Wczytuję dane...

Rozwód rodziców – co wówczas przeżywa dziecko?

Rozwód rodziców – co wówczas przeżywa dziecko?

Na psychice i zachowaniu dzieci zawsze odbija się zachowanie dorosłych. Zły nastrój mamy, krzyki taty – wszystko wpływa na psychikę dziecka i niszczy jego poczucie bezpieczeństwa. Rozwód jednak nie musi negatywnie wpływać na dzieci – wszystko zależy bowiem od tego, czy dorośli naprawdę zachowają się jak dorośli.

  

Kochanie, tata się wyprowadza

 

Rozwód wiele zmienia w życiu nie tylko rodziców, ale i samego dziecka. Od teraz przecież będzie mieszkać albo z mamą albo z tatą, a co za tym idzie zmieni się też jego najbliższe otoczenie. Znajomi, rodzina – tu również nastąpią zmiany. Dziecko najprawdopodobniej będzie miało rzadszy kontakt również z dziadkami czy znajomymi jednego z rodziców. Starsze dzieci łatwiej poradzą sobie z taką sytuacją. Siedmiolatek czy dwunastolatka szybciej rozumieją, że dwoje ludzi nie dogaduje się między sobą. Łatwiej wywalczą też kontakty z mamą czy z tatą. Inaczej wygląda to u młodszych dzieci. Nie wiedzą dlaczego jeden z rodziców się wyprowadził, dlatego boją się, że za chwilę opuści ich i drugi rodzic. Tym samym w ich głowie powstają traumatyczne obrazki, które przekładają się na zachowanie – moczenie się w nocy, nadpobudliwość, agresywność itd. Dlatego jeśli rodzice zamierzają się rozwieźć, to powinni z dziećmi porozmawiać i odpowiednio je przygotować do takiej sytuacji.

 

Rozwód – co myśli Twoje dziecko?

 

To bardzo ważny aspekt, którego rodzice absolutnie nie powinni pomijać. I nie chodzi o to, żeby uzależniać od dziecka swoją sytuację życiową, tylko by w miarę możliwości oszczędzić dziecku stresu, przykrości i rozczarowań. Jeśli dla Twojego dziecka tata jest bezwzględnym bohaterem, przykładem do naśladowania i najlepszym przyjacielem – to nie burz mu tego świata. Nie wykorzystuj też dziecka, by odgrywać się na swojej partnerce, czy swoim partnerze. Dzieci czekają na kontakt z ukochanym tatą czy z mamą. Cieszą się, kiedy mogą spędzić z nimi trochę czasu. Nie zabieraj im tego, tylko dlatego, że wy się rozstajecie. Wręcz przeciwnie. Umożliwiaj dziecku jak najczęstsze kontakty. Staraj się, by drugi rodzic był obecny na urodzinach, podczas świąt, czy innych ważnych wydarzeń – to pozwoli dziecku odbudować poziom bezpieczeństwa i zyskać spokój, że oboje rodzice wciąż go mocno kochają.

 

Rozwód – zawsze złe wyjście?

 

Nie. Rozwód jest czasem jedynym rozsądnym wyjściem, zwłaszcza jeśli rodzice się kłócą i nie potrafią dojść do porozumienia. Taka sytuacja również źle wpływa na prawidłowy rozwój dziecka i negatywnie odbija się na jego psychice. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko bierze bardzo aktywny udział w tym całym procesie. Dzieci są świetnymi obserwatorami. Widzą więcej, niż dorośli myślą. Jeśli do tego nie otrzymują żadnego wytłumaczenia, interpretację dodają sobie same. Mogą np. czuć się winne całej sytuacji. Mogą czuć się mniej kochane. W przypadku nastolatek to łatwa droga do używek, ucieczek z domu, czy opuszczania lekcji. U małych dzieci może się to wiązać nawet z częściowym cofnięciem się w rozwoju – dziecko przestaje mówić, moczy się w nocy itd.

To więc, co przeżywa Twoje dziecko, będzie w dużej mierze tylko od Was zależne.