Wczytuję dane...

Spodziewamy się dziecka – jak się do tego przygotować?

 Spodziewamy się dziecka – jak się do tego przygotować?

Zanim zaczniesz radośnie wybierać tapety do pokoju dziecięcego i czytać, jaki materac do dziecięcego łóżeczka jest najlepszy, musisz najpierw kompletnie przemeblować swoje życie. Dziecko wszytko zmieni. Musisz też przygotować się na różnego rodzaju niespodzianki – nie wszystko bowiem przewidzisz, ale zdecydowanie ułatwisz sobie zadanie, planując wszystko krok po kroku. O czym pamiętać?

 

Od teraz będziecie we troje

 

Większość rodziców na wiadomość o przyjściu dziecka na świat, rzuca się w wir zakupów. Potrzebny jest przecież fotelik do samochodu, wózek, tysiące różnych kosmetyków i z trzy paczki pampersów. Trzeba jeszcze urządzić pokój, wybrać smoczki czy zapełnić szafę ciuchami na każdą pogodę. I wszystko dobrze, tylko w tym całym bałaganie, rodzice zapominają, że dziecko przede wszystkim to wywróci ich życie do góry nogami. Nieprzespane noce, stosy śliniaczków do prania, spacery na świeżym powietrzu, szczepionki u lekarza – to wszystko spowoduje, że płaczące całymi nocami szczęście, może szybko zmienić życie w wielką katastrofę. Dlatego najpierw warto przygotować swoje życie:

 

 • początki są trudne i stresowe – dziecko mało śpi w nocy, wymaga czasu i opieki, do tego dochodzi karmienie również w porach nocnych. Dlatego położne i lekarze zalecają, by przez pierwsze miesiące po powrocie ze szpitala, dziecko spało w sypialni rodziców. Jednak nie w ich łóżku. Możesz dostawić dostawkę, kupić kołyskę, czy postawić łóżeczko turystyczne. Dziecko będzie spokojniejsze, ale też na czas karmienia, szybko zareagujesz i szybko położysz się z powrotem spać,
 • jeśli Twój partner pracuje, warto wziąć pod uwagę głośne noce- może zanim dziecko zacznie przesypać większą część nocy, partner powinien spać w pokoju gościnnym?
 • Dzielcie się obowiązkami! - nie daj sobie wpisać całej listy obowiązków w swój terminarz! Zwariujesz od tego, a stres i nerwy udzielą się dziecku i wpłyną na wasze wspólne życie. Przed przyjściem dziecka ustalcie harmonogram dnia – kto robi zakupy, kto wiesza pranie kto wynosi śmieci itd.,
 • Dziecko potrzebuje obojga rodziców – owszem, jeśli karmisz piersią, to tutaj partner Cię nie wyręczy, ale może iść z dzieckiem na spacer, utulić je do snu czy wykąpać.

 

Co kupić jeszcze przed porodem?

 

O ile pokój dziecięcy może spokojnie poczekać (dziecko z pewnością przez pierwszych sześć miesięcy nie będzie w nim zbyt często przebywać) o tyle, wózek, fotelik albo przewijak już nie. O co powinnaś zadbać, będąc jeszcze w ciąży?

 

 • wózek dziecięcy,
 • fotelik do auta – potrzebujesz już na czas powrotu ze szpitala. Nie kupuj używanych i zwróć uwagę na atesty. Ważne jest bowiem bezpieczeństwo podczas jazdy,
 • przewijak – co prawda możesz dziecko przewijać na wersalce, podłodze czy na kuchennym blacie, jednak przewijak zapewni Ci pełną wygodę i komfort dla Twojego dziecka,
 • wanienka do kąpieli.

 

Ubranka i kosmetyki

 

Tutaj nie szalej! Najlepiej kup tylko kilka sztuk na pierwsze dni, żeby bezpośrednio po porodzie, nie biegać od razu po sklepach. Ubranka kupisz też online, a wiedząc jaki rozmiar nosi Twoje dziecko bądź, na jaką pogodę musisz się przygotować – lepiej dobierzesz ubrania i wydasz mniej pieniędzy. Małe dzieci trudniej jest też ubierać w różnego rodzaju kombinezony czy kurtki, dlatego lepszym rozwiązaniem jest śpiwór na zimę. Podobnie jest z kosmetykami. Położna przy pierwszej wizycie pomoże ci, wszystko skompletować – zasypki, mleczka do kąpieli czy oliwki do ciała itd.

Za to przyda Ci się jeszcze:

 • śpiworek do spania,
 • kocyk do wózka,
 • osłonka przed owadami czy słońcem
 • i czapeczki, odpowiednio dopasowane do pory roku.