Wczytuję dane...

Jak nauczyć dziecko sprzątania?

Jak nauczyć dziecko sprzątania?

Kolejny raz przegrałaś walkę o porządek z dzieckiem? Przecież zastosowałaś wszystkie możliwe chwyty, łącznie z groźbami i małym szantażem. Mimo to nadal w pokoju Twojego dziecka króluje wielki bałagan, gry są niekompletne, a pod łóżkiem znajdujesz brakujące od tygodni skarpetki. Nie krzycz i nie szantażuj, sprawdź inne o wiele skuteczniejsze metody.

 

Dlaczego Twoje dziecko nie chce sprzątać?

 

Małym dzieciom bałagan w ogóle nie przeszkadza? Mogą mieć okruszki chipsów w łóżku, pod poduszką kryć największe skarby – skarpetki, buty od ulubionej lalki czy klocki lego i nawet jeśli nie ma nawet małego kawałka wolnego miejsca na podłodze – to i tak nie szkodzi? Może tak być, jeśli naukę z porządkiem zaczęłaś wdrażać zbyt późno, bądź sama niekoniecznie przestrzegasz reguł utrzymania idealnego ładu w domu.

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że małe dzieci mają jeszcze czas na sprzątanie. I w pewnym sensie mają rację. Dwulatek nie pościera kurzów, nie zaścieli łóżka czy odkurzy pokoju. To musisz zrobić sama. Dziecko może jednak odłożyć misie na półkę albo posprzątać grę po skończonej zabawie. Jeśli będziesz o tym pamiętać od najmłodszych lat, to wypracujesz nawyk sprzątania i odkładania zabawek na miejsce, a to pierwszy naprawdę milowy krok do sukcesu.

Ważne jest również, czy sama dbasz o porządek w domu. Jeśli w Twojej sypialni dziecko widzi porozrzucane rzeczy, rano w kuchni nie ma miejsca na przygotowanie śniadania albo Twoje buty okupują cały przedpokój – to dziecko nie będzie mieć poczucia, że musi sprzątać w swoim pokoju.

 

Zasady, które pomogą utrzymać porządek w pokoju

 

Zamiast zastanawiać się, jak nauczyć dziecko sprzątania, pomyśl, jak ułatwić mu utrzymanie porządku w swoim pokoju. Jeśli wprowadzisz kilka zasad, być może nie będziesz mieć aż tak wielkiego problemu z bałaganem wśród najmłodszych.

Przede wszystkim:

 

  • Nie pozwalaj dziecku jeść w pokoju, nawet jeśli odwiedzają go znajomi. Miejsce na posiłki i przekąski jest w kuchni albo w jadalni. Dzięki temu unikniesz nie tylko chipsów w łóżku, ale także znajdowania resztek jedzenia w biurku, za łóżkiem czy w szafie z ubraniami.
  • Po każdej zabawie sprzątamy – i nie ma wyjątków od tej reguły. Na początku powinnaś towarzyszyć przy sprzątaniu, pokazywać i podpowiadać, z czasem dziecko samo będzie sprzątać po skończonej zabawie. Ważne jest też, by np. powiadomić dziecko wcześniej, że ma zejść na obiad, by miało czas, posprzątać swój pokój.
  • Stwórz miejsce na zabawki – półki, kartony, szuflady czy kolorowe boksy. Wizja układania tysiąca samochodzików na regale, z pewnością już na początku zniechęci chłopca do zrobienia porządku, ale wrzucenie ich do skrzyni będzie już prostsze i skuteczniejsze.
  • Przed spaniem robimy miejsce na podłodze! – nawet jeśli w ciągu dnia nie uda się wdrożyć wszystkich reguł, bezwzględnie należy zadbać o to, by dziecko przed spaniem posprzątało swój pokój – i tutaj również na początku ważne jest Twoje wsparcie.

 

Wspólne sprzątanie zamiast gróźb i straszenia

 

Starsze dzieci z powodzeniem mogą już same sprzątać swój pokój. I do zabawy z mopem czy odkurzaczem z pewnością nie musisz ich namawiać. Gorzej z układaniem zabawek, czy wyciąganiem różnych przedmiotów spod łóżka. Dlatego ważny jest rytuał wspólnego sprzątania, ale nie tylko w dziecięcym pokoju. Zapraszaj dziecko do pomocy w sprzątaniu kuchni, łazienki czy salonu. Niech ściera kurze, bawi się z odkurzaczem, czy wynosi śmieci. Jeśli dziecko ma swoje obowiązki, nawet małe, rozumie, że sprzątanie należy do codziennych czynności, jak spożywanie posiłków, czy zabawa. Jeśli musi umyć podłogę z błota, zapamięta, by następnym razem ściągnąć buty zaraz przy drzwiach. Jeśli zamiast obejrzeć ulubioną bajkę przed snem, będzie z Tobą odkładać na miejsce auta, klocki lego i rozrzucone elementy z gry Monopoly, to zrozumie, że prościej jest posprzątać zabawki po każdej zabawie i wieczorem mieć czas na inne przyjemniejsze zajęcia. Jeśli mu pomożesz sprzątać pokój i każdego dnia konsekwentnie będziesz pilnować porządku w całym domu, to osiągniesz cel szybciej niż zakładałaś.

Nawyk sprzątania musisz więc rozwijać u dziecka, jak tylko zaczyna się bawić zabawkami. Pamiętaj o odkładaniu misiów, czy lalek na miejsce, sprzątaniu gry po skończonej zabawie czy zanoszeniu brudnej bielizny od razu do kosza na pranie. Jeśli naukę sprzątania wdrażasz znacznie później, to musisz poświęcić na to trochę własnego czasu – nie zostawiaj z tym dziecka samego. Sprzątaj razem z nim, nagradzaj za trzymanie porządku, urządzaj zabawy albo kup zabawkowe akcesoria do sprzątania. I uzbrój się w cierpliwość, uczenie starszego dziecka porządku może nie trwa tyle, ile budowa Krakowa, ale z pewnością kilka miesięcy musisz na to zaplanować.