Wczytuję dane...

Powrót dzieci do szkoły w 2020 roku – jak to widzicie?

Powrót dzieci do szkoły w 2020 roku – jak to widzicie?

Na ten początek roku szkolnego dzieci chyba cieszą się, jak nigdy wcześniej. Skończy się siedzenie w domu i zgłębianie wiedzy w zaciszu własnego pokoju. O pełnej radości trudno jednak pisać. Dzielą ją nadal wątpliwości i obawy rodziców. Czy dzieci ze szkoły przyniosą tylko plecak pełen nowych zadań i wyzwań, czy dwutygodniową kwarantannę dla całej rodziny?

 

Czy w szkole dzieci są bezpieczne?

 

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) właśnie wydał szczegółowe wytyczne przestrzegania zasad higieny w szkołach. To ma uspokoić rodziców, a przede wszystkim zapewnić dzieciom bezpieczne uczęszczanie na zajęcia szkolne. Wszystko ma usprawnić edukację i ułatwić dzieciom poruszanie się po szkole, korzystanie z toalet czy uczenie się. Będzie więc bez maseczek, ale z częstą dezynfekcją rąk. Z korzystaniem ze sprzętu sportowego, ale tylko takiego, który po każdym użyciu, można zdezynfekować. W bezpiecznej odległości, ale tak, by dzieci miały stały kontakt ze swoimi rówieśnikami. Nie wszyscy wirusolodzy są jednak zdania, że powrót do szkoły jest dobrym rozwiązaniem. Wciąż trzeba bowiem zachować szczególną ostrożność. Problem w tym, że pozostawanie w domu może źle wpływać na psychikę dzieci, jak i na poziom przekazywanej wiedzy.

 

Dom czy szkoła – gdzie powinno się uczyć dziecko?

 

Dzieci powinny mieć odpowiednie warunki do nauki. Czy mają je w domu? Czy w pokoju, gdzie jest pełno zabawek, książek i różnych przedmiotów, może skoncentrować się na nauce i przekazywanych wiadomościach? Czy takie warunki znajdzie dziecko np. w małym mieszkaniu, gdzie brat również nie uczęszcza do szkoły, a mama właśnie pracuje na zasadzie home – office? Zdecydowanie nie. Również mama nie będzie mogła efektywnie pracować, ani brat się uczyć.

 

Rodzice więc już wiedzą, że w takich warunkach trudno się uczyć. Z drugiej jednak strony, pozostawanie w domu, zapewnia dzieciom lepsze bezpieczeństwo i nie naraża ani ich ani ich bliskich na zarażenie się koronawirusem. Dlatego rodzice są sceptyczni i uważnie przyglądają się poczynaniom ministerstwa. Jedno jest pewne – dzieci muszą się uczyć i muszą mieć zapewnione do tego odpowiednie warunki. Pytanie gdzie znajdą lepsze?

 

Rodzicu – Ty też dbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

 

Niezależnie od tego, jakie środki podejmuje ministerstwo zdrowia czy ministerstwo oświaty ważne jest, jak sami przygotowujemy dzieci do tego czasu. Twoje dzieci powinny więc jak najczęściej myć ręce – po zajęciach, po wyjściu z toalety, po przerwie między lekcjami. Jeśli możesz, to zaopatrz Twoje dziecko w płyn do dezynfekcji rąk. Mała buteleczka zmieści się do plecaka i pozwoli dziecku zawsze po nią sięgnąć. Pamiętaj, by dziecko miało zawsze wypraną maskę ochronną. Jeśli korzystasz z jednorazowych maseczek, to wymieniaj je każdego dnia na nową. Uczulaj dziecko, by nie pożyczało długopisu, linijki czy gumki od kolegi i w miarę możliwości zachowywało odstęp od innych dzieci. Małe dzieci mogą mieć problem z wdrażaniem takich zasad, ale starsze z pewnością już nie. Dlatego każdego dnia przypominaj swoim dzieciom o wszystkich ważnych zasadach.