Wczytuję dane...

Alimenty – co robić, gdy rodzic uchyla się od ich regulowania?

Alimenty – co robić, gdy rodzic uchyla się od ich regulowania?

Nie jest łatwo, kiedy w pojedynkę trzeba zmierzyć się z wszystkimi problemami wychowawczymi. Urlop, wywiadówki w szkole, gotowanie obiadów, pomoc w odrabianiu lekcji - wszystko spada tylko na jedne barki. Gorzej, jeśli drugi rodzic nie okazuje również wsparcia finansowego i mimo zasądzonych alimentów, nie przekazuje pieniędzy. Co można zrobić, kiedy rodzić uchyla się od płacenia alimentów?

 

Fundusz alimentacyjny – pomoc dla wszystkich?

 

W 2007 roku Ministerstwo Rodziny i Pracy ponownie utworzyło Fundusz Alimentacyjny, w celu wspomagania osób, uprawnionych do otrzymywania alimentów. Te rodziny, które nie otrzymują zasądzonych alimentów, zostaną objęte ochroną finansową Funduszu Alimentacyjnego. Nie każdy jednak może liczyć na takie wsparcie. Świadczenia wypłacane są tylko:

 

  • maksymalnie do kwoty 500 złotych każdego miesiąca w okresie, którym zasądzone zostały alimenty,
  • dla rodzin, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 900 złotych.

 

Funduszem Alimentacyjnym zarządza wójt, burmistrz lub prezydent danego miasta. Osoba, która nie otrzymuje należnych jej alimentów, powinna więc się zgłosić do właściwego urzędu gminy i złożyć wniosek o uzyskanie należnych świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

 

Zanim zwrócisz się do Funduszu Alimentacyjnego - masz jeszcze kilka innych możliwości

Zaleganie z alimentami coraz mniej się opłaca. Możliwość wpisania dłużnika do rejestru BIG, a nawet nałożenie grzywny czy zasądzenie kary więzienia, jest coraz częściej skutecznym straszakiem, by nieuczciwy rodzic, sam sięgnął do kieszeni i uregulował dług wobec swoich dzieci. Jeśli jesteś pewna/y, że partner/ka są wypłacalni i świadomie nie regulują swojego obowiązku alimentacyjnego, to możesz zwrócić się do:

 

  • komornika – masz prawo do egzekucji komorniczej zarówno z dochodów męża, jak i z jego majątku. Musisz jednak wcześniej udać się do sądu rodzinnego, w celu uzyskana klauzuli wykonalności. Sąd wyda ją po stwierdzeniu, że rzeczywiście nie jest dopełniony obowiązek regulowania alimentów,

 

  • alimenty za dłużnika może również uregulować krewny, ale w linii prostej czyli rodzice lub rodzeństwo. Jeśli wykażesz, że brak alimentów rażąco wpływa na niekorzystną sytuację finansową Twojej rodziny, to możesz złożyć wniosek do sądu, by alimenty uiszczał brat albo rodzice dłużnika.

 

Co, jeśli Twój były partner cały majątek przepisał na nową żonę?

 

Taka sytuacja również może mieć miejsce. Komornik nie może skutecznie przeprowadzić egzekucji, kiedy były mąż pozostaje bez dochodu, a mieszkanie i samochód przepisał na swoją nową partnerkę. Jeśli takie działanie ma na celu tylko uniknięcie płacenia alimentów, to możesz skorzystać z tak zwanej skargi paulińskiej. Złóż wniosek do sądu, na podstawie którego sąd rozpatrzy, czy:

 

  • przepisanie majątku było działaniem celowym, zmierzającym do uniknięcia płacenia alimentów,
  • nowa partnerka była świadoma powodu wzbogacenia się.

 

Jeśli sąd przyzna Ci rację, nakaże postępowanie egzekucyjne nawet z przepisanego już majątku.

 

Kiedy możesz zacząć egzekwować zaległe alimenty?

 

W każdej sytuacji, nawet beznadziejnej konieczne jest podjęcie wszystkich możliwych kroków prawnych. Te jednak możesz podjąć dopiero wtedy, kiedy dług alimentacyjny uznaje się za nieskuteczną egzekucję. Wcześniej ani komornik, ani sąd, ani Fundusz Alimentacyjny nie przyjmie Twojego wniosku. Kiedy dług alimentacyjny uznaje się za nieskuteczną egzekucję? Kiedy partner czy partnerka nie reguluje alimentów przez minimum 60 dni od dnia zasądzenia ich przez sąd. Jeśli więc nie otrzymujesz pieniędzy przez dwa miesiące, to możesz już oficjalnie zacząć działać.

 

UWAGA! Nawet jeśli porozumieliście się w kwestii alimentów, to i tak warto przeprowadzić sprawę alimentacyjną na drodze sądowej. Dlaczego? Jeśli partner czy partnerka przestaną być wypłacalni, to szybciej uzyskasz pomoc z Funduszu Alimentacyjnego. Również jeśli z jakiegoś powodu przestaniesz otrzymywać alimenty, to bez orzeczenia sądowego nie uzyskasz później pomocy w miejskim ośrodku pomocy społecznej czy u komornika. Dlatego dobrze, jeśli partnerka czy partner chcą dobrowolnie uiszczać alimenty, ale zabezpieczaj się na przyszłość i złóż oficjalny wniosek o przyznanie alimentów.