i mama powiedziała, że jak będę grzeczna, to mi taką sprezentujesz. Nie pamiętam już czy byłam grzeczna przez cały rok, ale tata mi mówił, że fajnym dzieciom Mikołaj przynosi prezenty. Mikołaju przyrzekam, że jestem fajna.”

Wtedy nie było kolorowych prospektów i takiego wyboru w zabawkach, dlatego lalkę również namalowałam też w liście.

 

Czekać na odpowiedź?

 

Czasu nie zostało wiele, ale wyobraź sobie, jaka będzie radość dziecka, jeśli dostanie odpowiedź na swój list od świętego Mikołaja? Nie licz na to, że przyjdzie z Laponii, ale w sieci znajdziesz kilka serwisów, które „wykonują brudną robotę” za Mikołaja i wysyłają odpowiedzi na listy dzieci. Możesz to zrobić też samemu, ale pamiętaj, że dzieci są niezmiernie spostrzegawcze i brak odpowiedniego znaczka czy Twoje pismo na kopercie, może Cię zdradzić już w pierwszych minutach.

Tu masz adres do świętego Mikołaja:

Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland lub Santa Claus Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland

 

 

Możesz też skorzystać ze skrzynki mailowej św. Mikołaja, ale postaw na tradycyjne rozwiązania i zaszczep w dziecku tradycję pisania listów, może za parę tygodni zrobicie ręczne kartki na Boże Narodzenie i wyślecie je do najbliższych?