Wczytuję dane...

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim

Rodzina i praca – młode mamy coraz częściej szukają kompromisu pomiędzy wychowaniem dzieci a karierą zawodową. Po urlopie macierzyńskim szukają więc dla swojego maleństwa miejsca w żłobku i nabierają wiatru w zawodowe żagle. Jak to wszystko pogodzić?

 

Początki zawsze są trudne

 

O piątej rano dzwoni już budzik. Jest tak nastawiony, by obudzić rodziców, ale pozwolić spać jeszcze maleństwu. W szybkim tempie trzeba wziąć prysznic, zaparzyć kawę i zrobić makijaż. Potem obudzić maleństwo, bo przed pracą trzeba je zawieźć jeszcze do żłobka. – Ten scenariusz niczym nie przypomina słodkiej idylli, która jeszcze parę tygodni trwała w Twoim domu. Powrót do pracy wiele zmienia i to nie tylko o poranku, kiedy każda minuta jest na wagę złota. Po południu nie będzie wcale mniej stresowo. Trzeba odebrać dziecko ze żłobka, a więc uwzględnić ewentualne korki na drodze, prośbę szefa, by wykonać jeszcze jedno zadanie czy awarię samochodu. Będzie więc ciężko, ale jeśli stworzysz dobry plan, to   szybko odnajdziesz się w tej nowej sytuacji.

 

Dobry plan, to znaczy jaki?

 

Młode mamy coraz częściej chcą pracować. To dobra decyzja z wielu względów i to nie tylko finansowych. Dla psychiki, podtrzymywania kontaktów socjalnych ale również dla samorealizacji powrót do pracy ma istotne znaczenie. I na początku może wydawać się to dość samolubnym rozwiązaniem. W końcu trzeba dziecko posłać do żłobka, innymi słowy, oddać w obce ręce. Jednak dziecko też dzięki temu lepiej się rozwija, uczy się kontaktów z rówieśnikami i jest bardziej samodzielne. Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej będzie Wam przez to przejść. Bez stresu, nerwów i niemiłych niespodzianek. Co wziąć pod uwagę?

 

  • na jaki czas chcesz wrócić do pracy – Powrót z urlopu macierzyńskiego często powiązany jest z przyjęciem posady o pełnym wymiarze godzin. Czasem dyktowane jest to samymi względami finansowymi. Praca np. na pół etatu to mniej pieniędzy, a wszystkie koszty, np. związane z dojazdami, powodują że tych pieniędzy zostaje jeszcze mniej. Musisz jednak wziąć pod uwagę również godziny otwarcia żłóbka, oraz kto dziecko odbierze czy przyprowadzi do żłobka,
  • jaki żłobek wybierzesz – ten blisko waszego domu, nie cieszy się dobrą opinią, ale z kolei do tego, który chwalą mamy, musisz przejechać przez całe miasto – po południu może to graniczyć z cudem,
  • od teraz potrzebujesz być bardziej wypoczęta. Potrzebujesz więc więcej snu, ale i relaksu. – to oznacza, że jeśli do tej pory wszystkie obowiązki domowe były na Twojej głowie, to po powrocie do pracy, musicie to zmienić, tak byś miała więcej czasu dla siebie i dla rodziny.

 

Na ile godzin zostawić dziecko w żłobku?

 

To jeden z większych dylematów młodych mam. Który żłobek wybrać i na ile godzin dziecko zostawić.

Jeśli masz taką możliwość, to zapisz dziecko do żłobka dużo wcześniej, niż planujesz rozpocząć pracę. Będziesz mieć czas, by przyzwyczaić malucha do nowej sytuacji, a jego płacz nie będzie rozdzierał Ci serca, przy każdym rozstaniu. Idealnie, jeśli pierwsze dwa miesiące dziecko będzie uczęszczać do żłobka tylko na kilka godzin. Dla dzieci są ważne rytuały. Będziecie dziecko przyprowadzać czy odbierać na zmianę, to przyzwyczajcie je do tego, od samego początku zmieniając się rolami. Sprawdź też gruntownie miejsce, gdzie zostawisz dziecko.

Jesteś gotowa na wielkie zmiany w swoim życiu? Przygotuj na te zmiany resztę rodziny. Wspólnie będzie Wam zdecydowanie łatwiej to wszystko pogodzić.