Wczytuję dane...

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę języka angielskiego?

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę języka angielskiego?

Dzieci bardzo szybko przyswajają języki obce i kiedy ich mózg jest jeszcze w miarę czystą kartą, zdecydowanie więcej zapamiętują. Dlatego naukę języka angielskiego można zacząć już nawet na etapie wieku przedszkolnego. Jeśli kupisz dziecku dwujęzyczną zabawkę, to przekonasz się, że i dwulatek szybko będzie rozróżniał pojedyncze słówka. Jak zrobić z tego użytek?

 

Angielski dla dwulatków - tak czy nie?

 

Dla niektórych rodziców czas, kiedy dziecko jest jeszcze na etapie poznawania swojego języka ojczystego, nie jest odpowiedni, by mieszać mu w głowie obcymi słówkami. Rodzice boją się, że dziecko zacznie później się komunikować, albo że będzie się zniechęcać do dalszej nauki. To jednak nie jest prawdą. Małe dzieci już od dziewiątego miesiąca potrafią świetnie rozpoznawać melodię języka. Maluch przyswoi sobie więc tak samo dobrze także dwa języki, które będzie słyszeć w swoim otoczeniu. Dlatego w rodzinach dwujęzycznych, większość dzieci w wieku 6 – 7 lat płynnie posługuje się dwoma językami, nie mając problemu nawet z akcentem. Dwulatek nie ogarnie jednak zasad gramatyki i nie potrafi jeszcze czytać, czy pisać. Dlatego z pewnością to nie jest czas, by wysyłać je na kurs angielskiego. Jednak zabawki, które są dwujęzyczne, piosenki w języku angielskim, czy programy dla najmłodszych dzieci z nauką języka angielskiego będą dobrym początkiem, do zainteresowania malucha obcym językiem.

  

Angielski w przedszkolu – zmarnowane pieniądze czy trafna inwestycja?

 

W przedszkolu organizowany jest kurs języka angielskiego? A co taki pięciolatek z niego wyniesie? Pewnie chcą nas tylko naciągnąć na pieniądze! – czy rzeczywiście tak jest? Im szybciej dziecko zacznie pracować z obcym językiem, tym nie tylko lepiej opanuje jego podstawy, ale przede wszystkim będzie w przyszłości bardziej otwarty na naukę innych języków. Dlatego nauka języka angielskiego w przedszkolu wcale nie jest straconym czasem. Dzieci poznają pierwsze zwroty i słówka, które poprzez zabawę, będą sobie utrwalać. Rodzice również mogą wspierać maluchów w tej nauce. Karty ze słówkami, książeczki multimedialne czy inne pomoce naukowe ułatwią naukę języka i zorganizują czas popołudniem. Warto jednak pamiętać, że dzieci nie są jeszcze gotowe na długie zajęcia lekcyjne. Kilkanaście minut zdecydowanie więc wystarczy. Podczas zajęć powinno być też dużo zabawy, muzyki, albo malowania.

 

Kiedy rozejrzeć się za profesjonalnym kursem?

 

Zajęcia z języka angielskiego nie zawsze są organizowane w przedszkolu. Co wtedy? Czy warto szukać profesjonalnych kursów dla małych dzieci? Warto. Według nauczycieli, ekspertów i psychologów dzieci w wieku 3 – 5 lat mogą spokojnie opanować podstawy obcego języka, dzięki czemu w szkole będą osiągać lepsze wyniki i rezultaty. Nawet w małych miastach można znaleźć wiele ciekawych ofert z takim kursem. Na co zwrócić uwagę?

 

  • małe dzieci szybciej się zniechęcają i nie mają jeszcze tak dobrze wyćwiczonej koncentracji – dlatego kurs powinien być dopasowany do ich wieku, nastawiony na zabawę,
  • dziecko musi chcieć się uczyć – małe dzieci można bardzo łatwo zniechęcić. Nudne zajęcia mogą go zniechęcić nie tyko do dalszego uczęszczania na kurs, ale również odbić się negatywnie w przyszłości.

 

Warto więc, by dziecko miało, jak najwcześniej kontakt z językiem obcym. Ważne jednak, by uczyło się od początku w profesjonalny sposób, bez błędów i niewłaściwego akcentu. Dlatego łącz domowe zabawy z profesjonalnym kursem języka angielskiego.