Wczytuję dane...

Nauka języka dla dzieci

Nauka języka dla dzieci

Wędrówki i migracje pierwszych ludzi doprowadziły do urozmaicenia naszego gatunku pod wieloma względami. Przemieszczając się po różnych kontynentach, przystosowując się do różnego typu środowisk i klimatów, wierząc w najróżniejsze bóstwa doprowadziło do tworzenia co raz to wymyślniejszych ras różniących się nie tylko pod względem wyglądu i materiału genetycznego, lecz także kultury. Częścią kultury jest język, który cały czas, po dzień dzisiejszy się zmienia. Jest to efektem powstawania nowych dialektów, slangu itp., prowadząc w końcu do tzw. bariery językowej. Spowodowała ona wiele problemów na tle kulturalnym, handlowym, politycznym i społecznym. Ludzie z różnych kultur nie potrafili się porozumieć między sobą, co dosyć często było przyczyną najróżniejszych konfliktów. Ciekawość zawsze była słabością naszego gatunku, dlatego od zarania dziejów człowiek chcąc poznać inne kultury i społeczeństwa zmuszony był do poznania języka obcego. W dzisiejszych czasach wielu ludzi posługuje się najróżniejszymi językami, jednak bezsprzecznie najpopularniejszym jest język angielski uznawany za tzw. język międzynarodowy, co znacznie ułatwiło komunikację ludów całego świata.

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Element językowy jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na poprawny rozwój dziecka. Pozwala mu się komunikować z innymi, wyrażać swoje emocje oraz zdanie, a dzięki zdolności rozumienia może poznawać świat bez ograniczeń. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie wszystkie bariery kulturalne i językowe przestają mieć znaczenie, gdyż bardzo łatwy dostęp do środków transportu i przyjęcie wspólnego języka międzynarodowego doprowadziło do stworzenia multikulturalizmu, zwanym multi-kulti. W dużych miastach, a nawet w tych mniejszych można spotkać ludzi pochodzących z najróżniejszych kultur z całego świata. Warto więc zadbać o to, aby przyszły dorosły bez problemu mógł się porozumieć z innymi, bez znaczenia jakie jest ich pochodzenie, jaką reprezentują wiarę i jaki jest ich język ojczysty.

Zalety nauki języków obcych u dzieci

Małe dzieci bardzo szybko przyswajają sobie wiedzę z najróżniejszych dziedzin. Jednym z nich jest język, lecz nie tylko oralny, ale także werbalny. Maluchy naśladują słowa i gesty osób starszych starając się wyrazić swoje potrzeby. Jest to dowodem na to, że mózg dziecka jest otwarty na wszystko, nie jest niczym ograniczony i pochłania wiedzę zachowując się dosłownie jak gąbka. Jest to najlepszy okres, aby rozpocząć naukę języka obcego. Ucząc się go wcześnie dziecko nie widzi różnic gramatycznych i strukturalnych dlatego przyswaja wszystko jakby było naturalne i normalne. Owocuje to tym, że nasz maluch może stać się bilingwalny, czyli posługuje się dwoma języka bez mniejszego problemu. Z pewnością pomoże mu to w przyszłości w szkole, w pracy, czy w podróży. Kolejną zaletą jest zwiększenie wydajności mózgu. Z pewnością polepszy to pamięć malucha, ale także poznanie i zrozumienie innej kultury rozwinie go emocjonalnie. Kiedy starsze dzieci zaczynają naukę na drodze do poprawnych wypowiedzi stoi gramatyka, gdyż dziecko na drugi i kolejny język patrzy przez pryzmat pierwszego języka, ucząc się raczej z tłumaczenia niż w pełni zrozumienia go. Dodatkowo z pewnością nauka języka od najmłodszych lat pozwoli rozwinąć słownictwo u dziecka, dając mu tym samym większą swobodę wypowiedzi.


Podsumowując, nauka języka/ów od najmłodszych lat z pewnością pozwoli dziecku na poznawanie innych kultur i społeczeństw z całego świata. Rozwinie w nim wrażliwość, emocje, ale także pozwoli mu na swobodne wypowiadanie się bez żadnych barier, jak chociażby gramatycznych, które w późniejszych latach stają się przeszkodą i są bardzo trudnym elementem nauki. Biegłe posługiwanie się językiem obcym pomoże dziecku również w szkole, w pracy i w podróży.